„Człowieka przekonanego o czymś trudno zmienić. Powiedz mu, że się nie zgadzasz, a on się odwróci. Pokaż mu fakty i liczby, a on zakwestionuje twoje źródła. Odwołaj się do logiki, a on nie zrozumie, o co ci chodzi.
Wszyscy doświadczyliśmy bezskuteczności prób zmiany mocnego przeświadczenia, szczególnie wtedy gdy osoba o czymś przekonana ma jakiś wkład w swoje przekonanie. Znamy wiele różnych przemyślnych strategii obronnych, dzięki którym ludzie chronią swoje przekonania i potrafią zachować je bez uszczerbku podczas najbardziej druzgocących ataków.”
„Tajemnica skutecznego przekonywania kogoś o latających słoniach nie będzie w tym przypadku tkwiła w opowiadaniu o słoniu, ale w opowiadaniu o sobie. Bo kiedy ludzie uwierzą, że my jesteśmy uczciwi, uwierzą również we wszystkie inne rzeczy, które będziemy im opowiadać, nawet w latające słonie. ”
Piotr Schneider ” Latające Słonie – o oszustach, oszukiwanych i oszukiwaniu „
I jeszcze coś bardzo aktualnego przy okazji linii lotniczych OLT (czyli spółki mocno związanej z Amber Gold):
dyskusja dotycząca upadającej właśnie wtedy (8 lat temu) taniej linii Air Polonia:
http://forum.gazeta.pl/forum/w,550,18282345,,Air_Polonia_upada_.html?v=2
Mamy tam wszystko, co można dziś poczytać również na temat OLT: spisek, nieczyste zagrania konkurencji, możliwe przejęcia itd.
1 Komentarz
Dodaj komentarz
Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.
Zauważ, że w tym cytacie, Festinger w rzeczywistości stawia równocześnie autodiagnozę, wychodząc z założenia, że w opisywanych przez niego sytuacjach, prawda, logika i fakty stoją zdecydowanie po jego stronie.
Pomija jakoby fakt, że nie wszystko co można udowodnić jako „prawdziwe” jest prawdziwe czy też nie wszystko co jest „prawdziwe” można udowodnić.
Jeżeli natomiast chodzi mu jedynie o sposób prowadzenia argumentacji i rozumowania, z jego punktu widzenia bardzo nieprzekonywujący w wykonaniu pewnych osób, które nie potrafią „rozsądnie” odpowiedzieć kiedy skonfrontowani z bardzo mocnymi kontrargumentami, to zgadzam się w pełni. Jest to jednak równoznaczne ze stwierdzeniem: głupi ludzie nie potrafią rozumować. Oczywista oczywistość.