Wykres dnia: Optymistyczne spojrzenie w przyszłość

Rozgrzany do czerwoności BTC, bańka na rynku długu i mocno rozciągnięte wyceny na rynkach akcji zdają się sygnalizować, iż za rogiem musi czaić się jakiś kolejny kryzys. Możliwie, iż giełdy i dług potrzebują jakichś korekt, żeby zwątpienie zostało zredukowane. Patrząc jednak na perspektywy gospodarcze na przyszłość trudno doszukać się sygnałów, które wskazywałyby, iż już za chwilę pojawi się nowy kryzys. Naszym wykresem na niedziele jest prognoza globalnego PKB przygotowana przez IMF.

Dawno nie mieliśmy na blogach bossy przypomnienia, iż świat generalnie ma tendencję do podążania w dobrym kierunku. W ostatnich 20 latach boom w Azji spowodował, iż gospodarka światowa leciała na północ niesiona solidarną siłą ożywienia w świecie rozwiniętym i rozwijającym się. Owocem był połączenie wzrostu gospodarczego, który dał całkiem ładną dekadę przed ostatnim kryzysem. Całość skończyła się największym kryzysem od 100 lat, ale nie zmienia to faktu, iż okres był całkiem udany i świat jest dziś ciągle lepszy niż był przed okresem wejścia na scenę gospodarek azjatyckich. Rzut oka na prognozę IMF pozwala na tezę, iż – oczywiście przy sprawdzeniu się prognozy – kolejne kilka lat może być powtórzeniem boomu gospodarczego. Analogicznie, globalny PKB będzie wzmacniany solidarnym wzrostem gospodarek rozwiniętych i rozwijających się. Odnotujmy, iż ostatnie lata były okresem raczej zadyszki niż kontynuacji trendu wzrostowego. I jak na tym tle wyglądają rynki akcji, które zdają się ciągle wierzyć w scenariusz wzrostowy?

 

(źródło: IMF)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.