Historyczne dane pozwalały na tezę, iż we wrześniu akcje będą taniały. W połowie miesiąca sytuacja już nie jest tak jednoznaczna, ale wrzesień okazał się tragiczny dla Bitcoina. Wypowiedź szefa JP MorgranChase i sygnał z Chin, iż do końca miesiąca siłą zakazu administracyjnego zniknie ważna część tego rynku spowodowały, klasyczny krach na rynku kryptowalut.

Oczywiście szefowi JP MorganChase można zarzucić walkę z konkurencją – amerykańskie banki pracują nad szerokim wykorzystaniem technologii stojące za kryptowalutami – ale nas interesuje Bitcoin jako inwestycja. Coś, co traci w dwa tygodnie trzecią część swojej wartości trudno nawet nazwać inwestycją. Pieniądzem również nie. Prawdą jest, iż pieniądzem może być wszystko. Były nim muszelki. wątpliwej jakości monety, ale kluczem do całości jest stabilność. Jeśli BT i pochodne mają stać się szanowanym środkiem płatniczym, to nie mogą wahać się o 30 procent w dwa tygodnie, bo czynią całość zwyczajnie nieużywalnym.

Rentowność większości biznesów nie jest tak duża, by wytrzymała wahania waluty po 30 procent, a waluta, z którą po każdej transakcji musisz szybko biec do kantoru, żeby nie ryzykować straty, jest żartem. Prawdą jest, iż BT nie ma dziś żadnego związku z realną gospodarką i stał się wirtualnym towarem zbudowanym na nadziei, którym się zwyczajnie spekuluje. Spekulować można wszystkim, więc miłośnicy zmienności i baniek spekulacyjnych dobrze odnajdą się na tym rynku. Pamiętajcie jednak, że duzi zawsze ryzykują w takich transakcjach ułamki całości, a mali mają do stracenia wszystko. Naszym wykresem dnia jest spektakularny krach BTC na tle USD.

 

 

6 Komentarzy

 1. pit

  E tam to nie jest żaden spektakularny krach na tym cosim.
  Ostatni 2 letni wzrost daje 5 takich krachów .
  Jest porządek .Wszystkie korekty równiutkie jak po sznurku.
  Tylko trzeba zaprząc do tego odpowiednia skalę 🙂

  hostmat.eu/images/71552833872333079927.png

 2. Adam Stańczak

  Pocieszające! Prawda?

  1. pit

   W jakim sensie to pocieszenie ma być?

   Dla oczekujących od BTC, że bedzie środkiem płatniczym żadna.
   Ale w sensie spekulacji nie tyle pocieszenie co pewien schemat,
   który zadział po raz 5 w tak krótkim czasie rzutem na taśme w piątek obronionym.
   Przyszłość nie zanana.

 3. Adam Stańczak

  Nie wchodzę w dyskusję o przyszłości BTC jako pieniądza. W świecie, w którym deska będzie mierzyła temperaturę twojego moczu i wysyłała do bazy danych wiara w walutę poza kontrolą jest naiwnością. Świat odchodzi od rzeczy prywatnych w stronę rzeczy posiadanych przez jakieś struktury. Za jakiś czas będziemy oddychać pod kontrolą.

  Pocieszenie w trendzie dla tych, którzy kupili na górce. Nic innego im nie zostało.

  1. pit

   "Świat odchodzi od rzeczy prywatnych w stronę rzeczy posiadanych przez jakieś struktury. "

   Tylko te jakieś struktury rozmyte mają swoje konkretne nazwisko i imię.
   Tak jak kiedyś struktura typu proletariat była przez pewien czas prywatną rzeczą Tow. Dżugaszwili i żadna prywatna deska sedesowa nie śmiała donieść na swego właściciela bez konsekwencji natomiast w drugą stronę jak najbardziej 🙂
   Historia się rymuje nadal tylko rekwizyty się zmieniają.
   A ludzie jak generałowie przygotowuja się do wojen z przeszłości sądząc po
   muzealnych rekwizytach , a nie historycznej treści zawartej w nowych fetyszach .

 4. Guns

  Ale bitcoin to tylko impuls- powstało całe mnóstwo projektów opartych o blockchain. Jesli chodzi o waluty zapewniające prywatność to można zwracać uwagę (równieź inwestycyjnie) na monero, dasha, a przede wszystkim zcasha. Zcash w przyszłości może osiagnąć kapitalizację o wiele większą niż bitcoin.
  Ma ciekawy rodowód i wsparcie. Banki, rządy i kilku literowe agencje. Przede wszystkim DARPA.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.