IKE i IKZE – tak podobne, a tak różne

Rządowy projektu zmian w systemie emerytalnym, który trafił właśnie do konsultacji społecznych przewiduje między innymi położenie większego nacisku na działania mające zachęcić Polaków do samodzielnego oszczędzania na emeryturę. W ramach trzeciego, dobrowolnego filaru emerytalnego, obok znanych już IKE i PPE, zaczną funkcjonować IKZE – Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego. IKZE będą pod wieloma względami podobne do IKE, ale nie sposób pominąć istotnych różnic.

 

W bieżącym wpisie odnoszę się tylko do aktualnych propozycji rządowych dla III filara, które mogą oczywiście ulec zmianie w trakcie dalszych konsultacji i prac. Pomijam proponowane w projekcie zmiany w I filarze – ZUS i w II filarze – OFE, a koncentruję się na ”nowinkach” trzeciego filaru, czyli IKZE i kosmetycznych zmianach do IKE, które wszystkich samodzielnie oszczędzających na emeryturę interesują najbardziej. W przypadku IKZE zastosowanie mieć będzie większość zasad dla IKE, określonych w Ustawie o IKE. Podstawowe różnice dotyczą głównie preferencji podatkowych. Wpłaty na IKZE można będzie odliczyć od podstawy opodatkowania.

 

Kto będzie mógł prowadzić IKZE?

Jak wiemy IKE mogą prowadzić obecnie; banki, TFI, domy maklerskie i firmy ubezpieczeniowe. Wszystkie te cztery grupy podmiotów będą również uprawnione do prowadzenia IKZE. Dodatkowo, pojawi się „piąty element”. IKZE będą mogły prowadzić również OFE, ale… IKZE będzie można otworzyć tylko w tym OFE, którego jesteśmy uczestnikiem w ramach II filaru.

Włączenie nowej oferty OFE dla III filara to (moim zdaniem) niewątpliwie, próba osłodzenia okrojonych przez rząd składek (i prowizji od tych składek) dla OFE w II filarze i umożliwienie „powalczenia” o klientów i prowizje – w prywatnym filarze emerytalnym, a tym samym – szukanie dodatkowych dochodów w tym segmencie.

 

Styczna IKE i IKZE

IKE i IKZE mają, z założenia, funkcjonować równolegle. Można będzie posiadać jedno IKE i jedno IKZE w wybranej przez siebie instytucji (IKE może być w innej niż IKZE). W 2012 roku (przez okres całego roku) będzie przenieść środki z posiadanego wcześniej IKE do IKZE, zachowując wcześniejsze ulgi. Ruch w drugą stronę (z IKZE do IKE będzie niemożliwy). Po tym okresie ( po roku 2012) IKE i IKZE będą funkcjonować całkowicie odrębnie. Nadal będą dopuszczalne wypłaty transferowe, czyli przenoszenie aktywów, ale tylko na drodze IKE-IKE lub IKZE-IKZE.

 

Dla kogo oszczędzanie, kiedy wypłata?

IKZE będą mogły otwierać osoby 16-letnie osoby fizyczne podobnie, jak w przypadku IKE – obecnie. W praktyce, wiekszość instytucji wymaga jednak ukończenia 18 lat (np. DM BOŚ)Dodatkowo, i to jest bardzo ważna i miła rzecz – wpłaty na IKZE będą mogły być odliczane od podstawy opodatkowania również przez osoby prowadzące działalność gospodarczą – IKZE będą dzięki temu mogły zakładać i korzystać z ulgi, właśnie takie osoby (!). Nie ma górnego limitu wieku, w którym możemy założyć IKZE, ale pojawiają się różnice dotyczące określenia wieku, w którym możemy skorzystać z wypłaty środków w związku z uzyskaniem uprawnień.

W przypadku IKE jest to 60 lat lub 55 (pod warunkiem uzyskania uprawnień emerytalnych). IKZE jest bardziej rygorystyczne – wymagane jest ukończone 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni). W obu przypadkach podobny jest wymóg dodatkowy – konieczność dokonania wpłaty w przynajmniej 5 latach kalendarzowych.

Wypłata z IKE jest możliwa jednorazowo lub w ratach (ilość rat – do wyboru) i nie ma konieczności płacenia podatku dochodowego od wypłacanych środków. W przypadku IKZE, pojawia się podatek dochodowy „na wyjściu”, a do wyboru mamy wypłatę jednorazową (powiększamy wówczas podstawę opodatkowania za ten rok kalendarzowy) albo w minimum 10 ratach.

