Plan minimum (niemal) wykonany

Zarysowany 6 października scenariusz rozwoju sytuacji na rynku, właśnie się wypełnił niemal dokładnie. To była równocześnie ten rodzaj sytuacji, gdy rynek nie robił niespodzianek w postaci nagłych zwrotów, czy wybić przeciwko głównemu trendowi.

Przypomnijmy – indeks WIG20 zbliżył się wówczas do poziomu 1750 pkt, które było górnym ograniczeniem korekty. Jednoznacznym sygnałem dla dalszej kontynuacji spadków trwających już od połowy sierpnia, byłby spadek poniżej 1700 punktów. Ten nastąpił kilka dni później.

Praktyczna próba zbudowania strategii (przypominam, że analizujemy indeks, a nie kontrakty) polegała na wyznaczeniu poziomu stop na 1775 punktów, zaś docelowego punktu ruchu dawał szansę na spadek o 210 punktów. Relacja potencjalnego zysku do ryzyka wyglądała niezwykle korzystnie.

Po wybiciu dołem z narysowanej formacji – 12-13 października – rozsądne było obniżenie pierwotnego poziomu stop. Jak powinno to wyglądać to już kwestia indywidualna. Można było obniżyć do poziomu wejścia lub nieznacznie poniżej (1750), żeby nie dopuszczać do strat, w przypadku gwałtownej zmiany, lub już wykorzystać wybicie, do zablokowania przynajmniej minimalnego zysku.

Dziś jesteśmy na poziomie 1550, co sprawiło, że od początku scenariusza wykonał się ruch o około 200 punktów. Plan minimum został, niemal w całości zrealizowany. Naturalne staje się pytanie – co dalej w takiej sytuacji.

I jak zawsze na rynku, odpowiedź na takie pytanie, będzie związana z indywidualną strategią. Część graczy po prostu zamknie pozycję i zacznie szukać nowego scenariusza.

Inni obniżą poziom stop do poziomów, zgodnych z wykorzystywaną strategią i dadzą sobie szansę na dalsze „płynięcie z trendem”, blokując znaczącą część dotychczasowych zysków. Po tak silnym ruchu, jak wczorajszy należy spodziewać się mocnych odreagowań właściwie w dowolnym momencie. I to już zależy od planu i doświadczenia gracza, jak się do tego przygotuje.

W tym krótkim cyklu starałem się pokazać w jaki sposób krok po kroku wykorzystać konkretną sytuację rynkową. Oczywiście wsparłem się w tych scenariuszach bardzo prostą analizą wykresów, choć jeśli ktoś – z różnych powodów – ma niechęć do tego rodzaju podejścia, niech sobie wyobrazi, że zamiast pisać o dobrym momencie na wykresie mogłem wymyśleć dowolne inne powody:

 • „to jest ten dzień”
 • „dzięki temu, że Trump/Polska/FED (niepotrzebnie skreślić)

A na koniec warto pamiętać, że akurat ten scenariusz zakończył się sukcesem. Choć, przywołując słowa Larry Hite’a (Czarodzieje rynku, Jack Schwager), nawet gdyby pozycja zostałaby zamknięta ze stratą na poziomie stopa, to nadal byłaby to dobra gra, bo zgodna z założoną strategią.

[Photo by Kaleidico on Unsplash]

3 Komentarzy

 1. _dorota

  Fajnie się materializuje ryzyko polityczne dotyczące spółek giełdowych notowanych na GPW.

  Premier ze współpracownikami wpadł na pomysł, żeby spółki z udziałem SP budowały szpitale polowe 🙂 Rozkosznie odjechane, bez rachunku kosztów i efektywności takiego działania. Zbudujemy se szpital, chłopaki.

  Art. 296 kk – działanie na szkodę spółki przez wspólników lub zarząd.

  PS. Czy w budżecie nie ma już w ogóle pieniędzy? Perfect storm.

 2. deli deli

  &quot;(…) należy spodziewać się mocnych odreagowań właściwie w dowolnym momencie.&quot;<br>
  Oczekiwany przez Boga i ludzi oklapnięcia koronakomuszki początek już jutro, stopniowa poprawa nastroju globalnego od jutra, odreagowanie Książęcej na fali wysokiej Świętej Rzeki w piątek 13 listopada.<br>
  Co to takiego Święta Rzeka szukaj w archiwum bankiera ; forum oil, deli deli.

 3. deli deli

  "(…) należy spodziewać się mocnych odreagowań właściwie w dowolnym momencie."
  Oczekiwane przez Boga i ludzi przychodzi opamiętanie, ciągną marsze po rozum do głowy koronakomuszki już jutro, stopniowa poprawa nastrojów globalnych już od jutra, odreagowanie Książęcej na fali wysokiej Świętej Rzeki w piątek 13 listopada.
  Co to takiego Święta Rzeka? Pogardliwa jej nazwa to 'ulica' na ustach komentatorów giełdowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.