Jak może wyglądać dystrybucja akcji?

W ubiegłym tygodniu anglojęzyczne media biznesowe poinformowały o wniesieniu przez SEC (Komisję Giełd i Papierów Wartościowych) formalnego oskarżenia w sprawie „najbardziej lukratywnego” (276 mln USD w zyskach i unikniętych stratach) procederu insider tradingu w historii.

Oskarżonym został Mathew Martoma, który w czasie procederu pracował dla CR Intrinsic Investors, spółki zależnej od SAC Capital. To właśnie przez SAC Capital sprawa wzbudza olbrzymie zainteresowanie – założona i zarządzana przez Stevena Cohena spółka zarządza ponad 14 mld USD aktywów a Cohen uważany jest za jednego z najwybitniejszych zarządzających w sektorze funduszy hedge. Dwa dni temu SAC Capital poinformował inwestorów, że otrzymała od SEC tzw. Wells notice – zawiadomienie, że SEC rozważa podjęcie przeciwko firmie formalnych kroków prawnych.

Schemat działania Martomy był prosty do bólu. Martoma zwerbował profesora neurologii Sidney’a Gilmana, który był przewodniczącym Komitetu Monitorowania Bezpieczeństwa w istotnym badaniu klinicznych (II fazy) leku na chorobę Alzheimera. Dwie spółki, pracujące nad lekiem, Elan Corporation i Wyeth zdecydowały, że to prof. Gilman przedstawi końcowe wyniki testów klinicznych na konferencji medycznej 29 lipca 2008 roku. Tego dnia wieczorem firmy opublikowały także oficjalne komunikaty giełdowe z pełnymi wynikami testów.

Dwa tygodnie wcześniej, 17 lipca, Elan i Wyeth ogłosiły wstępne wyniki testów klinicznych, na które rynek zareagował pozytywnie. Dzień później, w piątek 18 lipca, cena akcji Elan i Wyeth wzrosła o odpowiednio 10% i 4%. Inwestorzy z niecierpliwością czekali na pełne rezultaty testów klinicznych.

Jak łatwo się domyśleć, Martoma, dzięki prof. Gilmanowi poznał końcowe wyniki testów klinicznych wcześniej niż rynek. SEC uważa, że Gilman przekazał Martomie informacje o pełnych wynikach testów klinicznych pomiędzy 17 a 20 lipca 2008 roku. 20 lipca Martoma przekonał głównego zarządzającego portfelem (Stevena Cohena) by zlikwidował całą pozycję na akcjach Elan i Wyeth zbudowaną w latach 2007-2008. Główny makler (trader) funduszu rozpoczął likwidację pozycji w poniedziałek 21 lipca 2008 roku.

Przed rozpoczęciem sesji w dniu 21 lipca 2008 roku w portfelach zarządzanych przez Martomę i Cohena znajdowało się około 10,5 mln akcji Elan wartych około 365 mln USD i 7,1 mln akcji Wyeth wartych około 335 mln USD.

Na zakończenie sesji w dniu 29 lipca 2008 (a więc tuż przed oficjalnym komunikatem spółek) fundusz miał już krótką pozycję na Elan wielkości 4,5 mln akcji i Wyeth wielkości 3,3 mln akcji.

Chciałbym zwrócić uwagę na to co działo się na spółce Elan. Obraz średnioterminowy pokazuje poniższy wykres, na którym zaznaczono okres akumulowania pozycji i miejsce odwrócenia pozycji. Jak widać, inwestorzy fatalnie przyjęli ogłoszone 29 lipca 2008 pełne rezultaty testów klinicznych.

Za Felix Salmon

W siedem sesji giełdowych fundusz sprzedał netto 15 mln akcji Elan (zamknął długą pozycję na 10,5 mln akcji i otworzył krótką na 4,5 mln akcji). To około 3% wszystkich akcji Elan w tym okresie. Podaż generowana przez fundusz stanowiła ponad 20% całkowitego obrotu na akcjach Elan od 21 do 29 lipca 2008 roku (około 67 mln akcji). W tym czasie cena akcji Elan znajdowała się trendzie bocznym.

Za Nanex

Nie zgadzam się w pełni z interpretacją Felixa Salmona, który twierdzi, że ta sytuacja (wyjście z dużej pozycji na akcjach bez powodowania istotnego spadku kursu) musi dowodzić wyjątkowych umiejętności głównego maklera. Akcje Elan znajdowały się w silnym trendzie wzrostowym, rynek oczekiwał na korzystne, pełne wyniki testów klinicznych – równie dobrze można założyć, że bez podaży „lepiej poinformowanych” akcje Elan zamiast znajdować się w trendzie bocznym ustanawiałyby nowe maksima.

Przypadek ten jednak pokazuje, że w specyficznych okolicznościach (przy silnym pozytywnym sentymencie rynku lub wyjątkowo zdolnym maklerze) zupełnie nie musi być na wykresie widać wychodzenia z dużej pozycji czy odwracania pozycji przez dużego inwestora. Dla ciekawości stworzyłem wykres Elan z dwoma popularnymi wskaźnikami Akumulacji/Dystrybucji (tradycyjny i Williamsa):

Oczywiście, cała opisana sytuacja pokazuje także, że istnieją inwestorzy dysponujący realną przewagą na rynku. Akurat w tym przypadku przewaga osiągnięta została poprzez działania uznane za nielegalne.

