Wykres dnia: Historia sprzyja bykom

Rynkowi statystycy zdążyli już policzyć, iż amerykańskie akcje mają za sobą najlepszy styczeń od 30 lat i grudniowe zwątpienie na granicy paniki zmieniło się w styczniowy optymizm. Przy obecnej zmienności krótkookresowy szum może przykrywać średniookresowe treści, więc naszym wykresem na niedzielę są roczne zmiany indeksu S&P500, które sygnalizują, iż optymizm rynku może być ugruntowany w szerszym schemacie.

Spojrzenie na roczne zmiany indeksu S&P500 od 1949 roku pozwala odnotować wyjątkowość pojawiania się spadków dłuższych niż 1 rok. W istocie w analizowanej tu 70-letniej historii indeksu, coś takiego miało miejsce tylko dwa razy – w czasie trudnej dekady lat 70-tych i po wygaszeniu bańki spekulacyjnej na dotcom-ach. Nawet kryzys sprzed dekady zaowocował tylko jednym rokiem przeceny. W tej perspektywie patrząc zeszłoroczne spadki S&P500 są jednym z elementów, który pozwala optymistycznie patrzeć na zaczęty właśnie 2019 rok i w pewnym sensie uzasadnia styczniowe otwarcie.

Roczne zmiany indeksu S&P500 od 1949 r. Zmiana za rok 2019 – YTD.

1 Komentarz

  1. Deo Gratias

    Dobrze mieć polisę (w ramach rozsądnej dywersyfikacji) i wrzucać w nią kasę miesiąc po miesiącu. Nie przejmuję się żadnymi bessami tylko powiększam portfel.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.