Gdy spojrzymy na wykres indeksu małych spółek sWIG80 od początku roku mamy zachwycającą hossę. Formalnie rozpoczęła się ona trzy sesje wcześniej tuż po zakończeniu świąt bożonarodzeniowych, 27 grudnia 2018 roku. Od tamtego czasu indeks zwyżkował ponad 13 procent. Na tle pozostałych indeksów to zdecydowanie więcej. Czyż z takim wzrostem może się równać WIG20: +1,7%, mWIG40: +6,6%? Cały rynek reprezentowany przez WIG to 3,7%.
Mamy więc spektakularną hossę małych spółek. Zawsze w takich sytuacjach staram się zajrzeć nieco pod kołdrę i rzucić światło na kilka wstydliwych spraw. Skoncentrujmy się na elementach najistotniejszych. Piętnaście spółek z indeksu ma czterdziestoprocentowy w nim udział. Większość z nich w tym okresie wzrosła, składając się na ten imponujący sukces indeksu, pod kreską znalazła się NEUCA, zaś cała rozpiętość zmian piętnastki mieści się między -2,9 a 53 procent.
Hossa bez najmniejszych wątpliwości.
Kolorowy wykres nie pozostawia złudzeń. Gdzieś niemal pośrodku znajduje się indeks ze swoimi 13,7 procentami (niebieska linia). Co prawda z całej fali spadków, która rozpoczęła się w 2017 została odebrana na razie nieduża część, ale przecież od czegoś trzeba zacząć.
Jest tylko jedno małe „ale”, bardzo częste na naszym rynku. Słowo klucz – „obroty”. Powiedzmy, że reprezentacją tego wszystkiego może być spółka, z największym udziałem w indeksie, czyli BGZBNPP. Akcje banku stanowią 4,6 procent indeksu. Co z tego, skoro obrót nimi na sesji sięga kilku sztuk. Co prawda od wielu miesięcy nie następują tam żadne większe zmiany, co sprawia, że jest to swego rodzaju stabilizator zachowania. Największy wzrost w omawianym okresie oraz ostatnimi dniami największy udział ma CLNPHARMA. Akcje spółki zyskały ponad 50 procent, zaś obroty przekraczają kilka tysięcy, a ostatnio nawet kilkanaście, czy kilkadziesiąt. Niestety to incydentalne na razie sytuacje.
Kolejny na liście DOMDEV znów nie imponuje – skoki od kilkuset sztuk na sesje do kilkunastu tysięcy. MENNICA, APATOR, ASSECOBS – również susza. Sytuacja zmienia się w przypadku VISTULI, na szóstym miejscu w indeksie pod względem udziału. Ale na dalszych pozycja znów normą są raczej obroty liczone w setkach i dziesiątkach, niestety nie tysięcy.
Nie wiem co możemy z taką sytuacją zrobić. Z jednej strony, jeśli inwestorzy zaczną wyłuskiwać jakieś perełki i wierzyć, że coś się zmieniło w małych spółkach, wzrost będzie możliwy. Z drugiej wygląda to nieco jak zapomniany rynek dla przedszkolaków. Z perspektywy instytucji, możemy co prawda liczyć, że skupując przez wiele tygodni znaczący pakiet akcji, wreszcie inni się zainteresują i nastąpi wzrost obrotów, a tym samym bezpieczna możliwość zrealizowania zysku. Niestety to nie jest strategia, tylko pobożne życzenie.
Choć z drugiej strony, gdy sięgniemy wstecz do lat 2002-2005 zobaczymy, że wówczas małe spółki wzrosły znacząco (z poziomu indeksu 1300 do 5000 pkt) na jeszcze niższych obrotach. Dzisiejsze ponad dwadzieścia tysięcy akcji na sesji dla całego indeksu wówczas wydawało się nieosiągalnym sufitem. Zmiany drastyczne w wielkości wolumenu nastąpiły w kolejnych latach. Czy jednak taka sytuacja ma szansę się powtórzyć?
[Photo by Mike Enerio on Unsplash]
Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.