Cieszę się jak dziecko po znalezieniu raportu tzw. Komisji Brady’ego z 1988 roku, dotyczącego krachu w 1987 roku.

Dotychczas znałem tylko z fragmentów lub jakichś ogólnych podsumowań.

Liczba informacji z samych tylko grafik imponująca. Rzeczy do inspiracji i własnych rozważań również.

Polecam ogromnie. Powiedziałbym nawet, że powinna to być lektura obowiązkowa dla ludzi zajmujących się rynkiem pochodnych, ale ponieważ czytelnictwo w Polsce jest takie jakie jest, to nie będę przesadzał.

W każdym razie warto.

http://www.archive.org/details/reportofpresiden01unit

 

8 Komentarzy

 1. srebrnooka.bblog.pl

  Objętość trochę przeraża ale PDF na dysku już zapisany. Będzie co w weekend robić. Dzięki za link.

 2. blackswan

  stare to jest strasznie, jesli Pana interesuja takie rzeczy to polecam raport zerohedge dot. flash crash z ubieglego roku…rynki pochodnych od ’87 zmienily sie odrobinke…
  nota bene polecam zerohedge.com – najlepszy blog w tym temacie – fajnie sie czyta jak chlopaki nabijaja sie z roznej mascie raportow SEC i Kongresu (np raport SEC o flash crash’u – 100 stron takiego lania wody ze nasi polscy politycy by sie takiego dziela nie powstydzili 🙂

 3. gzalewski (Post autora)

  blackswan uwielbiam takie starocie 🙂
  a swoja droga chcialbym doczekac takich opracowan u nas. Normalnym językiem z mnóstwem danych i informacji (w tym przypadku)
  Od tamtego czasu minelo sporo, ale pewne mechanizmy są bardzo podobne.

 4. lesserwisser

  „chłopaki nabijają się z różnej maści raportów SEC i Kongresu (np raport SEC o flash crash’u – 100 stron takiego lania wody, że nasi polscy politycy by sie takiego dzieła nie powstydzili”

  Wyjaśnienie jest całkiem proste, nie chodzi o to że „une nie umiom”, chodzi o to, że „une nie mogom” napisać prawdy.

  Stąd tp lanie wody, mowa trawa na okrętkę i pustosłowie
  „wyrafinowane” stylistycznie.

  Mówią, że przysłowia są mądrością narodów, a ja dodaję, że złote myśli są ich bogactwem.

  No to pojechali, bardzo stare ale jak bardzo jare:

  „Prawdę trzeba wyrażać prostymi słowami” (Ajschylos) dlatego „Język prawdy jest z natury prosty” (Eurypides) a a „Język kłamstwa jest bardziej pokrętny niż wąż” (przysłowie wschodnie).

  Jane!

 5. Klik

  Świetne odkrycie tego materiału w internecie Panie Grzegorzu. Przeczytałem pobieżnie z dużym zainteresowaniem. Jedna z większych dla mnie ciekawostek to P/E dla giełdy w Japonii na poziomie bliskim 60 !!! a w USA około 20. Wykresy wtedy też wyglądały katastroficznie po tygodniu spadków.

 6. Klik

  Kończąc wpis, chciałem tylko zwrócić uwagę, że jest pewne podobieństwo z załamaniem się cen w październiku 1987 r. oraz w lipcu 2007 r. Mianowicie kilka tygodni wcześniej przed załamaniem cen następowała podwyżka stóp procentowych przez FOMC (w 2007 r kolejna z rzędu) a na rynkach panowała w obu przypadkach gorączka spekulacyjna. Drugie podobieństwo to wybór prezesa FED, byli oni dopiero co nominowani.

 7. rekin

  Iiiii tam Warren sie odezwał i juz po spadkach. AT znów bez wartosci jak zawsze

  1. gzalewski (Post autora)

   tak, tak. A kup i trzymaj jest sensowniejsze niż jakikolwiek timing

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.