Indeks WIG20 w minionym roku wzrósł o 14,9 procent. Akcje KGHM, który przez cały 2010 rok znajdowały się w tym indeksie zwyżkowały 63,2%. Z kolei Bioton, który wytrwał przez niemal cały rok (do 17 grudnia 2010) spadł o 34 procent. Różnorodność zachowania spółek wchodzących w skład najchętniej analizowanego indeksu (na początku 2010 roku) jest niebywała.

Dość istotne jest również to, że spółki wchodzące w skład owego indeksu, zachowują się jak zarządzający i nie są w stanie w większości go „pobić”.  Nie jest to specjalnie zaskakujące, jeśli zna się konstrukcję indeksów czy średnich rynkowych. Zobaczmy jak wygląda indeks WIG20 i jego składniki w minionym roku (wykresy dotyczą akcji spółek, które w indeksie znalazły się na początku 2010 roku)

wig20_zmiany

WIG20_1_10

WIG20_11_20

4 Komentarzy

 1. Adam_S

  Z deczka to nieczytelne (wykresy) ale sens zostal oddany.
  Czyli wzrost KGHMu dal ok 8-9% dla WIGu20.
  Jego udzial w indeksie to chyba cos kolo 13%… a 65%*13% da 8,5
  Bez niego ogolny wynik nie bylby taki ladny

 2. olbap

  A czy w wynikach spółek są uwzględnione dywidendy i pp? Bo kurs Cersanitu dziwnie nurkuje w we wrześniu czyli wtedy kiedy rozdzielali pp.

 3. lesserwisser

  Czyżby cześć tekstu się gdzieś zapodziała?

 4. gzalewski (Post autora)

  @olbap
  z Cersanitem słuszna uwaga – pp nie uwzglednilem. Prawde mowiac umknąl mi ten spadek (choć teraz widze go jak na dłoni).
  W przypadku dywidend nie jestem zwolennikiem korekty cen.
  @lesser
  nie nie 🙂 To taki specjalny zabieg stylistyczny. Zeby kazdy sam mogl wywnioskowac co chce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *