Czyż uczczenie właśnie flagą nadchodzącego, tytułowego Święta nie będzie najstosowniejszym pomysłem?

Część Czytelników sceptycznych wobec Analizy Technicznej z pewnością znajdzie powód do dąsów, ale to, że faworyzuję właśnie ten rodzaj analizy ma źródła w tym co na co dzień stosuję, a nie w tym, że inne uważam podejścia za gorsze. Zapewniam, że mam w sobie wysokie pokłady szacunku i podziwu dla każdego rodzaju metody, która zapewnia skuteczne inwestowanie.

A sama flaga to jeden ze wzorów poszukiwanych na wykresach kursów dowolnego instrumentu i zarazem narzędzie pomocne przy podejmowaniu decyzji. Dzieli się na 2 rodzaje zależnie od aktualnego rodzaju trendu, który na chwilę zostaje w ten sposób przerwany swego rodzaju konsolidacją cen o niewielkim zakresie. Wyznacza się za pomocą 2 równoległych linii jak na poniższym rysunku (w uproszczonej wersji wystarczy połączyć 2 ekstrema), przypominając swym kształtem flagę powiewającą na maszcie:

Flagi1

Święto to jedynie dobry pretekst by pokazać ją właśnie tutaj i teraz. Ważniejsza inspiracja pochodzi z książki „PlayBook”, którą dopiero co przybliżałem. Jej autor, a zarazem współwłaściciel z sukcesem działającej firmy prop-tradingowej SMB, przyznaje, że tego rodzaju formacja na wykresie to najskuteczniejsze narzędzie w preferowanej przez nich i nauczanej analizie wykresów, w układzie intraday czyli w okresach czasowych kilku czy kilkudziesięciominutowych. Nie mogłem więc tego rodzaju informacji zostawić bez komentarza.

Dla ciekawości swojej i Czytelników poszukałem na szybko flag na wykresie naszego rodzimego PKN w układzie słupków godzinowych, w niższych przedziałach czasowych ceny wyglądają niestety jak rzeszoto nawet w najpłynniejszych papierach:

flagi_PKN

Że ktoś wyrysowałby te flagi inaczej, w innych miejscach, pod innym kątem? Ależ jak najbardziej, proszę się nie krępować! Ponieważ jest to formacja quasi-obiektywna (zasady wykrywania ściśle zdefiniowane, ale praktyka dość subiektywna), wobec czego każdy znajduje takie flagi na jakie zasłużył i w sensie podjętego procesu ma swoją absolutną rację.

Proponuję w takim razie nieco głębszą zadumę nad tym zjawiskiem. Czy bowiem jeśli w tych miejscach narysujemy zamiast flag dowolne inne kształty (serduszka, autka, a może baloniki) to zmieni się w jakikolwiek sposób to co działo się po wybiciu kursów z tych obszarów w górę lub w dół? Absolutnie nie. A to znaczy, że flaga jest jedynie dość umownym sposobem traktowania wykresów. Można podłożyć w jej miejsce dowolny inny kształt, który zawsze będzie pokazywał takie same zjawisko:

Konsolidację w trendzie, po której następuje wybicie. W trendzie wzrostowym zapewne częściej w górę.

Pal więc diabli rodzaj rysowanej figury. Jedynym ważnym czynnikiem jest tu jedynie uchwycenie momentu wybicia kursu w górę i podążanie za nim z zarządzaniem ryzykiem. Konsolidacja – wybicie – ryzyko. Tylko to się liczy, a nie nazwy i kształty konsolidacji. A kurs wybija się nie dlatego, że ukazała się tam flaga (technicy wchodzą dopiero po wybiciu) lecz dlatego, że popyt przewyższył podaż z wielu setek powodów. Tylko tyle i aż tyle.

—kat—

PS. Ponieważ przebywam obecnie poza Polską, na wszelkie komentarze odpowiem dopiero po długim weekendzie świętego Grilla.

4 Komentarzy

 1. lesserwisser

  ” Konsolidacja – wybicie – ryzyko. Tylko to się liczy, a nie nazwy i kształty konsolidacji. A kurs wybija się nie dlatego, że ukazała się tam flaga (technicy wchodzą dopiero po wybiciu) lecz dlatego, że popyt przewyższył podaż z wielu setek powodów. Tylko tyle i aż tyle.”

  Tak jest Panie majster :), i proszę zapisać to w kajecikach i wężykiem, dwa a nawet trzy razy.

  PS

  Tomasz, a tak na marginesie, to chyba żaden pattern na wykresie nie jest flagą, tylko raczej…?

 2. _dorota

  …chorągiewką.

 3. pit65

  Tak mi się cosik z majem kojarzy i widze raczej „szturmówki” tylko kierunek raczej zielony , ale ktoby tam kolorem się przejmował 🙂

 4. lesserwisser

  @ Dorota

  „…chorągiewką”

  Nie, nie chorągiewką (bo ta ma proporczykowate proporcje, czyli jest śpiczastym trójkącikiem) tylko może raczej sztandarem …?

  Zresztą do chorągiewki odnosi się ta sama uwaga.

  @ pit65

  Szturmówki z napisem „Narót z partią partia z Narotem” oraz „Socjalizm jest naszom celom” 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.