 

Limity wpłat i zwroty

Zasady wyznaczania limitów wpłat na IKE pozostają bez zmian – limit nadal będzie określany kwotowo na dany rok. W przypadku IKZE limit wpłat (i jednocześnie kwota pomniejszająca podstawę opodatkowania) określany będzie procentowo i wynosić będzie – 2% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne (w latach 2012-2014), 3% (w latach 2015-2016), oraz 4% (od roku 2017). Jednocześnie, kwota ta nie będzie mogła przekroczyć 30-krotności przeciętnego wynagrodzenia. Środki z IKZE można będzie wypłacić przed osiągnięciem uprawnień, ale zwrócona kwotę trzeba będzie doliczyć do podstawy opodatkowania za dany rok kalendarzowy.

 

Zasadnicze kwestie podatkowe

Kwestie podatkowe, w najbardziej widoczny sposób różnicują IKE i IKZE. W przypadku IKE mamy do czynienia z preferencjami podatkowymi na wyjściu (brak podatku dochodowego od wypłaty), a w przypadku  IKZE – na wejściu (odliczenie wpłacanych na IKZE środków od podstawy opodatkowania). Zarówno posiadacze IKE, jak i IKZE nie będą oczywiście płacić „podatku Belki” od osiąganych zysków kapitałowych – dopóki środki zostaną zachowane w III filarze, aż do nabycia uprawnień emerytalnych.

 

Dziedziczenie

Odmiennie potraktowano kwestie podatkowe, dotyczące dziedziczenia środków. W obu przypadkach środki podlegają dziedziczeniu. W przypadku IKE osoby dziedziczące środki z czyjegoś IKE mogą je od razu wypłacić i nie płacą z tego tytułu podatku dochodowego. Spadkobiercy z IKZE będą zaś musieli zapłacić podatek dochodowy na ogólnych zasadach (dopisując go do podstawy opodatkowania). Z konieczności zapłacenia podatku zwalnia tylko przeniesienie środków na własne IZKE, w drodze wypłaty transferowej, czyli zatrzymanie go w III filarze (podatek zapłacimy dopiero wtedy, gdy będziemy wycofywać środki z własnego IKZE).

 

Na zakończenie

W uzasadnieniu do rządowego projektu znalazło się ważne sformułowanie „…konieczne jest rozwinięcie i promowanie obecnie dostępnych form ubezpieczeń emerytalnych, takich jak Pracownicze Programy Emerytalne. Należy w tym miejscu podkreślić, ze wprowadzenie nowych form oszczędzania na emeryturę nie oznacza rezygnacji z dotychczas funkcjonującego systemu IKE…” To jedno z ważniejszych zdań w tym dokumencie, szczególnie dla obecnych posiadaczy IIKE.

 

Co będzie lepsze? IKE czy IKZE? IKZE daje bieżącą odczuwalną „ulgę” w podatku dochodowym i tym samym – odroczenie podatku dochodowego, który zapłacimy dopiero „na wyjściu” z inwestycji w emeryturę. IKE oferuje brak ulgi, ale i brak podatku w przyszłości, a poza tym – większą elastyczność i korzystniejsze, pod względem podatkowym, zasady dziedziczenia. Dobrze, że możliwe będzie jednoczesne posiadanie obu tych form zabezpieczenia emerytalnego. Nie musimy wcale wybierać !

 

Pamiętajmy, to wciąż jednak tylko projekt !!!

 

 

51 Komentarzy

 1. Misio

  Mógłbym prosić o wyjaśnienie o co chodzi z tą działalnością gospodarczą? Jaki to w ogóle ma związek?

 2. jtyszko[bossa]

  @misio, w przypadku IKE, otwierać je mogą tylko osoby fizyczne, IKZE będzie przeznaczone też, dodatkowo, dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą (chodzi tu o rodzaj firmy – osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą)

 3. Alicja

  > w przypadku IKE, otwierać je mogą tylko osoby fizyczne

  To nadinterpretacja. Konto IKE może założyć osoba fizyczna, która prowadzi działalność gospodarczą.

 4. jtyszko[bossa]

  @Alicja, mylisz się… zapis w ustawie o IKE jest wyjątkowo prosty – art.3 „Prawo do wpłat na IKE przysługuje osobie fizycznej, która ukończyła 16
  lat”.

  IKE jest otwierane dla osoby fizycznej, a nie firmy, bedącej osobą fizyczną prowadzacą działalność gospodarczą – to jest dość istotna różnica

 5. Alicja

  ale jest dalsza część zapisu,o podleganiu obowiązkowi podatkowemu.

