Poniżej obiecana, druga część analizy strategii gry po publikacji danych o amerykańskim bezrobociu (NFP)

 

Wracamy więc do tego filmiku:

http://www.youtube.com/watch?v=w11OVwSozmE

i przesuwamy się do ok. 4 minuty 11 sekundy.

Autor proponuje tym razem zaaplikowanie strategii na słupki dzienne. Założenie jej w zasadzie wydaje się na pierwszy rzut oka całkiem słuszne – wpływ danych o bezrobociu może być na tyle silny, że rozciąga się na kolejne dni tygodnia po publikacji. Czy relatywnie silniejszy niż w przeciętnym tygodniu? Należałoby porównać wyniki tak zastosowanej taktyki z wynikami testu w innych tygodniach i w oparciu o taką samą procedurę podejmowania decyzji o transakcjach.

Niemniej jednak weźmy za dobrą monetę obserwacje autora i załóżmy, że w tym co pokazał istnieje pewna przewaga (the edge). Dla całkowitej zyskowności dużo zależy od indywidualnego zastosowania stopów, ja jednak traktuję w tym wpisie podany pomysł jako inspirację do własnych poszukiwań i podpowiedź jak wykorzystać dane NFP na forexie.

Wykresy na filmie są mało czytelne, oparte są o dane 60 minutowe (co wyraźniej wskazuje trendy). Ja jednak dla większej przejrzystości zrobiłem własny wykres owej metody na świecach dziennych. Dla ostatniej publikacji 1 czerwca wygląda on następująco:

 

Procedura rozgrywki:

1/ Ignorujemy dzień oznaczony na wykresie jako (1) czyli sesję, podczas której ogłaszane są dane o NFP.

2/ Ignorujemy również sesję kolejną czyli poniedziałkową, oznaczoną na wykresie jako (2), jeśli dane wychodziły w piątek (lub każdą inną kolejną jeśli dane ogłaszano wyjątkowo innego dnia).

3/ Po zakończeniu owej kolejnej, drugiej sesji, ustawiamy dwa zlecenia (zaznaczone niebieskimi liniami):

– kupna rynku 15 pips powyżej maksimum sesji nr (2)

– sprzedaży krótkiej 15 pips poniżej minimum sesji nr (2)

4/ Po uruchomieniu jednego ze zleceń anulujemy drugie

5/ Śledzimy rozwój kursu zleceniami obronnymi

6/ Wychodzimy z rynku najpóźniej na koniec sesji piątkowej tego tygodnia

Jak widać na powyższym rysunku zlecenie kupna zostało odpalone i kurs podążał w kierunku naszej pozycji aż do piątku gdy nastąpiło znaczące cofnięcie. To był specjalny tydzień kiedy gra bardziej szła o uratowanie Eurolandu a nie o wielkość zatrudnienia w USA, jakiś tam minimalny zysk został jednak uchwycony.

Kwestia stopów pozostaje otwarta, nie widzę bowiem by autor ten temat w jakiś sposób rozwijał (oprócz stopa czasowego na zakończenie tygodnia). Podejrzewam jedynie na podstawie poziomych, krótkich linii, że tak jak w poprzednim wpisie stopem może być minimum lub maksimum dnia poprzedniego +/- kilka pips.

Dlaczego nie zlecenia po sesji nr (1) ? Przypuszczam, że autorzy robili jakieś doświadczenia, z których wychodzi, że bardziej efektywnym rozwiązaniem było wykrystalizowanie się kierunku po sesji poniedziałkowej.

—Kat—

1 Komentarz

  1. Bogdan

    Tak na szybko, to w maju tego roku strategia ta na EDku(post-NFP) przyniosłaby zysk (zależny od stopów, take profitów itp.), a w kwietniu i marcu – stratę. Moim zdaniem można się nią zabawić, ale tylko tak na marginesie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.