Powoli dobijamy rynkach do końca maja, który okazał się stereotypowy typowy i idealnie wpisał się w kalendarzową anomalię. Większość światowych indeksów straciła w maju na wartości, a część zeszła z rekordów wszech czasów lub chociaż najwyższych poziomów bieżącego roku. Wyjaśnień łatwo zatem szukać w psychologii i zmiennych innych niż gospodarcze, choćby w zaniepokojeniu wojnami celnymi i technologicznymi. Nie warto jednak gubić danych makro, które – w przypadku Wall Street – znacząco pomagają przecenie.

Dawno na blogach nie zaglądaliśmy do popularyzowanego wcześniej w notkach wskaźnika GDP Now. W archiwum można znaleźć więcej notek opierających się o budowany na bazie innych danych wskaźnik koniunktury. Dzisiejsze spojrzenie uzasadnia znaczący spadek wartości wskaźnika. W istocie ostatni majowy odczyt GDP Now pokazuje, iż szacowana dynamika PKB amerykańskiej gospodarki spowolniła do 1,3 procent, a spadek – jak pokazuje wykres poniżej – przybrał na sile właśnie w maju i dobrze skorelował z zadyszką na amerykańskich rynkach akcji, która rozlała się po świecie korektami tegorocznych zwyżek.

(źródło: frbatlanta.org)

Oczywiście na pierwszym planie w serwisach giełdowych muszą być wojny celne, wojny technologiczne, twitty i zwroty akcji oferowane światu przez amerykańskiego prezydenta, ale spojrzenie na dane makro czy wskaźniki koniunktury pozwala na tezę, iż rynki i inwestorzy mają powody do redukowania niedawnego optymizmu. Tylko w przypadku indeksu ISM dla amerykańskiego przemysłu, który spadł do poziomu najniższego od października 2016 roku, można mówić już o blisko rocznej tendencji zniżkowej, gdy trzy słabsze odczyty z rzędu można już nazwać trendem.

Oczywiście tendencja może zmienić się w serii danych publikowanych za maj, ale nowe salwy oddane w wojnie celnej, zachowanie akcji czy rynku długu nie pozwalają z optymizmem patrzeć to, co o światowej gospodarce i o poszczególnych gospodarkach powiedzą dane za miesiąc maj. Zasadnym wydaje się ostrożne założenie, iż tylko radykalny zwrot w negocjacjach pomiędzy Pekinem i USA może zmienić trend, który rysuje się w danych makro. Inaczej rzecz ujmując prezydent Trump wybrał sobie słaby moment na ożywienie sporu handlowego z Chinami. Tym razem – inaczej niż w poprzedniej odsłonie – dane makro z USA nie są już atutem, który dawał przewagę w negocjacjach.

Dlatego oczekując z nadzieją zbliżającego się spotkania prezydentów Chin i USA w czerwcu warto być przygotowanym w interpretację układu sił w oparciu o dane makro, które pozwolą umieścić majową przecenę w kontekście szerszym niż tylko szum z pierwszych stron gazet. Jeśli dane makro będą potwierdzały rysującą się na horyzoncie zadyszkę, to żadne porozumienia handlowe nie pomogą giełdom, dla który kluczowe są zawsze koniunktura gospodarcza i perspektywy spółek, a nie kłopoty jednej czy drugiej spółki w środku politycznego sporu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.