  Prowadzenie działalności gospodarczej przez taką osobę, nie wyłączą jej z posiadanie konta IKE.

  Kłóci się to również z ustawą o działalności gospodarczej. Bo kto w takim przypadku jest beneficjentem IKZE? \

  Firma jako firma ma potrzebę pójścia na emeryturę? 😀

 6. jtyszko (Post autora)

  @Alicja, osoba fizczna to osoba fizyczna, a osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą to osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, jak sama zauważyłaś firma nie idzie na emeryturę, więc nie może posiadać IKE 🙂

  1. gzalewski

   Jacku, ale to jest jakiś absurd.
   Jako osoba prowadząca dz. mam IKE. Nigdzie nikt mnie o to nie pytał. CO zresztą logiczne bo osobą fizyczną sie jest, a dz.g mozna lub nie otwierac i zamykac.
   W przypadku IKZE jak sobie to wyobrazasz, mam dz. g. i otwieram IKZE i urząd o co dodatkowo mnie pyta? o wpis do ewidencji? No w porządku. A jesli nie mam tego to mnie nie pyta, bo takiego wpisu nie mam?
   MYsle ze ktos jednak nie do konca sie zastanowil. ALbo ja czegos nie kumam

 7. jtyszko (Post autora)

  @grzesiek,

  IKE masz jako osoba fizyczna, a czy masz działalność czy nie – to, można powiedzieć, nikogo nie interesuje 🙂 wpłacasz i tyle… a gdzie i jak pracujesz – nie ma to znaczenia, aby z tej „ulgi” skorzystać

  W przypadku IKZE ma już to o tyle znacznie, że „ulga” jest inaczej skonstruowana – pomniejsza bowiem podstawę odpodatkowania, i chodzi o to, że mimo, ze nie pracujesz na etacie i nie dostajesz PIT11, to też możesz z tej ulgi skorzystać – właśnie jako osoba fizyczna prowadząca działaność gospodarczą, pomniejszając swoją podstawę opodatkowania

  inaczej tego wyjaśnić już nie potrafię 🙂

 8. Adam_S

  I znow nowy syf wprowadza.
  Nie moga zostawic tego jak jest, badz na prawde ulepszyc a nie zmienic, dodac zagmatwac i na koniec zepsuc.
  z kazdej strony wala ograniczeniami, problemami, pieniadze sa twoje, ale jak poczekasz, jak nie wyplacisz wyszstkiego, najlepiej wplacaj z ulgami i nie wyplacaja a przekaz panstwu po smierci.

  Uwazam ze obecniej najrozsadniej jest placic minimalne skladki aby minimalke miec zapewniona a reszte samemu inwsetowac, odkladac, spekulowac, badz przeznaczyc na wlasny biznes o ile ktos go posiada.

 9. bartol

  @Adam_S
  Obawiam się że inwestowanie, czy oszczędanie na własną rękę nie wiele tu pomoże. System finansowy krajów tzw. zachodu (Europa, USA) jest na krawędzi załamania. Ekonomiści ze szkoły austriackiej trabią już o tym od kilkunastu lat. Jeżeli naprawdę chcesz zabezpieczyć sie na starość „na rób” sobie dużo dzieci…

 10. Bartolomeush

  „W przypadku IKZE limit wpłat (i jednocześnie kwota pomniejszająca podstawę opodatkowania) określany będzie procentowo i wynosić będzie – 2% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne (w latach 2012-2014), 3% (w latach 2015-2016), oraz 4% (od roku 2017). Jednocześnie, kwota ta nie będzie mogła przekroczyć 30-krotności przeciętnego wynagrodzenia.”

  Doprecyzuję tylko, że ograniczenie 30-krotności dotyczyć ma podstawy wymiaru, od której liczone będzie owe 2% (a docelowo 4%), bo niekoniecznie jasno to wynika z powyższego tekstu.

