Wykres dnia: zakład o funta

Czy ktoś ma jeszcze cierpliwość słuchać newsy na temat brexitu, który stał się rodzajem finansowej „opery mydlanej”?

Brexitowa karuzela newsów może męczyć, ale co, jeśli tam siedzi obecnie najgrubsza premia do zarobienia na rynkach? Chodzi o notowania funta.

Nanosząc na jego wykres w relacji do dolara tylko jedną linię, każdy technik rozpozna znajome wzory, a wyrobiona wyobraźnia i intuicja podpowiedzą najbardziej prawdopodobny scenariusz. Mam tylko prośbę – proszę spojrzeć na ten poniższy wykres tak, jakby nie było żadnego brexitu i pomyśleć, co w takich warunkach zwykle zrobił(a)bym na rynku:

Dorysowałem w zasadzie 2 linie, tworzące łącznie górną granicę wielomiesięcznej konsolidacji. Każda z nich z osobna byłaby poprawna, nie decyduję więc, której nadać większe znaczenie, ale obie zostały już przetestowane.

Zgodnie z technicznymi teoriami tylko wybicie w górę wchodzi w grę jako bardziej prawdopodobny scenariusz, i to grube wybicie. Odwrócona formacja RGR poniżej tych linii to jedynie w tym wszystkim formalność. Tego nie można zagrać choćby małą pozycją.

Oczywiście każdy logicznie myślący trader zapyta o ryzyko. Przecież jeśli się Londyn nie porozumie i Wielka Brytania wyjdzie z UE bez umowy, to funt zostanie prawdopodobnie zmasakrowany.

Ale czy na pewno?

Komercyjni gracze, czyli ekstraklasa rynkowa, są już od dawna gotowi na zły scenariusz, a to oni zwykle rozdają najwyższe karty w tej grze. A co jeśli scenariusz okaże się być pozytywny, czyli powstanie plan wyjścia albo uda się przesunąć termin? Cena funta eksploduje w górę.

A co jeśli jednak będzie twardy brexit?

Cóż, rynek zrzuci ogromny ciężar i przestanie żyć w niepewności, a to ogromny plus. Mniej więcej wiadomo co czeka brytyjską gospodarkę i co Bank Anglii musi w związku z tym zrobić. Londyn i świat jest już gotowy na apokalipsę, niewiele może już rynki zaskoczyć, a więc pesymistyczny scenariusz jest już w pewnym stopniu zdyskontowany, choć wahnięcie w dół będzie.

Więcej światła rzucają rzeczywiste ruchy pieniądza. Bank Goldman Sachs donosi o masowym zamykaniu zabezpieczeń na funcie (hedge), dokonywanych wcześniej z obawy przed Brexitem, a są to potężne kwoty. To generuje tłok i wzmacnia funta. Fundusze hedge od mniej więcej 3 tygodni przeważają po stronie popytu na funta. Deutsche Bank zauważa zmianę nastawienie klientów w kierunku optymizmu.

Najczęściej obstawiany dziś scenariusz przesunięcia terminu wyjścia nie jest jeszcze przecież ostatecznym, pozytywnym rozwiązaniem, ani oddechem dla gospodarki, ale da paliwo funtowi do wzrostu.

–kat—

1 Komentarz

  1. maverick

    Od czasu komentarza gbpusd poleciał w dół do 1,21. Może dlatego, że przesłanki do wzrostów były tak oczywiste że zdążyły się zdyskontowac w cenie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.