Wykres dnia: Skrajny optymizm

Ostatnie badanie nastrojów wśród amerykańskich inwestorów indywidualnych pokazało, iż optymistów jest dziś najwięcej od stycznia 2018 roku. Czy zatem czas na korektę?

Poniższy wykres od AAII pokazuje ostatnie badanie, wedle którego ilość byków zbliżyła się do 57 procent. Znalezienie poziomu wyższego wymaga cofnięcia do stycznia 2018 roku, kiedy odsetek byczo nastawionych do rynku sięgnął blisko 60 procent. Historyczna średnia wynosi 38 procent, więc odchylenie w stronę obozu byków jest duże. W badaniu widać również, iż opinie są coraz bardziej spolaryzowane, a optymiści posilają się głównie redukowaniem obozu nastawianych neutralnie.

(za AAII)

Ciekawostką jest, iż właśnie nastawieni neutralnie mają chyba największe szanse na realizację zakładanego scenariusza w perspektywie kolejnych trzech kwartałów. Piątkowe zamknięcie S&P500 w rejonie 4127 pkt. ulokowało indeks ledwie 4 procent od optymistycznej prognozy wzrostu indeksu w tym roku do 4300 punktów i 6,6 procent od skrajnej prognozy na ten rok, która lokowała indeks w rejonie 4400 punktów (badanie z początku roku wśród analityków dużych banków).

Jeśli spojrzeć na wykres S&P500 ze stycznia 2018 roku, a w więc w czasie poprzedniego skrajnego optymizmu, kolejne kilka miesięcy było zwyczajnie płaskie i skończyło się mocną korektą. W istocie do jesieni 2019 roku nie wydarzyło wiele byczego wobec początku 2018 roku. Później oczywiście była już pandemiczna bessa i faza, która jest grana do teraz. Dziś rynek posila się optymizmem wobec otwarcia gospodarki i powrotem do normalności dzięki szczepieniom.

(za stooq)

Przeciwwagi dla tego scenariusza trzeba szukać w pytaniach: w jakiej fazie rynku byka są dziś giełdy i w którym punkcie cyklu gospodarczego są gospodarki? Jeśli naprawdę rynki mają za sobą ledwie pierwsze kilkanaście miesięcy nowej hossy, a gospodarki są ledwie w pierwszej fazie ożywienia, to niezależnie od badań nastrojów i historycznych analogii przed Wall Street i sporą częścią reszty świata jeszcze wiele kwartałów zwyżek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.