  Oznacza to, że osoba, która w roku t-1 zarabiała miesięcznie 3500 PLN brutto, w roku t na IKZE będzie mogła wpłacić 820 PLN (dla limitu 2% w latach 2012-2014).

  btw: przeraziły mnie godziny, w których kwitła dyskusja 🙂

 11. tom1981

  Z tego wynika, że na IKZE warto oszczędzać jeśli prognozujemy, że stopa podatku dochodowego za kilkadziesiąt lat będzie niższa niż aktualnie. A tego to nawet najlepsze wróżki nie wiedzą 🙂

 12. jtyszko (Post autora)

  @bartol – masz rację, dziś rano Japonia dostała obniżkę ratingu, teraz czas na USA, to tylko kwestia czasu… a z dziećmi niezły pomysł, byle się nie wyparły tatusia, jak bedzie na emeryturze 🙂

  @Bartolomeush – FOREX never sleeps 🙂

 13. Alicja

  Jtyszko

  Czy jestem osobą fizyczną, czy osoba fizyczną czy osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą z podaku dochodowego rozliczam się rozliczam się PITem.

  To co Pan piszę to nic innego tylko sposób rocznego rozliczania tej ulgi.
  Ma niewielkie znaczenie już, czy rozliczę ją PITem 36, czy PITem 37 – to techniczne sprawy.

  Strasznie Pan to komplikuje i po Pana wpisie narasta jeszcze więcej wątpliwości – nawet do istniejącej już tyle lat ustawy IKE.

 14. Alicja

  Przepraszam, coś mam z kompem i widzę ze tekst jest zaśmiecony.

  Dodam tylko, że jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą będę mogła mieć zarówno po jednym IKE jak i po jednym IKZE.

  Cała reszta zapisów, to tylko sposób ewidencji i potem wypłat. ze względu na opodatkowanie.

 15. jtyszko (Post autora)

  @Alicja, piszę tylko co wynika z Ustawy i niczego nie komplikuję, bo tak to zostało lub – zostanie zapisane w regulacjach, jesli coś ktoś rozumie inaczej niż zapisał to ustawodawca i interpretuje „po swojemu” – na to nie mam wpływu…

 16. misioYogi

  czy IKZE będzie można „zlikwidować” przed nabyciem praw emerytalnych?

 17. Leon_Zawodowiec

  @Alicja, ja tam nie kojarze o co tobie chodzi, koniecznie probujesz cos udowodnic, chociaz nie masz racji – osoba fizyczna to nie to samo co osoba fizyczna prowadzaca dzialalnosc gospodarcza, kobiety chyba lubia wszystko komplikowac i dzielic wlos na czworo, bo sprawa jest prosta, chwala Panu Jackowi, ze czytelnie opisal zmiany, bo jakos zaden dziennikarz sie nie raczyl tym zajac, a wszyscy sie niezdrowo podniecaja OFE i ZUS

 18. Alicja

  @ Leon

  Widać, że nie masz IKE 😀
  Otwórz sobie w Bossa – naprawdę warto 😀

  @ jtyszko
  W każdym razie, liczę na Pana dalsze wpisy w tym temacie 😀

 19. jtyszko (Post autora)

  @misioYogi,
  projekt przewiduje taką możliwość

  @Alicja,
  będą kolejne wpisy, do usług…

 20. Leon_Zawodowiec

  Alicja, mam IKE i jestem z niego zadowolony, dzialalnosc gospodarcza tez mam

 21. lesserwisser

  Ja rozumiem to podobnie jak Alicja, bo trudno inaczej logicznie do tego podchodzić.

  Ustawa o IKE mówi, że Prawo do wpłat na IKE przysługuje osobie fizycznej, która ukończyła 16 i która podlega obowiązkowi podatkowemu.

  Znaczy to tyle, że przysługuje ona osobie fizycznej (indywidualnemu człowiekowi a nie osobie prawnej), która ukończyła 16 lat i osiąga przychód i dochód finansowy, który podlega obowiązkowi podatkowemu.
  Inaczej mówiąc musi jako pomiot podatkowy zobowiązana jest sporządić PIT wykazując swoje dochody.

  Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą nie przestaje być osobą fizyczną w rozumieniu ustawy o IKE (ani ustawodawstwa podatkowego). Prowadzenie tej dz.g. nie pozbawia jej atrybutu/cechy osobowości fizycznej, która stanowi podstawowe kryterium kwalifikujące według ustawy o IKE.

  Fakt prowadzenia działalności gospodarczej nie eliminuje również wymogu pomocniczego, czyli podlegania obowiązku podatkowego, a wręcz go wzmacnia, gdyż zazwyczaj generuje dochody i prowadzi do obowiązku sporządzania PIT.

  Wydaje się, że inne podejście to swobodna interpretacja i jakieś chciejstwo prowadzące do wystąpienia możliwości istnienia w przypadku jednej osoby fizycznej (człowieka/obywatelau) dwóch kont emerytalnych – IKE oraz IKZE.

