Dużymi krokami zbliżamy się do zakończenia drugiego miesiąca roku i powoli można zacząć podsumować początek kolejnego okresu rozliczeniowego. Po słabym styczniu rynki akcji nie mają zbyt dobrej passy w lutym, choć więcej już jest stabilizacji niż kontynuacji styczniowej przeceny. Na świecie stale trudno znaleźć indeks, który byłby lepszą inwestycją niż rynek surowcowy. Bez wątpienia surowce – i szerzej towary – są wygranymi pierwszych kilku tygodni 2022 roku.

W perspektywie year-to-date koszyk CRB rośnie o przeszło 13 procent. W tym samym czasie S&P500 spada o niespełna 9 procent przy stracie Nasdaqa Composite o przeszło 13 procent. Indeksy europejskie radzą sobie nieco lepiej, ale DAX i CAC też notują kilkuprocentowe spadki. Wreszcie rodzimy WIG20 oddaje przeszło 5 procent. Naprawdę relatywna siłą rynku surowcowego rozciąga się poza okres pierwszych tygodni nowego roku. W skali 12 miesięcy CRB rośnie o blisko 40 procent, więc można mówić o szerszym trendzie, który napędził rynek towarowy. Jak zawsze w przypadku CRB klucz do kondycji indeksu trzyma ropa, która szybowała ostatnio w pobliżu poziomu 100 USD i – jak chce część analityków rynku towarowego – szykuje się do sięgnięcia poza 100 USD w perspektywie tygodni, a nie miesięcy. Niezależnie od tego, co wydarzy się na Ukrainie.

W takim wypadku zwyżka CRB o 50 procent w 12 miesięcy stanie się pewnością, a nie zaskoczeniem. Z obowiązku odnotujmy jeszcze, iż surowce są jednym z największych wygranych okresu pandemii. W przypadku CRB pandemiczny dołek wypadł w kwietniu 2020 roku. Od tego czasu CRB wzrósł z okolic z okolic 101 w rejon 265, co daje zwyżkę o 165 procent. Przy wspomnianym wcześniej skoku ropy nad 100 USD za baryłkę, właściwie za chwilę indeks rynku towarowego może cieszyć się zwyżką o 200 procent w dwa lata. Już dziś do takiego sukcesu brakuje niewiele więcej niż 13 procent. Taka dynamika wzrostów wydaje się nie do utrzymania bez pchnięcia gospodarek w recesje, więc w kolejnych miesiącach będziemy obserwowali ciekawe napięcie między wzrostem gospodarczym, który sprzyja cenom towarów i cenami towarów, które niosą ryzyko dla wzrostu gospodarczego.

CRB Index – Ropa Crude – rok (źródło: stooq.pl)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.