Wykres dnia: Ropa w ciekawym punkcie

Piątkowe zamieszanie na rynkach, z trzyprocentowym wzrostem ceny ropy, narzuca temat naszego wykresu na niedzielę. Ciekawostką jest, iż zwyżka budowana na fundamentalnych obawach i analogiach historycznych, głównie z pierwszą wojną w Zatoce Perskiej po inwazji Iraku na Kuwejt, ma również kontekst techniczny.

Przypomnijmy, iż w okresie pierwszej wojny w Zatoce ropa właściwie podwoiła swoją cenę z 20 do 40 dolarów, by w końcówce zamieszania spaść poniżej 20 USD. Faza zwyżki była dynamiczna – ropa podwoiła swoją cenę właściwie w pół roku – a wygaszanie wzrostu trwało blisko rok. Jeśli sytuacja miałaby się powtórzyć, to 100 USD za baryłkę jest trudne do wykluczenia, ale trzeba pamiętać, iż świat jest dziś jednak inny. Rewolucja łupkowa w USA i mniejsza wrażliwość gospodarek na szoki paliwowe sprzyja bardziej umiarkowanym reakcjom. Paradoksalnie, znacznie ciekawiej od fundamentalnych strachów prezentuje się wykres ropy, na którym widać wybicie z konsolidacji górą i przygotowanie bazy do ataku na główny trend spadkowy. Pochodną połamania kolejnego oporu byłoby zbudowanie oczekiwań na spotkanie ceny z 75 USD. Kolejnych oporów technicy będą szukać w strefie 105-100-90 USD, więc w bliskim terminie rynek ropy jawi się jako godny obserwacji.

 

(źródło: bossafx.pl)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.