Tym razem Tomek Symonowicz nie zamieścił „rozmów od czapy”, więc kilka rzeczy do przemyśleń.

1. „Obawiam się, że nasz system edukacji każe kreatywnym dzieciom dostosowywać się, słuchać i utrzymywać dyscyplinę. To straszne, zważywszy na to, że te dzieci prawdopodobnie będą musiały kiedyś same wymyślić dla siebie miejsce pracy”

Vicki Buck, w „Robot w papilotach„, Mark Stevenson

2.Wywiad z Ludwikiem Sobolewskim w BLoomberg BussinesWeek Polska.

3. W tym samym tygodniku historia Jaromira Dziaro, twórcy Topicmarks

4. We wczorajszej GW „Kryminalne zagadki doktora Ruska

„Znajomy profesor żartuje, że kiedyś z e-sądu dostanie e-maila, że e-oskarżyciel wniósł e-sprawę, ale e-obrońca słabo go wybronił, dostał e-wyrok i e-komornik, zajął jego e-konto. No i w tym momencie nie mam już nic, mówi profesor. Pocieszam się tym, że idzie kryzys energetyczny, wyłączą prąd i będzie po e-sprawie”

 

6 Komentarzy

 1. lesserwisser

  Ponieważ widzę, że gdzieś zapodział się mój komentarz, jakże zwięzły (nietypowo) a jednocześnie celny (jak zazwyczaj), wię go powtarzam.

  „E-tam”.

  I z czapy! 🙂

 2. Ekonom polityczny

  @ GZ

  „Obawiam się, że nasz system edukacji każe kreatywnym dzieciom dostosowywać się, słuchać i utrzymywać dyscyplinę. To straszne, zważywszy na to, że te dzieci prawdopodobnie będą musiały kiedyś same wymyślić dla siebie miejsce pracy”

  Obawiam się, że wszelkie „systemy edukacji”, odkąd je tylko wymyślono, na tym właśnie polegają – na nauce pewnej schematyzacji myślenia tak, by korzystając z przeszłej wiedzy nie wyważać otwartych drzwi, tylko szybko rozwiązywać pojawiające się typowe problemy.

  Oczywiście odbywa się to kosztem utraty zdolności do kreatywnego podejścia do problemów nietypowych, na szczęście jednak nie wszyscy dają sobie obciąć rogi pod wzorzec i mimo wszystko istnieje pewna, w miarę liczna grupa, która zdołała wybronić część swojej kreatywności przed siłą edukacyjnej sztancy.

  Pozostaje nam tylko nadzieja, że w przyszłości ktoś wymyśli mniej opresyjne wobec kreatywnych jednostek systemy edukacyjne, dzięki czemu ta grupa z „nieprzyciętymi rogami” stanie się ku pożytkowi nas wszystkich liczniejsza.

 3. Dtrad2013

  Co do szkolnictwa to szykuje nam się pokolenie debili , jeśli nie zmienią testowych matur, gimanzjum itp. i szkoleń prawa jazdy itd.
  Panie Grzegorzu czy jest gdzieś w net-ie archiwum futures, gdyz przymierzam się do książki/scenariusza

 4. gzalewski (Post autora)

  @Dtrad2013
  Niestety, nowy wlasciciel pogrzebal stare forum (ale poniewaz wiem, ze to wynik pewnego bałaganu – na stronie chyba wciąż widnieje link do „starego” więc moze zmasowany mailing by coś pomogl)

  Co do edukacji. Po paru latach wlasnie rezygnuje się z prezentacji na jezyku polskim na maturach. Genialne. To co podnosili krytycy na pocżatku stalo sie faktem. Ale oczywiscie trzeba bylo zrobic eksperyment w czasie rzeczywistym, bo ktos tam byl madrzejszy.
  Ostatnio kupilem w taniej ksiazce za 4 złote podręcznik dla MATURZYSTÓW (specjalnie podkreslam, bo nie wierzylem w to co widze).
  Mam tylko nadzieje, ze to ze on sie tam znalazl oznacza, ze ktos poznał sie na wartosci.
  Kupilem bo nie wierzylem w to co widze. W zalaczniku przyklady. Pomijam juz fakt skonstruowania strony (ktos uznal, ze chyba tak bedzie przejrzysciej, tylko jakos nie dotarlo do niego ze u mlodziezy zmienia sie czas skupienia, i jak zobaczy taki miszmasz, to juz generalnie moze nie wiedziec co jest co).
  Ale uczenie maturzystów – ZDANIE PO ZDANIU. Co ono oznacza i co autor miał na myśli to po prostu jakaś apokalipsa.
  Cały czas nie wierzę, że ktoś się z tego uczył
  https://blogi.bossa.pl/wp-content/uploads/2013/02/IMAG0198.jpg

  https://blogi.bossa.pl/wp-content/uploads/2013/02/IMAG0196.jpg

 5. Raf

  Kryminalne zagadki doktora Ruska

  „Kliknij, żeby czytać dalej
  Pozostała część artykułu dostępna dla abonentów Piano.”

  To se poczytalem

 6. Dtrad2013

  @GZ
  No cóż wpisałem się z zapytaniem na futures.pl
  Ale efekt może być podobny jak tutaj gdy zadziałał senny moderator z awersją na ,, trupy ,,
  pzdr.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.