Wczoraj minął dokładnie rok od dnia, w którym najbardziej gorący fundusz ostatnich lat – ARK Innovtion ETF – wyznaczył historyczne maksima na poziomie 159,70 USD. Dziś funduszem handluje się po 68 USD, przy minimach w rejonie 64 USD wyznaczonych w końcówce stycznia. Imponujący lot na południe zabrał inwestorom blisko 60 procent wartości kapitału.


Z jakiegoś powodu media nie potrafią dać odpocząć zarządzającej funduszem ARKK. Cathie Wood jest ciągle gwiazdą mediów i stale występuje w roli specjalisty od innowacji i inwestowania w spółki nowych technologii. Postawa Wood jest zrozumiała. Jej interesem, jak każdego zarządzającego, jest ilość kapitału pod zarządem, bo z tego pochodzą zarobki zarządzających. Osobiście lubię jej słuchać, ale nie chcę być jej klientem. Trudno mi też zrozumieć przywiązanie dziennikarzy do osoby, której koszyk innowacji stracił 60 procent.

Paradoks polega na tym, iż ETF zarządzany przez Wood przegrywa nawet z rynkiem, z którego ma wybierać spółki potencjalnie lepsze od tego rynku. Poniższy wykres pokazuje roczną zmianę AARK na tle indeksu Nasdaq Composite. Rynek sam w sobie uznawany za innowacyjny wygrywa z kimś, kto chce być lepszy od rynku innowacyjnego. Nie sądzę, żebyśmy byli zaskoczeni. Nie sądzę też żeby ktoś, kto zna średnioroczne zmiany Nasdaqa Composite potrzebował wygrać z tym rynkiem, choć nikt oczywiście nie zabrania próbować.

za: stooq

Kolejny wykres jest jeszcze bardziej bolesny. Przesunięcie perspektywy na okres trzyletni – co już jest perspektywą średniookresową – pozwala niemal fizycznie odczuć mechanizm znany jako powrót do średniej. W istocie ból jest nawet większy, bo Nasdaq Composite daje tak pięknie wygładzoną krzywą kapitału, której nie powstydziłby się każdy zarządzający i inwestujący na rynku. Oczywiście, że AARK dawał emocje, ale to Nasdaq Composite dawał spokój. Sam dziwię się, że takie zdanie o Nasdaqu jest możliwe do napisania.

 

za: stooq

Przypadek Wood jest jeszcze ciekawy z innego powodu, który odnotowywaliśmy na blogach bossy właściwie przy każdej hossie. Gwiazdy zarządzania, które są gwiazdami jednej hossy. Tak było w czasach hossy surowcowej. Tak było w czasach hossy na rynku nieruchomości i w czasie krachu na rynku nieruchomości. Z masy zarządzających wyłaniał się ten jeden, który zwyczajnie musiał się pojawić w ramach rozkładu normalnego i zostawał gwiazdą. Hossa mijała i mijały nadzwyczajne talenty zarządzających.

Nie ma nic złego w tym, żeby szukać szansy w funduszach takich, jakim zarządza Cathie Wood. Warto jednak pamiętać o mechanizmach, które zarysowałem powyżej. Pokonanie rynku jest bardzo trudne. Pokonanie Nasdaqa Composite jest jeszcze trudniejsze, bo indeks sam w sobie wygrywa z innymi benchmarkami. O sukcesach takich funduszy, jak ARKK warto myśleć przez pryzmat gwiazd jednego przeboju. Może będą miały drugi, ale większe szanse mają jednak ci, którzy już mieli takich przebojów kilka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *