Kilka spostrzeżeń oraz statystyk na temat taktyki i wyników zwycięzcy ostatniej edycji konkursu bossafx.

Krzywa kapitału Marka (nick: MSZ) jest z całą pewnością godna pozazdroszczenia i to nawet pomimo obsunięcia pod koniec rywalizacji:

Niewiele mówi ona jednak o szczegółach więc przyjrzyjmy się jej poszczególnym komponentom:

Kapitał początkowy: 1000 Pln

Kapitał końcowy: 15.506,84 Pln

Zysk: 1450,68 %

Maksymalne obsunięcie: 16,3 %

Ilość transakcji: 182

Il. transakcji zyskownych: 144

Il. transakcji stratnych:        38

Trafność: 79 %

Najwięcej zyskownych pod rząd: 33

Najwięcej stratnych pod rząd:        8

Największa transakcja zyskowna: 703,94 PLN

Największa transakcja stratna:    -727, 31 PLN

Średnia wartość transakcji zyskownej: 133,68 PLN

Średnia wartość transakcji stratnej:    -125,42 PLN

Co uderza w tych statystykach najwyraźniej? Zapewne wiele osób potwierdzi, że wysoka TRAFNOŚĆ równa 79%. Powoduje ona, że mimo niewielkiej różnicy między średnimi wartościami transakcji stratnych a zyskownych, zysk osiągnął imponujące rozmiary. Spójrzmy na to z bliska na chronologicznym wykresie rozkładu wszystkich zysków/strat z kolejnych transakcji (w ujęciu wartościowym a nie procentowym):

Straty są ucinane szybko a profity to w niemal większości wypadków kwestia… ‘take profits’ czyli stopów kasujących zyski! Nie widać tzw. grubych ogonów czyli transakcji wielokrotnie przekraczających średnią, powstałych bądź to przez podążanie za trendem bądź hodowaniem strat. Obsunięcie końcowe zrealizowało się w kilku transakcjach w przeciągu 24 godzin. Co ciekawe – wielkości pojedynczych transakcji od początku do końca miały niemal taką samą wartość, ale pozycje czasem były budowane na zasadzie skalowania (scaling-in) czyli powiększania ich na raty na zasadzie prostej lub odwróconej piramidy. MSZ stosuje w zasadzie tylko „stop lossy” mentalne co oznacza, że straty ucinał „z ręki” a nie stawiając twarde stopy w systemie.

Więcej na finałowej gali wraz z pokazem filmu we wtorek 6 grudnia w Multikinie Złote Tarasy. Żałuję, że mnie tam nie będzie, ale szansę ma jeszcze każdy kto szybko zarejestruje się na tej oto –> bossowej stronie.

 

 

—Kat—

 

5 Komentarzy

 1. Jula

  My jesteśmy zarobieni i uderzamy w??? Chiny? Czas poznać ich mentalność. Gratulacje;)))

 2. Dapi

  Szkoda że nie znamy obsunięcia podczas obecności na rynku i średniego czasu trzymania pozycji – to by być może więcej powiedziało o tej wysokiej trafności

 3. gzalewski

  prosze bardzo. W ujeciu godzinowym
  DD

 4. Michal

  Grzegorz,

  Dzieki za wykres obsuniec. Jaki byl sredni czas trzymania pozycji? Nie wiem, czy latwo mozna to odczytac z tego wykresu 🙂

  Pozdrawiam,
  M

 5. GZalewski

  to jest w sumie 500 godzin, czyli 500 interwałów.
  Ten „najgłębszy” odcinek trwał od 15:00 20.10 do 14:00 21.10

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.