  Tekst ustawy (jak i każdego aktu prawnego) należy rozumieć dokładnie tak jak jest napisane (biorąc pod uwagę zarówno literę jak i ducha prawa), a nie koniecznie tak jaka była intencja ustawodawcy lub nam się wydaje. Jak coś jest niejasno lub błędnie ujęte to wypada to odpowiednio skorygować.

 22. jtyszko (Post autora)

  @lesserwisser, powołujesz się na stary zapis, który został zmieniony

 23. Alicja

  jtyszko

  O jakim zapisie Pan pisze?

 24. Alicja

  @ Less…

  >Wydaje się, że inne podejście to swobodna interpretacja i jakieś chciejstwo prowadzące do wystąpienia możliwości istnienia w przypadku jednej osoby fizycznej (człowieka/obywatelau) dwóch kont emerytalnych – IKE oraz IKZE.

  IKZE to marchewka dla nas wszystkich za to, że do OFE nie będzie już przekazywana pełna składka w wysokości 7,30% podstawy opodatkowania.

  Dzięki za wsparcie, bo już się poczułam osamotniona w tej rozmowie 😀

 25. jtyszko (Post autora)

  @Alicja,
  chodzi o art 3 Ustawy o IKE

  Brzmi on obecnie: “Prawo do wpłat na IKE przysługuje osobie fizycznej, która ukończyła 16 lat”

  To, co wcześniej było w drugej części zdania – po „…która ukończyła 16 lat”, a była tam mowa o statusie podatkowym, zostało po prostu wykreślone

 26. jtyszko (Post autora)

  @Alicja, @lesserwisser – zapominacie, że obok IKE i IKZE pozostanie PPE, to już będą w sumie 3 konta 🙂

  …dla mnie może być nawet i 10, byle dawały jakieś bonusy!

 27. lesserwisser

  @ j tyszko

  Rzeczywiście po zmianie w 2010 r. tekst art 3 brzmi już tylko „Prawo do wpłat na IKE przysługuje osobie fizycznej, która ukończyła 16 lat”, to już według archiwum sejm.gov.pl

  Nie tłumaczy mnie wcale, że posługiwałem się tekstem ujednoliconym według eprawnika! (ładnie mi ujednolicony).

  Nie zmienia to jednak wcale istoty tego co napisałem. Koryguję więc i
  podaję na nowo uzdatniony tekst mojego wpisu-poglądu.

  „Ja rozumiem to podobnie jak Alicja, bo trudno inaczej logicznie do tego podchodzić.

  Ustawa o IKE mówi obecnie, że Prawo do wpłat na IKE przysługuje osobie fizycznej, która ukończyła 16.”

  Znaczy to tyle, że przysługuje ona osobie fizycznej (indywidualnemu człowiekowi a nie osobie prawnej), która ukończyła 16 lat.

  Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą nie przestaje być osobą fizyczną w rozumieniu ustawy o IKE. Prowadzenie tej dz.g. nie pozbawia jej bowiem atrybutu/cechy osobowości fizycznej, która stanowi obecnie jedyne kryterium kwalifikujące według ustawy o IKE.

  Wydaje się, że inne podejście to swobodna interpretacja i jakieś chciejstwo prowadzące do wystąpienia możliwości istnienia w przypadku jednej osoby fizycznej (człowieka/obywatela) dwóch kont emerytalnych – IKE oraz IKZE.

  Tekst ustawy (jak i każdego aktu prawnego) należy rozumieć dokładnie tak jak jest napisane (biorąc pod uwagę zarówno literę jak i ducha prawa), a nie koniecznie tak jaka była intencja ustawodawcy lub nam się wydaje. Jak coś jest niejasno lub błędnie ujęte to wypada to odpowiednio skorygować.”

  PS.

  Wprawdzie, jak widać teksty ustaw należy wyszukiwać i czytać dokładniej :-), ale na szczęście w tym przypadku niewiele to zmieniło.

 28. Alicja

  @ jtyszko

  Tak zostało, to wykreślone, bo artykuł mówił wyłącznie o obowiązku podatkowym na terenie RP. Rozszerzono to poza granice RP. I bardzo dobrze.

  Nadal pozostało zastrzeżenie co do osoby w wieku 16-18 lat. I tu się nic nie zmieniło. Musi osiągać dochody.

  Ja cały czas się czepiam wyboldowanego przez Pana fragmentu i to z wykrzyknikiem, że IKZE będą mogły zakładać również osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą.