15 Komentarzy

 1. fantan

  …Przypadek ten jednak pokazuje, że w specyficznych okolicznościach (przy silnym pozytywnym sentymencie rynku lub wyjątkowo zdolnym maklerze) zupełnie nie musi być na wykresie widać wychodzenia z dużej pozycji czy odwracania pozycji przez dużego inwestora…
  Dystrybucji nie widać ale widać tzw Fałszywe wybicie góra i powrót w dół. to wystarczy aby sie ewakuować z pozycji LONG

  1. trystero (Post autora)

   @ fantan

   Wiesz co, nie jestem specjalistą od analizy technicznej wykresów. Na tyle na ile znam to zagadnienie,na wykresie nie widać sygnału wyjścia z długiej pozycji. Jest wybicie z konsolidacji na poziomie około $25 i wejście w konsolidację przy poziomie $35 (jakiś ekspert pewnie powie co to za formacja). Ale wybicia w dół z tej konsolidacji przed publikacją pełnych wyników testów 29 lipca po sesji, ja nie widzę. A takie wybicie byłoby sygnałem wyjścia, moim zdaniem, zgodnie z analizą techniczną wykresów.

 2. fantan

  @Trystero

  Owszem widać ale jest to omawiane tylko na prywatnych seminariach , w wąskim gronie 3-6 osób i taka wiedza nie jest ogólnodostępna. Prawie nikt tego nie zobaczy.Nie zawsze kończy sie to taka masakrą jak tutaj , zazwyczaj jest to mocniejsza korekta w trendzie , ale akurat tu zrobiła sie z tego masakra

  Pozdrawiam Fantan

 3. lesserwisser

  „Dystrybucji nie widać ale widać tzw Fałszywe wybicie góra i powrót w dół. to wystarczy aby sie ewakuować z pozycji LONG”.

  Ja wprawdzie też nie jestem specjalistą od analizy technicznej wykresów ale na tyle na ile znam to zagadnienie, to mogę podpowiedzieć co wyraźnie widac na wykresie.

  I powiem to wszem i wobec a nie w wąskim gronie bo moja wiedza jest ogólniedostępna (choć nie zawsze i nie do końca :)).

  Otóż na wykresie mamy do czynienia z wyraźną dystrybucją! Po okresie wyrażnego wzrostu ceny wchodzą w okres długiej kosolidacji (na tyle długiej że wreszcie powinnhy się wykokosić z tym co mają w końcu zrobić).

  Ta konsolidacja wyglada jako top, a topy mają to do siebie, że sprowdzają się do dystrybucji, czyli wyprzedaży – pozycje short lub wychodzenie z longów.

  W końcu następuje wybicie z konsolidacji, i to dosyć wyraźne, ale jeszcze wtedy nie wiemy czy jest to wybicie fałszywe czy też nie. Może to być tak zwany dystrybucyjny end run, gdzie po wybiciu nastepuje następna konsolidacja (zazwyczaj krótka), która jest sygnałem ostrzegawczym że na ynku może zajśc jakaś istotna zmiana.

  Jest to technicznie trudna i niebezpieczna sytuacja, która może być tak zwaną „pułapką na byki” (bull trao), bo nie wiadomo czy mamy do czynienia z topowa dystrybucją, czy jest to tak zwana reakumulacja, czyli konsolidacja przed trendem wzrostowym.

  Ale na szczeście, sztuta TA wypracowała i w takich wątpliwych sytuacja pewne podpowiedzi, które pozwalają zorientować się co do charakteru danej sytuacji. A jest tą podpowiedzią …. ( tu zamilknę na chwilę, bo muszę przecież zachować krztę wiedzy dla siebie :), no chyba że ktoś wie co dalej).

  Powiem tylko, że wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują tu, że w nadej sytuacji mamy do czynienia z dystrybucją, kolego fantan, czyli że jest to szczyt cenowy i wybicie było fałszywe.

  A ta dystrybucją to, przypomnę, wyjście z longów i pozycje short grające na zniżkę.

  Pamietajcie moi drodzy – Lepiej się uczyć od Lessa niż od biesa! ;).

  PS

  Wprawdzie ja nie jestem specjalistą od analizy technicznej ale jestem, rzecz można nieskromnie, całkiem całkiem specjalistą od analizy wykresów.

  I jako taki zwracam uwagę, na fakt iż każdy przytoczony ilustracyjnie wykres jest w innej skali, w związku z tym jeśli się nie weźmie na ten stan odpowiedniej poprawki, to patrząc na te wykresy „nieuzbrojonym” okiem można wyrobić sobie fałszywy obraz sytuacji i dojść do błędnych wniosków .

