Dużymi krokami zbliżamy się do zakończenia drugiego miesiąca roku i powoli można zacząć podsumować początek kolejnego okresu rozliczeniowego. Po słabym styczniu rynki akcji nie mają zbyt dobrej passy w lutym, choć więcej już jest stabilizacji niż kontynuacji styczniowej przeceny. Na świecie stale trudno znaleźć indeks, który byłby lepszą inwestycją niż rynek surowcowy. Bez wątpienia surowce – i szerzej towary – są wygranymi pierwszych kilku tygodni 2022 roku.

W perspektywie year-to-date koszyk CRB rośnie o przeszło 13 procent. W tym samym czasie S&P500 spada o niespełna 9 procent przy stracie Nasdaqa Composite o przeszło 13 procent. Indeksy europejskie radzą sobie nieco lepiej, ale DAX i CAC też notują kilkuprocentowe spadki. Wreszcie rodzimy WIG20 oddaje przeszło 5 procent. Naprawdę relatywna siłą rynku surowcowego rozciąga się poza okres pierwszych tygodni nowego roku. W skali 12 miesięcy CRB rośnie o blisko 40 procent, więc można mówić o szerszym trendzie, który napędził rynek towarowy. Jak zawsze w przypadku CRB klucz do kondycji indeksu trzyma ropa, która szybowała ostatnio w pobliżu poziomu 100 USD i – jak chce część analityków rynku towarowego – szykuje się do sięgnięcia poza 100 USD w perspektywie tygodni, a nie miesięcy. Niezależnie od tego, co wydarzy się na Ukrainie.

W takim wypadku zwyżka CRB o 50 procent w 12 miesięcy stanie się pewnością, a nie zaskoczeniem. Z obowiązku odnotujmy jeszcze, iż surowce są jednym z największych wygranych okresu pandemii. W przypadku CRB pandemiczny dołek wypadł w kwietniu 2020 roku. Od tego czasu CRB wzrósł z okolic z okolic 101 w rejon 265, co daje zwyżkę o 165 procent. Przy wspomnianym wcześniej skoku ropy nad 100 USD za baryłkę, właściwie za chwilę indeks rynku towarowego może cieszyć się zwyżką o 200 procent w dwa lata. Już dziś do takiego sukcesu brakuje niewiele więcej niż 13 procent. Taka dynamika wzrostów wydaje się nie do utrzymania bez pchnięcia gospodarek w recesje, więc w kolejnych miesiącach będziemy obserwowali ciekawe napięcie między wzrostem gospodarczym, który sprzyja cenom towarów i cenami towarów, które niosą ryzyko dla wzrostu gospodarczego.

CRB Index – Ropa Crude – rok (źródło: stooq.pl)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.