  Jakby do tej pory nie mogły i z jakiej racji jest to wyróżnienie?

  Na to są paragrafy o nierównym traktowaniu podatnika.

  Dlatego pod tym względem uważam wpis za nietrafiony i mogący wprowadzać w bląd.

  Za całą resztę ogromnie dziękuję i liczę na dalsze wpisy w temacie

 29. jtyszko (Post autora)

  @Alicja, @lesserwisser, czy jeśli po wykrzykniku napisałbym rozwinięcie – …oznacza to, że wpłaty na IKZE będą odliczane od podstawy opodatkowania również dla osób prowadzących działalność gospodarczą” byłoby to dla was wystarczająco jasne sformułowanie?

  … a z innego beczki – o sposobie traktowania podatnika i tak decydują pracownicy Urzędu Skarbowego 🙂 jak ja mam jakieś wątpliwości to mogę podyskutować o tym na blogu, ale o wiążące intepretacje podatkowe zwracam się tylko do US

 30. Adam_S

  Bartol.

  Jak system padnie to IKE, OFE, IKZE i inne legna w gruzach a my zaczniemy od czystego konta. czyli ponownie – nie warto placic wiecej niz wymagaja tego przepisy. Jak ktos nic nie ma to i dalej nie bedzie nic mial. Za to ci co maja moga kombinowac. Kupic ziemie w Chinach (moze nie znacjonalizuja) kupic i zakopac zloto / srebro / inny rzadki metal. rozwinac biznes. mozliwosci sa nieograniczone. trzeba miec tylko kapital i chec.

 31. jtyszko (Post autora)

  @Adam_S, życzę powodzenia w kupowaniu ziemi w Chinach (tam nie znacjonalizują?), ale pozwolisz że ja zostanę przy IKE, IKZE i OFE. To mi bardziej pasuje 🙂

 32. lesserwisser

  „@Alicja, @lesserwisser, czy jeśli po wykrzykniku napisałbym rozwinięcie – …oznacza to, że wpłaty na IKZE będą odliczane od podstawy opodatkowania również dla osób prowadzących działalność gospodarczą” byłoby to dla was wystarczająco jasne sformułowanie?”

  To rozwinięcie niewiele wnosi, można wprowadzać różne podmiotowe uzupełnienia, rozszerzenia, zwolnienia podatkowe, wyjątki i wyłączenia w noweli ustawy.

  Powinny one byc jednak spójne i niesprzeczne z zasadą/definicją generalną podmiotu IKE. Ja w tym przypadku sprzeczności nie widzę.

  Nie wypowiadam się natomiast co do zasadności, zalet i wad proponowanych zmian w ustawie.

  A US decydują w sprawach indywidualnych a mu tu skupiamy się na kwestiach generalnych, w których ich swoboda interpretacyjna jest ograniczona, tu bardziej będzie decydowała wykładnia Ministerstwa Finansów.

 33. jtyszko (Post autora)

  @lesserwisser,

  hehe… – właśnie skrytykowałeś dosłowne sformułowanie, jakiego użył Minister Boni w swojej prezentacji – ja na pewno nic lepszego nie bedę miał, niż autor projektu tych zmian 🙂

  Tak czy owak, brzmienie tego „niejasnego” dla niektórych akapitu – przeredagowałem….

 34. Alicja

  @ jtyszko

  Napisał Pan:

  >Dodatkowo, i to jest bardzo ważna i miła rzecz – wpłaty na IKZE będą odliczane od podstawy opodatkowania również dla osób prowadzących działalność gospodarczą – IKZE będą dzięki temu mogły zakładać i korzystać z ulgi, również takie osoby (!).

  Robi Pan zaletę z czegoś co jest tylko techniczną formą wykonania samej ulgi.

  Czy ta ulga w przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą będzie dla nich korzystniejsza, bo odliczana dzisiaj od podstawy opodatkowania?

  Tego jeszcze nie wiem, bo nie miałam czasu policzyć.

 35. jtyszko[bossa]

  @Alicja,

  Dla mnie to zaleta, bo co by było gdyby te osoby zostały w jakiś sposób wyłączone albo pominięte, a ulga dostępna tylko dla „etatowców”?

  Zresztą wchodzimy w gdybanie, a jak mawia moja siostra ” jak coś dają to bierz, jak biją to uciekaj”. Rząd daje ulgę to ją biorę i nie marudzę!

