Wykres dnia: Diabeł inflacji nie taki straszny, jak go malują

Jednym z tematów, który w ostatnich tygodniach zawładnął nastrojami na rynkach jest wzrost rentowności amerykańskiego długu. Zwyżka, która straszy na rynkach akcji, ma być efektem mieszanki oczekiwań na wyższą inflację i szybsze zacieśnienie w polityce monetarnej amerykańskiego banku centralnego. Dane wskazują jednak, iż rynek nie jest jednoznacznie przekonany do wyższej inflacji.

Wykres poniższy jednoznacznie wskazuje – metodologia pod linkiem – iż oczekiwania rynku wobec średniej inflacji w perspektywie 5 i 10 lat lokują się wyżej dla perspektywy pięcioletniej niż dziesięcioletniej. Inaczej mówiąc sami inwestorzy wyceniają inflację w dłuższym terminie jako niższą, a krótkookresowy wzrost jako przejściowy. Dodatkowo, jeśli spojrzeć na wykres poniższy w dłuższej perspektywie, to trudno nie odnotować, iż ostatnie oczekiwania rynku są raczej nietypowe niż typowe dla historii. Do zapamiętania, przy czytaniu o tym, jak bardzo inwestorzy boją się inflacji.

(za: Federal Reserve Bank of St. Louis)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.