Przez wiele lat na blogach bossy pisaliśmy o polityce monetarnej akcentując perspektywę, w której stopy procentowe w USA pozostaną na historycznie niskich poziomach i w ramach znanego trendu. Tym razem musimy odnotować scenariusz, który jest przeciwieństwem opisywanego przez ostatnie 15 lat.
Patrząc na prognozy członków FOMC i notowania futures wyceniających poziom stóp procentowych Fed można odnotować, iż rynek pozycjonuje się pod jedną z najszybszych podwyżek ceny kredytu w ostatnich latach. Wycena obejmuje już scenariusz dwóch podwyżek stóp procentowych po 50 punktów bazowych w maju i czerwcu. Kolejne posiedzenia FOMC mają przynieść podwyżki po 25 punktów bazowych. Efektem realizacji takiego scenariusza ma być podniesienie stóp procentowych w pobliże 3 procent w maju przyszłego roku.
Oznacza to, iż amerykański bank centralny podniesie stopy procentowe o 275 punktów bazowych w okresie niewiele dłuższym niż rok. Poprzedni cykl zacieśnienia w polityce monetarnej trwał przeszło dwa lata i stopy procentowe wzrosły o ledwie 250 punktów bazowych. Sytuacja zapowiada się zatem poważniej niż w poprzednim cyklu i bliżej dziś do sytuacji z lat 2004-2006 kiedy stop procentowe wzrosły o 450 punktów bazowych. Wówczas skończyło się wielkim kryzysem finansowym, ale akurat większość z nas pamięta, iż Fed był wtedy spóźniony i po części zbyt łagodną polityką przed 2006 rokiem doprowadził do nierównowagi na rynku nieruchomości.
Ciekawostką jest, iż prognozowany przez członków FOMC i rynek cykl zacieśnienia w polityce monetarnej może skończyć trend, w którym operowaliśmy na rynkach przez ostatnie 40 lat. Spojrzenie na poniższy wykres i wyobrażenie sobie stóp procentowych w USA w okolicy 3 procent w połączeniu z wyobrażoną linią prowadzoną po szczytach od połowy lat 80 XX pozwoli odnotować zbliżające się przecięcie historycznego trendu. Oczywiście Fed może skończyć zacieśnienie znacznie wcześniej, ale już teraz warto przygotować się na to, co analitycy rynkowi i inwestorzy giełdowy będą widzieli na rynku, gdy dojdzie do tak fundamentalnej zmiany, która dotknie każdą część rynku.
wykres za: macrotrends
Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.