Wykres dnia: MAGS, czyli Wspaniała 7

U progu ważnego dla amerykańskich mega-techów tygodnia kilka refleksji w temacie „Wspaniałej siódemki”.

Przede wszystkim śledzenie całej siódemki, czyli APPLE, AMAZON, GOOGLE, TESLA, NVIDIA, META, MICROSOFT, staje się łatwiejsze za sprawą ETFa, który inwestuje tylko w te spółki, stając się tym samym prostym ich odwzorowaniem, dobrym w ich zbiorczej analizie.

To MAGS, od MAGnificence Seven, czyli ETF o pełnej nazwie

  Roundhill’s Magnificent Seven

strona -> tutaj

ETF ten posiada zarówno akcje jak i swapy na wszystkie 7 spółek, w proporcjach odpowiadających ich wadze. Swapy stąd, że rozrzedzają teoretycznie limitowaną prawem koncentrację.

Aktualny wykres wygląda tak oto:

Rynkowy przebój ostatniego roku, ze względu na to, że praktycznie ta grupa sama ciągnęła i amerykańskie i światowe indeksy, dostaje zadyszki. Konsolidacja w formie podwójnego szczytu (M) wyewoluowała w obecne spadki. Nieustanne bicie ATH nie trwa wiecznie, korekta rozrzedzi przynajmniej nieco duszne powietrze i pozwoli ocenić siłę rynku.

Piątkowa sesja okazała się koszmarem, ale zwrócę uwagę na potężny obrót, świadczący o zainteresowaniu popytu, a nie tylko panice sprzedaży. Przy tym głębokość spadku już wypełnia zakres minimalnego ruchu formacji, co oczywiście nie przekreśla dalszego zjazdu, ale w dużej mierze już go wypełnia. Poziom 36 mógłby być technicznym zatrzymaniem tego wodospadu.

Przebieg kursu ETFa to wypadkowa bardzo skrajnych zachowań. Z jednej strony mamy tam bowiem spadającą od dawna w bessowej atmosferze Teslę, która w tym roku traci już 40% i od początku nie pasuje do tej elity opartej o AI rewolucję. Z drugiej mamy absolutny hit, czyli Nvidię (+54% YTD), która w piątek została znokautowana 10% spadkiem, choć z winy nie swojej, ale pokrewnej w branży spółki Super Micro. Niestety ten spadek oznacza techniczną bessę dla Nvidii, która jest jednak diamentem w tej grupie i prawdopodobnie szybko wyjdzie z tej wyprzedaży, jej wyniki ponownie mają być imponujące.

Najbliższy tydzień jest istotny dla 4 z nich z uwagi na raporty finansowe:

  • wtorek to dzień Tesli
  • środa należy do Meta
  • czwartek do Microsoft i Google (Alphabet)

Wyniki są ważne dla przyszłości obecnej hossy. Jako całość grupa jest szacowana na 38% przyrostu EPS, czyli 10x więcej od całej reszty spółek z S&P500. O ile takich wyników nie dowiozą, obecna korekta może się mocno pogłębić.

Jest jednak pewne światełko w tunelu. Okazuje się, że fundusze są mocno niedoważone w akcje tej Siódemki. Koncentracja tej grupy w indeksie S&P500 sięgnęła rekordowych 30%, ale fundusze nie mogą ich w takiej samej wielkości zreplikować z powodu limitów prawnych, choć bardzo chciałyby lub wręcz są zmuszone do ich posiadania z racji ich ważności dla rynku. Obecnie wiele z funduszy prosi o zgody, które pozwolą im na mocniejsze zaangażowanie % i takie zgody dostają. Więc przynajmniej z tej strony można spodziewać się popytu.

—kat—

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.