Wykres dnia: Jajecznice i kury

Żartując można rzecz, iż dyskusja o inwestowaniu w spółki wzrostowe lub wartość jest dyskusją o inwestowaniu w jajecznicę lub w kurę. Pierwsza daje nadzieję na szybki zysk w spekulacji, a druga w hodowaniu kur, które będą znosiły może nie tak spektakularne jaja, jak pierwsze – któż fascynowałby się spółkami, które istnieją 50 lat, gdy pod ręką są jaja tak emocjonujące, jak np. Tesla – ale stabilną wartość. Przychodzą jednak momenty, gdy rynek konsumuje jajecznicę, oszczędzając kury. Naszym wykresem na niedzielę jest dynamiczny zwrot na rynku, który ilustruje ucieczkę od momentum w stronę wartości.

Poniższy wykres – z serwisu stooq.pl – kreśli przebiegi dwóch ETF-ów z rynku amerykańskiego na przestrzeni roku. Pierwszym jest iShares Edge MSCI USA Momentum Factor ETF (MTUM), a drugim iShares Edge MSCI USA Value Factor ETF (VLUE). Do marca bieżącego roku można było mówić o mniej więcej skorelowanym poruszaniu się obu rynków. Kolejne miesiące przynoszą oderwanie się jajecznicy od kur, które łamie się na początku października. Realizacja zysków jest dynamiczna i pod względem zmiany procentowej w skali roku właściwie sprowadza rynek spółki wzrostowych do spółek wartościowych. W założonym odcinku czasu mamy właściwie uśrednienie obu rynków.

(żródło: stooq.pl)

Kolejne sesje przynoszą raczej skorelowane spadki niż przesiadkę z momentum na wartość, więc tym razem mówimy już o solidarnych cofnięciu. Przed nami jednak koniec roku i inwestorzy będą musieli pozycjonować się pod finałową rozgrywkę. Relatywnie mocne cofnięcie spółek MTUM na tle VLUE wydaje się zachęcać do wskoczenia do pociągu w dynamicznej korekcie. Niezależnie od tego, czy zaufa się takiej strategii – w literaturze znajdziecie wiele opisów strategii gry na tych dwóch fortepianach – samo śledzenie zachowania dwóch ETF-ów i ich relacji między sobą będzie ciekawym wskaźnikiem tego, czy rynek wraca do gry w ramach układu obserwowanego przed październikową korektą, czy pozycjonuje się pod inny scenariusz.

2 Komentarzy

  1. mirek

    Bardziej to wygląda na różnicę między różnymi gatunkami jaj (lub kur), niż na różnicę między różnymi inkszościami. Może w większej skali czasowej wyłoniłaby się jakaś dobitna różnica (jakieś cykle).

  2. Deo Gratias

    Kurcze, nie mogli dociągnąć jeszcze tych 24 pkt do mojej prognozy 2964 pkt, aby było wszystko w punkt? Nie mam siły do tych inwestorów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.