Kilka technicznych wyzwań, vol. 5-a

Maksimum i minimum sesji/świeczki nie musi być wskaźnikiem wejścia na rynek jedynie dla grających na danych minutowych czy godzinnych.

Oni po prostu mają więcej możliwości przy użyciu tego rodzaju wskaźnika, choćby na grę w odbicia od tych dwóch poziomów. Ale w zamian muszą poświęcić swój czas, przyklejeni do monitora, śledząc każdy tik. Inwestujący wyłącznie na danych dziennych, swing traderzy ale i również inwestujący w długich terminach, nie są jednak pozbawieni wykorzystania max. i min. sesji do wykreowania swojej własnej przewagi nad rynkiem. Pokażę poniżej jak zrobić to w najprostszy z możliwych sposobów. Sam bardzo lubię z tego korzystać.

Otwarcie nowej sesji może wypaść:

1/ Poza obrębem cen z poprzedniego dnia (świecy).

W takim przypadku mamy do czynienia z luką i najpierw trzeba by sięgnąć po strategie gry na lukach (klasycznych i ukrytych). Jeśli jednak luka zostaje w trakcie sesji zamknięta, mamy możliwość gry na przebicie max./min. niejakoby od zewnątrz. Zostawię to na inną okazję.

2/ W obrębie cen z poprzedniego dnia (świecy).

W tym momencie grający na danych dziennych mogą w zasadzie czekać jedynie na wybicie, czyli wyjście akcji poza min. lub max. poprzedniego dnia. Można na to zareagować na wiele sposobów, z użyciem wielu filtrów. Najprościej jednak zrobić to tak:

Jeśli gramy tylko na wzrosty (rynek akcji czy ich pochodne), to ustawiamy zlecenie kupna z limitem, czyli 1-3 tiki powyżej maksimum poprzedniego dnia. Przy czym i tutaj rozróżniamy 2 taktyki:

a/ grę z trendem

Wchodzimy na rynek kupnem tylko wtedy gdy kurs porusza się w trendzie rosnącym.

b/ grę z kontry

Polujemy na wybicia powyżej maksimum poprzedniego dnia tylko wówczas, gdy rynek znajduje się w korekcie/bessie i czekamy na odwrót tendencji.

Oba przypadki zilustrowałem na poniższym wykresie naszych kontraktów FW20, zaczerpniętego z platformy bossa.pl (FW20WS):

Zielone strzałki wskazują przykładowe sygnały gry z kontry, których można było użyć przy tworzeniu się obecnej hossy na początku tego roku. Jak widać można dzięki temu próbować łapać niemal same dołki. Nie ma tu znaczenia kolor świecy ani jej wygląd, cała terminologia świec japońskich jest tutaj również niepotrzebna. Za pomocą tej najprostszej, wręcz surowej techniki można naprawdę dokonywać cudów na rachunku. Pod jednym wszakże warunkiem, o którym przynudzam zawsze: kontroli ryzyka!!! Niech stop-loss będzie ustawiony np. na minimum sesji poprzedniej, ale nie można z niego rezygnować. To nie jest żadna stuprocentowa strategia trafień, każdy sam może to sprawdzić na dowolnym wykresie. Nie jest to również najlepsza strategia. Ale jest prosta i logiczna, zupełnie wystarczająca do zyskownego tradingu lub inwestycji (jeśli łapiemy po wejściu długie trendy).

Idąc tropem przysłowia: „Nawet najdłuższa podróż zaczyna się od pierwszego kroku” można stwierdzić, że „Nawet najdłuższy trend zaczyna się od pierwszego wybicia w górę”. Co prowadzi do obserwacji, że w zasadzie każda bessa kończy przebiciem max. z najniżej położonej świecy w trendzie spadkowym, choć czasem odbywa się to z luką. Trend, który się potem rodzi, wart jest kilku nieudanych wejść. I jedna uwaga – czasem korekta kończy się kilkoma świecami wewnętrznymi co widać również na powyższym wykresie, zaznaczyłem takie miejsca czerwonymi strzałkami. To wymaga korekty strategii, ale to szerszy temat na inną okazję.

Natomiast maxima z poprzednich świec są z oczywistych powodów dużo rzadziej przebijane w trendzie spadkowym niż wzrostowym, co przeciąga szanse na naszą stronę. A to właśnie daje szansę na grę wybiciową w trendzie. Pokazują ją strzałki fioletowe na powyższym wykresie. Zaznaczyłem tylko kilka wybranych, każda z nich może być szansą na wskoczenie do pędzącego pociągu.

CDN

—kat—

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.