W jednym z polskich banków mam konto, którego używam do obsługi kilku płatność. Generalnie na tym koncie pojawią się środki, kiedy mają przyjść polecania zapłaty. Z definicji więc nie traktuję pojawiających się tam środków, jako pracującego kapitału. Czasami jednak przelewam pieniądze wcześniej, więc bank łaskawie nalicza mi jakieś odsetki, od których przychodzi płacić podatek. Niniejszy rysunek wstawiam na blog ze szczególnym pozdrowieniem dla wprowadzających w Polsce podatek od zysków kapitałowych. Smacznego, Panie prezesie Belka! Smacznego, Wielce Szanowny Fiskusie!

100procent

Oczywiście sprawa jest znana nie od dziś. Fajnie jednak doświadczyć na sobie samym 100-procentowego podatku, choć w tym wypadku należałoby mówić raczej o konfiskacie.

4 Komentarzy

 1. ZP

  Bank ze screena to jakiś ROR z PKO BP.

  Tam istnieje na przykład dość kuriozalna opłata za konto oszczędnościowe – 1 zł miesięcznie. Taka promocja.

 2. Jan24

  Zabór mienia odbywa się co miesiąc w majestacie prawa i jednocześnie z jego brutalnym pogwałceniem (stawka 19% powinna obowiązywać wszystkich -patrz Konstytucja RP)

  Data operacji Data waluty Typ transakcji Opis transakcji Kwota Saldo po transakcji
  2013-08-30 2013-09-01 Podatek od odsetek PODATEK OD ODSETEK KAPITAŁOWYCH
  -0,02 PLN +3 977,96 PLN
  Drukuj
  Faksuj
  2013-08-30 2013-09-01 Naliczenie odsetek KAPITALIZACJA ODSETEK
  +0,02 PLN +3 977,98 PLN
  Drukuj
  Faksuj
  2013-08-30 2013-08-31 Opłata OPŁATA ZA PROWADZENIE RACHUNKU
  -8,90 PLN +3 977,96 PLN
  Drukuj
  Faksuj

  Zmiana wprowadzona została zgodnie z art. 4 ustawy z dnia 22 grudnia 2011 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej (Dz. U. z 2011 r. Nr 291, poz. 1707).

  Nowe zasady naliczania i pobierania przez Bank zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych obejmują przychody, o których mowa w art. 30a ust. 1 pkt. 1-3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U z 2010 r., Nr 51, poz. 307, z późn. zm.).

 3. ciekawski

  @ Adam Stańczak

  Ja na twoim miejscu rzuciłbym wszystko i opalał się na plaży popijając drinki z parasolką. Tylko zatrudni jakiegoś dobrego księgowego bo strasznie duże podatki płacisz.

  1. astanczak (Post autora)

   @ ciekawski

   Opalałem się kiedyś blisko 2 lata. Znudziło mi się.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.