Mamy za sobą światowy dzień protestu przeciw lekom homeopatycznym, zorganizowany w ramach protestu 1023.org.uk (polska wersja 1023.org.pl). Celem kampanii jest poszerzenie społecznej świadomości na temat  leków homeopatycznych.Przy tej okazji znów rozgorzały na forach internetowych dyskusje, czy leki homeopatyczne są skuteczne, czy też nie. Jeden z bardziej zgranych argumentów zwolenników homeopatii to zarzut o walkę koncernów farmaceutycznych pilnujących swojej kasy. Ciekawe, że ludzie wykorzystujący ten argument nie zastanawiają się, że za firmami produkującymi produkty homeopatyczne również stoją korporacje. A korporacja, jak to korporacja, jej celem jest maksymalizacja zysku.

Jedną z takich firm jest grupa Boiron notowana na NYSE Euronext zatrudniająca około cztery tysiące pracowników na całym świecie.

http://www.euronext.com/trader/summarizedmarket/stocks-2593-EN-FR0000061129.html?selectedMep=1

Kurs jakoś niespecjalnie zareagował na kampanię, co więcej przez lata akcje spółki zachowywały się raczej ospale, by znaczny wzrost zanotować w 2009 roku (http://www.google.com/finance?q=EPA%3ABOI)

Na stronach korporacyjnych do pobrania jest prezentacja firmy z jednej z ostatnich konferencji. Myślę, że osoby bardziej zaangażowane w analizę finansową spółek, znajdą tu dla siebie dużo różnych ciekawostek

http://www.boiron.com/en/content/download/2842/18849/file/GB%20slides_webconf.pdf

Jako laikowi najbardziej spodobał mi się slajd 12, na którym porównano strukturę kosztów firmy. Nie wiem jak wygląda to w firmach farmaceutycznych, ale fakt, że wydatki na badania i rozwój są piętnastokrotnie mniejsze niż na marketing sugeruje, że powinniśmy firmę traktować jako biznes bardzo tradycyjny, w którym nic nowego chyba już się nie zdarzy  (zerknąłem szybko, przyszedł mi do głowy Novartis i relacja ta jest 1.6:1).

Ciekawostka to słabe wyniki sprzedaży w Polsce.

Pytanie do analityków fundamentalnych – jak traktowalibyście taką firmę. Jako biznes rozwojowy, czy może raczej zagrożony? Po cichu liczę, że Trystero mógłby zrobić solidniejsze badanie rynku spółek związanych z homeopatią, jako pewną ciekawostkę w świetle wielu kontrowersji, które wywołuje.

12 Komentarzy

 1. Trystero

  Witaj,

  Nie znam się na tym na tyle aby zrobić kopleksowe badania.

  Slajd 12 fascynujący. W Big Pharmie wygląda to tak, że jakieś 15% przychodów (sprzedaży) to badania i rozwój, jakieś 30%-35% marketing i administracja, jakieś 15% zysk netto.

  Inne źródła danyc szacuje koszty samej produkcji leków na 23% sprzedaży.

  Te dane są w moim tekście: Big Pharma – fakty i mity o marketingu i badaniach. Nie daje linka by komentarz przeszedł.

  Tak więc ja nie mam zielonego pojęcia jak Boiron może wydawać 50% sprzedaży na produkcję tych tabletek z cukrem 🙂

 2. przemek

  Pewnikiem tez gdzies daja lapowki i jakos to trzeba poukrywac- tak samo jak BIG Pharma tez musiala poukrywac gdzies lapowki zeby rzady zachodu zakupily za ciezki szmalec te tabletki przeciwko grypie w zeszlym roku a z ktorym to zakupem byl wielki skandal w zeszlym roku.

 3. przemek

  errata do powyzszego wpisu:
  to chyba nie byly tabletki a szczepionki z ktorymi byl skandal

 4. astanczak

  Grzegorz homeopatia to małe piwo. Część firm w ścisłym tego słowa znaczeniu kosmetycznych uczyniło kanałem dystrybucyjnym apteki.

  Jednak nic nie przebije butelkowanej wody – to jest dopiero paranoja współczesnego świata 🙂

  http://www.amazon.com/Bottled-Sold-Story-Behind-Obsession/dp/1597265284

 5. @astanczak

  Kupuje butelkowana wode.
  Dlaczego? To co leci u mnie z kranu to super twardy mul (woda pobierana z ujecia z zamknietej kopalnii, wykorzystywanej takze jako podziemne skladowisko odpadow; tak mozna tylko w Polsce).

  woda butelkowana to moze i kranowa, ale przynajmniej kranowa przebadana i pochodzaca z miare sensownego zrodla.

 6. kjonca

  „woda butelkowana to moze i kranowa, ale przynajmniej kranowa przebadana i pochodzaca z miare sensownego zrodla.”

  Tak, jak ta woda coca-coli w Londynie 🙂

 7. gzalewski (Post autora)

  Firmy kosmetyczne mnie nie zaskakuja, ale jak ostatnio zobaczylem w aptece błonnik za cene niemal platyny z jakims opisowym mambodżambo to zachwycilem sie tym biznesem.

 8. Dominik Jadwisieńczak

  Woda z większości ujęć w Polsce, która trafia do naszych kranów, jest bardzo wysokiej jakości. Często lepszej niż butelkowana. Polecam poczytać trochę o wynikach ostatnich badań.

 9. Klik

  A czy możesz Dominiku podać link do takiego źródła, chętnie poczytam, gdyż ostatnio też raczej bardziej przekonuję się do wody butelkowanej.

 10. Dominik Jadwisieńczak

  @Klik
  Ależ proszę:
  http://wsse.krakow.pl/strona/index.php?option=com_content&view=article&id=348:wpyw-twardoci-wody-na-zdrowie-czowieka&catid=87:woda&Itemid=106

 11. Klik

  Dziękuję, gdyby jeszcze było jakieś źródło informacji z analizą sprzedawanych wód w butelkach i np. ich rankingiem to było by super. W podanym linku jest głównie wyjaśnienie, że chlorowanie jest OK oraz, że gdy woda jest twarda to jest to nawet jej zaleta.

 12. Lucek

  http://archiwum.polityka.pl/art/hydrozagadka,428807.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.