MINDSET bez tajemnic, część 15

„Adapt or die” (zaadoptuj się albo umieraj) – to powiedzenie przypisuje się Darwinowi, a ja sprawdzam na ile ważna jest ta wskazówka w giełdowym ekosystemie.

INWESTYCYJNY MINDSET – KLUCZOWE ELEMENTY c.d.

   14.Zdolność do adaptacji

Tak naprawdę powyższy cytat jest jedynie skrótem wywodów Darwina, nigdzie wprost źródło nie wskazuje, że jest jego autorem. Wiadomo, że chodzi w nim o przetrwanie gatunku, który najlepiej się dostosowuje do środowiska i wraz z nim ewoluuje.

Nie inaczej jest w inwestowaniu, a szczególnie tradingu, natomiast wzrostowy mindset oznacza, że jest w stanie pozwolić przetrwać w tym naprawdę trudnym środowisku. Można długo nie osiągać zysków, ale na dłuższą metę nie daje to szans na przetrwanie.

Jak przysposabia nas do tego codziennie życie? To zawsze pierwsze pytanie, które zadaję w każdej części tego cyklu. I w tym wypadku jest nieco lepiej niż w poprzednich elementach solidnie zbudowanego mindsetu.

Duża część z nas potrafi się zaadoptować w nowym środowisku, w pracy, w innym kraju, w odosobnieniu, w hierarchii, w trudnych warunkach. Kiedy trafiamy w owo inne środowisko, automatycznie, a czasem dość aktywnie zdobywamy nowe kompetencje, by się adoptować, poszukujemy sposobów, radzimy się, popełniamy błędy, by szybko się z nich uczyć.

Oczywiście zawsze gdzieś znajdzie się grupa ludzi, która tego nie potrafi, nie została tego nauczona albo nie posiada stosownego charakteru czy mindsetu. Jeszcze inni idą w pełną kontrę i adaptują nowe środowisko pod swoje potrzeby, czyli pionierzy. Na giełdzie trzeba być Goldman Sachsem, żeby próbować to zrobić z rynkiem.

Pozostaje nam nauka wszystkich tych kompetencji, które pozwolą nam tu przeżyć. Jednak aby się do tego zabrać kształtując odpowiednio swój mindset, musimy wiedzieć gdzie i w czym ta adaptacja jest niezbędna. Dla tego celu zestawiłem mini poradnik, który może się przydać w nawigacji po rynku.

OBSZARY WYMAGAJĄCE NASZEJ ADAPTACJI W INWESTOWANIU:

– Nie żądaj, nie módl się, nie oczekuj, nie spodziewaj się, że rynek coś zrobi, ponieważ masz taką potrzebę lub Twoja sytuacja czegoś wymaga; Myśl jak sam w tym warunkach możesz zostać MacGyverem (młodzież sobie wygugluje kto to)

– Śledź wszystkie zmiany w przepisach, instrumentach, podatkach, prawie, aplikacjach, strategiach, nowinkach, by nie paść ich ofiarą; legendarny Jesse Livermore nie potrafił się zaadoptować, gdy zmieniły się przepisy na giełdzie i już się nie podniósł (ze swoim mindsetem z poprzedniej epoki),

– Nie żeń się ze spółką czy pozycją, reaguj na zmiany.

– Naucz się bayesowskiego podejścia, czyli analizuj aktywnie nowe informacje w kontekście swoich pozycji i szacuj jak zmieniają się wraz z nimi Twoje szanse i nie zamykaj się na wnioski,

– Włącz w swoje strategie symulacje własnych reguł w różnych warunkach, np. dużej i małej zmienności, mocno trendowych i płaskich rynków.

– Zrozum znaczenie niestacjonarności rynków; oznacza ona, że normą jest to, że jednakowe zdarzenie może skutkować zupełnie inną reakcją,

– Nie powielaj bezmyślnie strategii innych inwestorów, znajdź w nich przewagę dopasowaną do własnej mentalności,

– Nie łudź się, że robiąc w kółko to samo, i generując z tego powodu straty, nagle masz prawo oczekiwać odmiennych rezultatów,

– Bądź mistrzem niepowtarzania błędów oraz skutecznego uczenia się na ich podstawie,

– Nie oszukuj się, że Twoje strategie będą działały zawsze i w każdych warunkach, usprawniaj je świadomie i cyklicznie,

– Miej świadomość, że to, co wyczytałeś w książkach, to może być daleka i nieaktualna historia; rynki mocno się zmieniają, kiedyś nie było algorytmów, komputerów, tylu instrumentów, takich aplikacji i programów, to wszystko przekształca rynki

– Nie programuj się na mentalnego byka czy niedźwiedzia, wyrób w sobie elastyczność bycia jednym lub drugim  gdy wymagają warunki,

– Nie pozwól by rodzaj pozycji zamykał Cię na informacje sprzeczne. krytyczne.

CDN

-kat—

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.