Wykres dnia: zakład o funta

Czy ktoś ma jeszcze cierpliwość słuchać newsy na temat brexitu, który stał się rodzajem finansowej „opery mydlanej”?

Brexitowa karuzela newsów może męczyć, ale co, jeśli tam siedzi obecnie najgrubsza premia do zarobienia na rynkach? Chodzi o notowania funta.

Nanosząc na jego wykres w relacji do dolara tylko jedną linię, każdy technik rozpozna znajome wzory, a wyrobiona wyobraźnia i intuicja podpowiedzą najbardziej prawdopodobny scenariusz. Mam tylko prośbę – proszę spojrzeć na ten poniższy wykres tak, jakby nie było żadnego brexitu i pomyśleć, co w takich warunkach zwykle zrobił(a)bym na rynku:

Dorysowałem w zasadzie 2 linie, tworzące łącznie górną granicę wielomiesięcznej konsolidacji. Każda z nich z osobna byłaby poprawna, nie decyduję więc, której nadać większe znaczenie, ale obie zostały już przetestowane.

Zgodnie z technicznymi teoriami tylko wybicie w górę wchodzi w grę jako bardziej prawdopodobny scenariusz, i to grube wybicie. Odwrócona formacja RGR poniżej tych linii to jedynie w tym wszystkim formalność. Tego nie można zagrać choćby małą pozycją.

Oczywiście każdy logicznie myślący trader zapyta o ryzyko. Przecież jeśli się Londyn nie porozumie i Wielka Brytania wyjdzie z UE bez umowy, to funt zostanie prawdopodobnie zmasakrowany.

Ale czy na pewno?

Komercyjni gracze, czyli ekstraklasa rynkowa, są już od dawna gotowi na zły scenariusz, a to oni zwykle rozdają najwyższe karty w tej grze. A co jeśli scenariusz okaże się być pozytywny, czyli powstanie plan wyjścia albo uda się przesunąć termin? Cena funta eksploduje w górę.

A co jeśli jednak będzie twardy brexit?

Cóż, rynek zrzuci ogromny ciężar i przestanie żyć w niepewności, a to ogromny plus. Mniej więcej wiadomo co czeka brytyjską gospodarkę i co Bank Anglii musi w związku z tym zrobić. Londyn i świat jest już gotowy na apokalipsę, niewiele może już rynki zaskoczyć, a więc pesymistyczny scenariusz jest już w pewnym stopniu zdyskontowany, choć wahnięcie w dół będzie.

Więcej światła rzucają rzeczywiste ruchy pieniądza. Bank Goldman Sachs donosi o masowym zamykaniu zabezpieczeń na funcie (hedge), dokonywanych wcześniej z obawy przed Brexitem, a są to potężne kwoty. To generuje tłok i wzmacnia funta. Fundusze hedge od mniej więcej 3 tygodni przeważają po stronie popytu na funta. Deutsche Bank zauważa zmianę nastawienie klientów w kierunku optymizmu.

Najczęściej obstawiany dziś scenariusz przesunięcia terminu wyjścia nie jest jeszcze przecież ostatecznym, pozytywnym rozwiązaniem, ani oddechem dla gospodarki, ale da paliwo funtowi do wzrostu.

–kat—

1 Komentarz

  1. maverick

    Od czasu komentarza gbpusd poleciał w dół do 1,21. Może dlatego, że przesłanki do wzrostów były tak oczywiste że zdążyły się zdyskontowac w cenie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.