Wykres dnia: Diabeł inflacji nie taki straszny, jak go malują

Jednym z tematów, który w ostatnich tygodniach zawładnął nastrojami na rynkach jest wzrost rentowności amerykańskiego długu. Zwyżka, która straszy na rynkach akcji, ma być efektem mieszanki oczekiwań na wyższą inflację i szybsze zacieśnienie w polityce monetarnej amerykańskiego banku centralnego. Dane wskazują jednak, iż rynek nie jest jednoznacznie przekonany do wyższej inflacji.

Wykres poniższy jednoznacznie wskazuje – metodologia pod linkiem – iż oczekiwania rynku wobec średniej inflacji w perspektywie 5 i 10 lat lokują się wyżej dla perspektywy pięcioletniej niż dziesięcioletniej. Inaczej mówiąc sami inwestorzy wyceniają inflację w dłuższym terminie jako niższą, a krótkookresowy wzrost jako przejściowy. Dodatkowo, jeśli spojrzeć na wykres poniższy w dłuższej perspektywie, to trudno nie odnotować, iż ostatnie oczekiwania rynku są raczej nietypowe niż typowe dla historii. Do zapamiętania, przy czytaniu o tym, jak bardzo inwestorzy boją się inflacji.

(za: Federal Reserve Bank of St. Louis)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *