Wykres dnia: siła złotego

Wszystkie najważniejsze waluty w parach powiązanych ze złotym wykonują właśnie takie układy cen, które mniej lub bardziej można kwalifikować jako wstęp do spadków.

Trzy tygodnie temu tutaj, w tej samej rubryce, przypisywałem większe prawdopodobieństwa wybiciom w górę kursów euro/złoty oraz dolar/złoty i rzeczywiście do tego doszło, po czym dość szybko nastąpiło nurkowane. Ten sam scenariusz dotyczy franka/złotego i funta/złotego.

Skoncentruję się jedynie na samej analizie wykresów, nie chciałbym poszukiwać tym razem żadnych uzasadnień ekonomicznych, sytuacyjnych czy innych fundamentalnych. Analiza Techniczna daje wystarczające wskazówki dla dość prawdopodobnych ruchów, których nie należy ignorować z punktu widzenia tradera.

Funt wygląda na dziś tak oto:

Wprawdzie trudno mówić o jakichś szczególnych wzrostach wcześniejszych, które są zwykle bazą dla podręcznikowej formacji odwrócenia trendu „M” (podwójny szczyt), ale mamy w takim czy innym razie kapitulację popytu, a nawet pierwsze wyprawy wybiciowe w dół. Dorysowałem potencjalny, minimalny zasięg spadków wynikający z teorii wspomnianej formacji. Wystarczy na podjęcie ryzyka krótkiej pozycji, choć nie spieszyłbym się ze zbyt dużą jej wielkością jeśli stop miałby zostać uplasowany powyżej formacji, jako że jest ona nieporporcjonalnie szeroka. Ale być może stoją jakieś silniejsze przesłanki w fundamentach, które uzasadniałyby ruch w dół do 4,70 lub niżej? Np. ucieczka przed brexitem?

I frank:

Układ podobny choć nie aż tak oczywisty. Ze względu na małą skalę uprzednich wzrostów i sporą skalę jeszcze wcześniejszych spadków, ostatnia konsolidacja może przypominać jednak bardziej zatrzymanie przed dalszymi wzrostami niż ich koniec. Dlatego wyrysowałem mały kanał ograniczony 2 czerwonymi liniami, mieliśmy mimo wszystko odbicie od tej dolnej. Gdyby jednak została ona przebita w dół, oznaczałoby to realizację formacji odwracającej, czyli RGR i jakieś miejsce na zysk z krótkich pozycji. Ponownie formacja jest dość szeroka, co oznacza naprawdę ogromne zawahanie i mało miejsca na margines ryzyka (szeroki stop loss).

Sam jestem ciekaw dlaczego kapitał ucieka w złotego tak intensywnie. Oprocentowanie obligacji i popyt na nie oraz popyt na akcje są jakimś uzasadnieniem, ale Polska nie jest przecież oazą spokoju, do której zwykle ucieka się przez światowymi zawieruchami.

—kat—

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.