Fundamentalna zmiana na horyzoncie

Przez wiele lat na blogach bossy pisaliśmy o polityce monetarnej akcentując perspektywę, w której stopy procentowe w USA pozostaną na historycznie niskich poziomach i w ramach znanego trendu. Tym razem musimy odnotować scenariusz, który jest przeciwieństwem opisywanego przez ostatnie 15 lat.


Patrząc na prognozy członków FOMC i notowania futures wyceniających poziom stóp procentowych Fed można odnotować, iż rynek pozycjonuje się pod jedną z najszybszych podwyżek ceny kredytu w ostatnich latach. Wycena obejmuje już scenariusz dwóch podwyżek stóp procentowych po 50 punktów bazowych w maju i czerwcu. Kolejne posiedzenia FOMC mają przynieść podwyżki po 25 punktów bazowych. Efektem realizacji takiego scenariusza ma być podniesienie stóp procentowych w pobliże 3 procent w maju przyszłego roku.

Oznacza to, iż amerykański bank centralny podniesie stopy procentowe o 275 punktów bazowych w okresie niewiele dłuższym niż rok. Poprzedni cykl zacieśnienia w polityce monetarnej trwał przeszło dwa lata i stopy procentowe wzrosły o ledwie 250 punktów bazowych. Sytuacja zapowiada się zatem poważniej niż w poprzednim cyklu i bliżej dziś do sytuacji z lat 2004-2006 kiedy stop procentowe wzrosły o 450 punktów bazowych. Wówczas skończyło się wielkim kryzysem finansowym, ale akurat większość z nas pamięta, iż Fed był wtedy spóźniony i po części zbyt łagodną polityką przed 2006 rokiem doprowadził do nierównowagi na rynku nieruchomości.

Ciekawostką jest, iż prognozowany przez członków FOMC i rynek cykl zacieśnienia w polityce monetarnej może skończyć trend, w którym operowaliśmy na rynkach przez ostatnie 40 lat. Spojrzenie na poniższy wykres i wyobrażenie sobie stóp procentowych w USA w okolicy 3 procent w połączeniu z wyobrażoną linią prowadzoną po szczytach od połowy lat 80 XX pozwoli odnotować zbliżające się przecięcie historycznego trendu. Oczywiście Fed może skończyć zacieśnienie znacznie wcześniej, ale już teraz warto przygotować się na to, co analitycy rynkowi i inwestorzy giełdowy będą widzieli na rynku, gdy dojdzie do tak fundamentalnej zmiany, która dotknie każdą część rynku.

 

wykres za: macrotrends

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.