Żółte złoto nam staniało, a analitycy natychmiast krzyczą, że kupno teraz jest inwestycyjną okazją.

A co z czarnym złotem, czyli ropą?

Potencjalny scenariusz techniczny wyrysowałem na poniższym wykresie ropy WTI:

wtioil

Znana i często pojawiająca się formacja techniczna – odwrócona RGR – opowiada historię sukcesywnego przejmowania kontroli przez popyt, co zapowiada możliwe wzrosty, o ile nastąpi przełamanie w górę niebieskiej linii oporu, i spory potencjalnie zasięg, bo aż do 75$ lub wyżej.

Czy istnieje wiarygodna narracja, która mogłaby wesprzeć ten scenariusz? Rynek ropy silnie kształtuje konfliktowo racjonowana podaż surowca oraz zwykła, ale pełna mocy sprawczej spekulacja.

Podaż to coraz bliższe sfinalizowania ograniczenie wydobycia przez OPEC do współpracy z Rosją, ale przy kontrze Iranu. Ta gra, póki co, działa popytowo na rynek.

Spekulacja również wygrywa po stronie popytu od miesięcy. Wszelkie złe informacje dla ropy działają spadkowo na krótką metę, raczej wykorzystywane są do dalszego kupna. Przy wyrysowanym wybiciu do gry włączą się technicy oraz systemy mechaniczne podążające za trendami (głównie CTA). To wszystko może zachęcać do zagrania po stronie kupna, choćby na krótki termin. Nawet gdyby to wywołało impuls inflacyjny, wiele banków centralnych z zadowoleniem przyjęłoby taki scenariusz.

—** Kat **—

4 Komentarzy

 1. JurekE

  Członek RPP Eryk Łon opowiada się za dopuszczalnością kupowania akcji spółek i obligacji korporacyjnych przez NBP !!!!!!!!!!!

  W ostatnim czasie mówi się coraz więcej o aktywności banków centralnych na rynku akcji

  http://www.parkiet.com/…/1494967-Gdy-bank-nacjonalizuje…

  http://www.reuters.com/…/ecb-policy-stocks-idUSL8N1C42HW

  http://www.zerohedge.com/…/janet-yellen-fed-buying…

  Członek RPP wskazał, że trzeba bardzo uważnie przyglądać się działaniom innych banków centralnych. „W ostatnim czasie pojawiły się publikacje dwóch analityków jednego z holenderskich banków rozważających możliwość dokonywania zakupów akcji spółek giełdowych przez Europejski Bank Centralny” – napisał Łon. „Co więcej – także szefowa amerykańskiego banku centralnego Janet Yellen wskazała na to, że możliwe jest w przyszłości rozważenie zwiększenia instrumentarium polityki pieniężnej w USA o skup akcji spółek giełdowych. Osobiście nie wykluczam, że tego typu rozważania w przyszłości będą się nasilać” – dodał. Łon nie wyklucza, że także i NBP stanie w przyszłości przed odpowiedzią na pytanie o zasadność kupowania na przykład obligacji korporacyjnych i akcji spółek giełdowych. „Nie twierdzę, że działania takie są niezbędne. Co więcej uważam, że generalnie lepiej, aby nie były one potrzebne. Tym niemniej jednak warto dopuszczać wykorzystanie wspomnianych instrumentów polityki pieniężnej w sytuacjach nadzwyczajnych” – napisał.

  https://www.obserwatorfinansowy.pl/…/lon-obnizka-stop…/

 2. _dorota

  "zasadność kupowania na przykład obligacji korporacyjnych i akcji spółek giełdowych"

  A więc już mamy publiczną deklarację, że to NBP stanie po stronie kupna, kiedy dojdzie do wyprzedaży najmniej płynnych aktywów z przejętego portfela OFE: polskich akcji i obligacji korporacyjnych.

  Neutralnie dla rynku (bo pozwoli uniknąć załamania, ale nie da wzrostów). No i druga kadencja dla PiS – program socjalny zyska finansowanie.

  1. GZalewski

   Tak na marginesie zwróć uwagę, że podobnie jak przy rozmontowywaniu OFE przez PO, tak teraz właściwie media nie są tym zainteresowane.
   Dla mnie to kolejny przykład tego, jak przez 10 lat ludzie nie wiedzieli na czym cały ten model polega, ile tam mają pieniędzy, że to miała być jedna z trzech części emerytury, i wiele wiele innych.
   A PTE no cóż. Cisza, spokój, nikt nie protestuje, nie śle listów, ma to gdzieś.

   1. _dorota

    Ten naród po prostu tak ma (może zresztą inne narody też), że np. chce jednocześnie emerytury wcześniejszej i większej. I nie widzi w tym za cholerę żadnej sprzeczności.

    Edukacja ekonomiczna to nie jest mocna strona Polaków, i trzeba ten czynnik w patrzeniu na rynek wziąć pod uwagę (choćby przez to, że demagogiczne obietnice polityków mogą odnosić skutek i mają potem skutki dla rynku).

    A "infotainment" medialny nie edukuje za bardzo. Bardzo nieliczni (do których się zaliczasz) wołają na puszczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.