Lekcja warta zapamiętania

Dawno nie spoglądaliśmy na blogach w stronę spółki Robinhood Markets, której – jak można sądzić z poprzednich notek – kibicuję z równie wielką sympatią, co całej Reddit’owej Armii wyciskaczy szortów i meme’owych pompek.

W ostatnich dniach akcje spółki, która miała zrewolucjonizować Wall Street, konsekwentnie poprawiają historyczne minima i licząc od szczytu w rejonie 85 USD potaniały do blisko 11 USD. W tej perspektywie patrząc spadek od poziomu najwyższego w historii do kreślonych właśnie historycznych minimów daje stratę większą niż 85 procent. Nie ma na rynku inwestora, który może mówić o sobie z szacunkiem, gdy zgodził się na taką wtopę.

HOOD notowania dzienne

Żeby uświadomić sobie skalę porażki powiedzmy, iż 10000 złotych zainwestowane w spółkę w szczycie jest dziś warte mniej niż 1500 zł. Odrobienie straty – z 1500 zł na 10000 zł – wymaga zwyżki tej części portfela o prawie 570 procent. Dla porównania, zmiana Nasdaqa Composite na przestrzeni 20 lat jest niewiele większa od tych 570 procent. W przypadku S&P500 ostatnie 20 lat przyniosło zwyżkę połowę mniejszą. W skrócie rzecz ujmując pieniądze zostały utopione na zawsze i są nie do odrobienia.

Warto też uświadomić sobie coś jeszcze. Jeśli jesteś inwestorem z 50000 złotych na rynku i miałeś 20 procent zainwestowanie w porażkę typu Robinhood Markets, to przy zerowej zmianie reszty straciłeś ponad 17 procent całego kapitału. Odrobienie tej części zajmie ci rok, przy powiedzmy 20-procentowej zmianie rynku. Realnie przez dwa lata będziesz lizał rany po takim błędzie. Również z tego powodu nie warto robić takich błędów.

Wedle danych cytowanych ostatnio przez Wall Street Journal problemem spółki był model, który zaproponowała swoim klientom. Przeciętny użytkownik aplikacji Robinhood obracał dolarem 40 razy szybciej niż klienci innych biur maklerskich. To nie było inwestowanie, to był hazard w modelu „all in”, który jest domeną raczej kasyn niż rynków akcji. To nie była nawet spekulacja, bo ta wymaga jakiegoś planu i pomysłu.

Oczywiście łatwo jest w takim momencie przywoływać zalecenia o dywersyfikacji. Konserwatywnym podejściu do nadziei i wszystkiego, o czym piszemy na blogach bossy od kilkunastu lat. Każda strona edukacyjna biura maklerskiego i każda książka o inwestowaniu przestrzega przed takimi przypadkami. Jednak, ciągle są na rynku ludzie, którzy w taką śmierdzącą minę wdepną i wyjdą z tego zwarcia z dziurą w kieszeni.

Wnioski z przypadku Robina jawią się jako proste. Nie ma znaczenia, co mówią prezesi spółki. Nie ma znaczenia, co mówią analitycy. Całkowicie pomijalne są opinie innych inwestorów. W finale ważne jest tylko to, jak spółka radzi sobie w twoim portfelu. To twój portfel mówi o spółce wszystko, co musisz wiedzieć. Jak plączesz się w opiniach innych, to zadaj sobie proste pytanie, czy spółka spełniła cele, jakie miała spełnić dla ciebie i zrób to, co należy robić znając odpowiedź.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.