Piątkowe zamieszanie na rynkach, z trzyprocentowym wzrostem ceny ropy, narzuca temat naszego wykresu na niedzielę. Ciekawostką jest, iż zwyżka budowana na fundamentalnych obawach i analogiach historycznych, głównie z pierwszą wojną w Zatoce Perskiej po inwazji Iraku na Kuwejt, ma również kontekst techniczny.
Przypomnijmy, iż w okresie pierwszej wojny w Zatoce ropa właściwie podwoiła swoją cenę z 20 do 40 dolarów, by w końcówce zamieszania spaść poniżej 20 USD. Faza zwyżki była dynamiczna – ropa podwoiła swoją cenę właściwie w pół roku – a wygaszanie wzrostu trwało blisko rok. Jeśli sytuacja miałaby się powtórzyć, to 100 USD za baryłkę jest trudne do wykluczenia, ale trzeba pamiętać, iż świat jest dziś jednak inny. Rewolucja łupkowa w USA i mniejsza wrażliwość gospodarek na szoki paliwowe sprzyja bardziej umiarkowanym reakcjom. Paradoksalnie, znacznie ciekawiej od fundamentalnych strachów prezentuje się wykres ropy, na którym widać wybicie z konsolidacji górą i przygotowanie bazy do ataku na główny trend spadkowy. Pochodną połamania kolejnego oporu byłoby zbudowanie oczekiwań na spotkanie ceny z 75 USD. Kolejnych oporów technicy będą szukać w strefie 105-100-90 USD, więc w bliskim terminie rynek ropy jawi się jako godny obserwacji.
(źródło: bossafx.pl)
Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.