W zakończonym tygodniu serwisy giełdowe wybijały na pierwszy plan zamieszanie wokół chińskiej spółki Evergrande. Naprawdę jednak ważniejsze dla rynków akcji były ruchy na rynku długu, który dynamicznie odpowiedział na zapowiedź redukcji programów płynnościowych przez Fed.
Rentowność amerykańskich papierów 10-letnich wzrosła z 1,30 procent do 1,45 procent i zdaje się być na dobrej drodze, by wyrównać tegoroczne maksima w pobliżu 1,75 procent. Hossie to nie zagrozi, ale będzie miało wpływ na atrakcyjności części spółek i będzie sprzyjało pozycjonowaniu się rynku na akcjach spółek cyklicznych oraz oferujących dywidendy konkurencyjne dla długu w świecie rosnących rentowności.
(za: stooq.pl)
Spekulacyjnie nastawieni gracze mają przestrzeń do zakładów na rynku pochodnych na rentowności, czyli futures na amerykańskie obligacje. Nawet platforma bossaFX ma instrument CFD oparty o kontrakt futures na 10 letnią obligację rządu amerykańskiego. Szukając szansy na tym rynku trzeba mieć na uwadze dwa fakty – cena porusza się odwrotnie do rentowności, a sam rynek rządzi się odmiennymi nieco prawami niż spekulacja na akcjach, walutach czy surowcach.
5 Komentarzy
Dodaj komentarz
Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.
Na dłuższych wykresach nie widać, żeby ostatnie dni były jakimkolwiek przełomem w rentowności długu amerykańskiego. Zupełnie nieistotny szumik.
Trochę nie na temat, więc jeśli moderator czuje się urażony tym pytaniem to proszę usunąć ten komentarz.
Zastanawiam się nad zrobieniem serwisu webowego gdzie można zaimportować dane, wytrenować model sztucznej inteligencji a potem użyć tego modelu do predykcji na nowych danych. Serwis akceptowałby dane z dowolnych dziedzin. Jedyny warunek to aby były wyrażone w liczbach oraz miały etykietę którą chcemy nauczyć przewidywać. Serwis byłby bardzo prosty, tak aby był użyteczny dla nieprogramistów. Wszystko klikalne przez przeglądarkę, nie wymagające doświadczenia w data science. Jedyny warunek: przynieś własne dane. Myślicie, że ktokolwiek byłby zainteresowany takim serwisem?
Przykład on-topic: mam listę transakcji prostego systemu podążania za trendem. Zysk na transakcję (GPW, ostatnie ~5 lat) to 8%. Jednak po wytrenowaniu sztucznej inteligencji i odfiltrowaniu wielu transakcji wychodzi 59% na transakcję. Trafność rośnie z 31% na 57%.
Jestem bardzo ciekaw Waszej opinii.
lucky
Moja opinia jest taka, że w inwestowaniu najlepiej się sprawdzają proste rzeczy. Dlatego gdy widzę jak AI wizualnie szuka formacji RR na wykresach to odwracam się na pięcie i jadę w stronę zachodzącego słońca.
A czy ty znajdziesz chętnych na swoje rozwiązanie? Może znajdziesz.
5 lat to trochę mało, może masz przeoptymalizowany system pod ten okres. Jak by to wyglądało w bessie 2008 – 2009? Które spółki z GPW były w tych transakcjach? Czy była na nich odpowiednia płynność aby zrobić zakupy zgodnie z prognozą? Liczyłeś na bazie wszystkich spółek w tym wycofanych i bankrutów czy tylko obecnych?
Cześć,
AI wizualnie nie szuka. Bierze transakcje z systemu z wybicia z kanału na wejściu, próbuje się nauczyć które z nich zakończą się zyskiem (na podstawie różnych rzeczy typu sma, pe, itd w chwili otwierania transakcji).
Nie może być "przeoptymalizowany" ponieważ dane testowe (ostatnie 5 lat) nie były widoczne podczas treningu (lata 2007-2016). Płynność jest oceniana na podstawie ostatnich 5 dni i tylko wystarczająco płynne spółki są brane pod uwagę (również dla systemu bez AI). Liczyłem to na danych ze stooq, czyli niestety jest survivor bias.
Jeśli liczyłeś na danych że stooq to pamiętaj, że nie uwzględniają one sesji bez obrotu, czyli jeśli liczysz korelacja, to jeden brakujący wiersz może Ci ją wywrócić na lewą stronę. Na infostrefie sesje bez obrotu są prezentowane jako puste wiersze, więc ja dane biorę stamtąd