  Dawno, dawno temu, w jednej z gazet opublikowano wykresy liniowe przestawiający coś na kształt zarysu linii górskich – szczyt strzeliste i doliny spadziste, z prośbą o odgadniecie jakie to góry.
  Okazało się, że są to zdjęcia mikroskopowe powiekszonych ostrzy żyletek różnych producentów. Najbardziej zębista była popularna Rawa Lux (zwana Krwawą Lux) a całkiem znośnie wypadł nowoczesny Polsilver, właśnie wchodzący na rynek.

  Jeśli ktoś chce również specjalistą od wykresów to polecam lekturę książki J.W. Reichmanna, „Drogi i bezdroża statystyki”, opublikowanej w 1968, w znakomitej serii wydawniczej PWN – Biblioteka Problemów.
  Wprawdzie literacki tytuł polski brzmi całkiem dobrze ale nie w pełni oddaje przesłanie tytułu angielskiego „The Use and Abuse of Statistics”.

  W książce tej omówiono między innymi wpływ zmiany skali wykresów, w pionie i w poziomie, na ich percepcję oraz możliwości manipulowania skalą w celu stworzenia konkretnego wyobrażenia u odbiorcy, na przykład świadomego zafałszowania rzeczywistego obrazu.

  Możemy więc odpowiednio dobierając skalę, w pionie i w poziomie, wypłaszczyć wzrosty, zamplifikować wahania płaskiego trendu, etc.

  Pamiętajcie o tym, bo warto!

 4. pit65

  @Less

  A wiesz co mnie zauroczyło ostatnio po 20 latach prób określania trendu w dość skomplikowanych układach.

  Koncepcja trendu na wykresie.
  Otóz autor podał to mniej więcej tak: jak linia biegnie z lewego dolnego roga do górnego prawego na wykresie mamy do czynienia z trendem wzrostowym i analogicznie ze spadkowym.

  Prosto, lekko i na temat .

 5. ASX

  @fantan

  czy metoda rozpowszechniana w gronie 4 osób 🙂 wykorzystuje informacje wyłącznie z wykresu widocznego tutaj, czy jest wspomagana jakimiś innymi danymi, a to co na wykresie jest sygnałem by sprawdzić więcej i dopiero po jest rozstrzygająca konkluzja ?

 6. fantan

  @ASX
  1.źle mnie zrozumiałeś wiedza nie jest dostępna dla 4-ech osób i kropka , chodzi o spotkania w takim gronie raz po raz z innymi osobami.
  2. wiedza ta pozwala określić takie sytuacje na dowolnym, płynnym rynku.
  3.Chciałbyś wiedzieć co konkretnie jest sygnałem wejścia/wyjścia w pozycję?, czy dobrze zrozumiałem?

  Pozdrawiam Fantan

 7. ASX

  @ Fantan
  „Chciałbyś wiedzieć co konkretnie jest sygnałem wejścia/wyjścia w pozycję?, czy dobrze zrozumiałem?”

  To jak najbardziej 🙂 ale jak się można spodziewać 🙂 blog nie jest miejscem do jej przekazania – więc pytałem „z grubsza” o konstrukcję tej metody – czy do wniosku wystarcza wykres jak ten wklejony w artykule, czy w obiecującej okazji należy oprócz wykresu przeanalizować inne dane i dopiero coś może z tego wynikać

 8. fantan

  @ASX
  masz rację ogólnopolskie ,darmowe forum nie służy do przekazywania wiedzy dzięki której zarabia się pieniądze na realnym rynku tylko do luźnej dyskusji

  1.Nie trzeba analizować żadnych danych cena na wykresie pokaże nam to co co jest potrzebne by wiedzieć czy wyjść z rynku czy jeszcze na nim zostać.
  2. nie da się tego wytłumaczyć ” z grubsza” bo albo będziesz zarabiał albo „z grubsza zarabiał”, to taka ,mniej więcej, jest różnica .
  podaj mi maila to dam Ci za darmo jedną technikę zarabiania.Działa na płynnych rynkach . New Connect i inne nie płynne rynki nie są techniczne i tam to nie działa .

 9. ASX

  @ administrator

  proszę przesłać mojego maila Fantanowi – bywają ludzie, którzy dzielą się wartościowymi ideami, a czy Fantan jest jednym z nich będzie można się przekonać po obadaniu :).. a jeśli nie – zawsze można opróżnić kosz 🙂

 10. ASX

  @Fantan

  mam nadz. że nie przeszkadza Ci moja rezerwa 🙂

 11. fantan

  @ASX

  nie chcesz to nie będę się narzucał-
  pozdrawiam Fantan

 12. darkh

  @fantan

  ja_chce@tlen.pl
  thx ;]

 13. gieldziarz

  @fantan
  ja bardzo chętnie się zapoznam: gieldziarz@o2.pl
  dzięki!

 14. ASX

  @ Fantan

  Nie zrozumieliśmy się 🙂 nie napisałem, że nie chcę, tylko, że póki nie wiem coś więcej zachowuję rezerwę :). Mam nadz. że admin maila prześle niebawem. A jeśli nie, to zrobimy jakiś na tę okoliczność do opublikowania 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.