 36. marcinu

  Czy ktoś wie jak się to będzie technicznie odbywać? Skoro mogę wpłacić max. 2% od podstawy opodatkowania a wartość podstawy znam dopiero po zakończeniu grudnia? Nawet jak ktoś ma stałą pensję w grudniu to wystarczy, że zachoruje i już inna kwota wpłynie na konto za grudzień.

 37. Bartolomeush

  @ marcinu

  wpłaty w roku kalendarzowym (t) nie będą mogły przekroczyć 2% (a docelowo 4% od 2017 roku) podstawy wymiaru składki ubezpieczenia emerytalnego ustalonej za rok poprzedni (t-1).

 38. marcinu

  @Bartolomeush
  Dzięki, jakoś to mi umknęło do tej pory.

  Ale mam kolejną wątpliwość. Jeżeli ktoś na dzisiaj zarabia trochę powyżej 8000 PLN/m-c to płaci PIT w wysokości 18%. Ale skoro wypłata z IKZE doliczy mu się do dochodu to od części IKZE zapłaciłby na dzisiaj 32%. (oczywiście stawki PIT pewnie się zmienią). Czyli 1/3 oszczędności w IKZE zabierze państwo przy wypłacie….

 39. jtyszko (Post autora)

  @marcin,

  to będzie zależało od sposobu wypłaty, ale stawki dziś nie jesteśmy w stanie na pewno przewidzieć, chyba że ktoś jest jasnowidzem,

  taka jest konstrukcja IKZE, że – ulga teraz – podatek w przyszłości, na IKE nie masz dziś ulgi podatkowej, ale przyszłości – nie masz podatku, w innych krajach fuankcjonuje to podobnie, nie ma tak, że masz ulgę i w momencie wpłaty i w momencie wypłaty, przecież nawet od emerytur z ZUS jest potrącany podatek 🙂

 40. Bartolomeush

  @ marcinu

  wypłata zgromadzonych środków następować ma na wniosek oszczędzającego po osiągnięciu przez niego 60 lat, w przypadku kobiety, lub 65 lat, w przypadku mężczyzny (btw: oraz dokonywaniu wpłat w przynajmniej 5 latach kalendarzowych; oczywiście to sytuacja skrajna, ale jak tylu nie dokona przed 65? symbolicznie po 1 zł będzie musiał wpłacać przez tyle lat ile mu do 5 zabraknie… co za bzdura :D).
  Ale jeśli ubezpieczony w tym wieku będzie kontynuował aktywność zawodową, to z wnioskiem może wystąpić później, jak już postanowi realnie przejść na emeryturę i nie będzie miał dochodów uzyskiwanych z pracy. Oczywiście jednorazowa wypłata będzie oznaczała dopisanie całej kwoty oszczędności z IKZE do podstawy wymiaru podatku dochodowego. Jednak można będzie środki wypłacać jako dożywotnią emeryturę lub w ratach przez okres min. 10 lat i nie będzie wtedy takiego skokowego wpływu na tą podstawę, jak przy wypłacie jednorazowej (choć oczywiście wszystkim nam życzę byśmy wtedy i tak łapali się do najwyższego progu podatkowego :))

 41. reqw

  W zacietrzewieniu polemicznym pominęliście najważniejsze.
  Limity wpłat to 2% „przychodów” czyli tak jak napisał Bartolomeush 800 zł ROCZNIE 😉 ROTFL
  Co z tym można zrobić? Chyba tylko pójść i się upić, a nie inwestować.
  Gdyby można było to dorzucić do IKE i odliczyć od podatku to ok, a tak co? Marchewka wyborcza.
  Chyba, że chodzi o zlikwidowanie IKE. Skoro mogę przenieść np. 20 tys z IKE do IKZE i odliczę to sobie od podatku…. Autorze – mogę????

 42. jtyszko (Post autora)

  @reqw

  Limity wpłat na IKZE nie są porażające, ale są, równie dobrze tego programu mogłoby nie być i wtedy nic by nie można było odliczyć, no ale wiadomo, jak coś dają za darmo, to od razu zamiast palca chciałoby się dostać całą rękę 🙂 i jeszcze źle !

  IKE nie będzie likwidowane, nie wiem skąd ten pomysł – będzie nadal funcjonować na dotychczasowych zasadach

  Można będzie przenieść te przykładowe 20 tys. z IKE na IKZE w okresie 1 stycznia – 31 grudnia 2012. Można to bedzie odliczać od dochodu, ale nie wszystko naraz. W danym roku – tylko kwotę limitu wpłat na IKZE przysługujcą na dany rok. Nadwyżka – stopniowo w kolejnych latach. Do zakończenia odliczania tych kwot pochodzących z IKE nie będzie możliwe dokonywanie wpłat na IKZE

  1. gzalewski

   „Limity wpłat na IKZE nie są porażające, ale są, równie dobrze tego programu mogłoby nie być”
   Jacku, ale mowmy wprost, to jest neidopracowany ochłap. choc oczywiscie warto znac jego szczegoly

 43. Adam_S

  Jtyszko:
  Nie mowie o tym aby nie placic OFE IKE itd. mmowie o tym zeby im placic minimum takie jakie trzeba. wykorzystac max ulge, zaplacic minimalna skladke.
  reszte samemu z glowa inwestowac. z kolei jak ktos glowy nie ma to niech zaklada lokaty, badz bony skalrbowe. to sa w miare najpewniejsze pieniadze.

 44. bobasek

  Powiedzmy szczerze IKZE to jest zwykły bubel, poroniony pomysł chorych głów, które maja wpływ na rządzących w tym kraju. Trudno to inaczej nazwać.
  Zamiast zrobić dobrowolną przynależność do OFE lub co najmniej możliwość przejścia z OFE do ZUS i odwrotnie tak jak to jest między OFE próbuje się podrzucić nowy temat do dyskusji.
  OFE pali się grunt pod nogami próbują ratować co się da.

 45. gzalewski

  Ja bym rządzącym podsunął inny pomysl. Jak juz bule te 3,5% na rzecz prywatnego podiomtu, za to ze przymusowo w nim jestem, to moze niech z tej kwoty 3 % idzie do kasy państwa, a 0,5% do ofe

 46. jtyszko (Post autora)

  @grzesiek, też bym chciał żeby limity był większe, a system prostszy 🙂 ale biorę co jest i mogę tylko grzecznie poprosić: „Donaldu Tusku, daj proszę większy limit odliczeń” 🙂

  @bobasek, też jestem za swobodą wyboru między ZUS i OFE, ale to akurat dotyczy II-go fialra, a nie III-go, czyli nie wiąże się z IKE i IKZE

 47. marcinu

  Jeszcze w kwestii podatkowej. Autor bloga pisze o podatku przy wypłacie po osiągnięciu wieku emerytalnego:

  „W przypadku IKZE, pojawia się podatek dochodowy „na wyjściu”, a do wyboru mamy wypłatę jednorazową (powiększamy wówczas podstawę opodatkowania za ten rok kalendarzowy) albo w minimum 10 ratach.””

  ale jest też możliwość wcześniej wypłaty:

  „Środki z IKZE można będzie wypłacić przed osiągnięciem uprawnień, ale zwrócona kwotę trzeba będzie doliczyć do podstawy opodatkowania za dany rok kalendarzowy.”

  To dla mnie oznacza, że niezależnie kiedy uczestnik IKZE wypłaci pieniądze zapłaci taki sam podatek. I nie widzę zachęty by trzymać środki do czasu osiągnięcia wieku emerytalnego, tak jak jest w przypadku IKE.

 48. astanczak

  >To dla mnie oznacza, że niezależnie kiedy uczestnik IKZE wypłaci pieniądze zapłaci taki sam podatek. I nie widzę zachęty by trzymać środki do czasu osiągnięcia wieku emerytalnego, tak jak jest w przypadku IKE.

  nie wczytałem się w te kwestie podatkowe na wyjściu, ale ta furtka w postaci możliwości wypłat w ratach powstała chyba po to, żeby przez IKZE nie wpaść później w progresję podatkową. Zresztą to jeden z elementów, który mnie w tym projekcie denerwuje. Opodatkowanie na wyjściu na zasadach ogólnych oznacza – jeśli czegoś błędnie nie odczytuję – że (teoretycznie) możemy za jakiś czas zapłacić podatek powiedzmy na poziomie 40 procent.

 49. jtyszko (Post autora)

  @marcinu, @adam
  z tego jak zrozumiałem projekt i zmiany w przepisach obowiązujących, podatek od wypłaty z IKZE, po uzyskaniu wieku emerytalnego nie zawsze będzie taki sam, dla wypłaty jednorazowej bedzie naliczany wg. skali do jakiej sie załapiemy ze swoimi dochodami w danym roku podatkowym, ale – dla np. emerytury dożywotniej, bo i taka może być wypłacana z IKZE, byłby on od pobierany wg. aktualnej najniższej stawki podatku dochodowego od osób fizycznych (trochę jak ZUS)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.