Indeks WIG20 w minionym roku wzrósł o 14,9 procent. Akcje KGHM, który przez cały 2010 rok znajdowały się w tym indeksie zwyżkowały 63,2%. Z kolei Bioton, który wytrwał przez niemal cały rok (do 17 grudnia 2010) spadł o 34 procent. Różnorodność zachowania spółek wchodzących w skład najchętniej analizowanego indeksu (na początku 2010 roku) jest niebywała.
Dość istotne jest również to, że spółki wchodzące w skład owego indeksu, zachowują się jak zarządzający i nie są w stanie w większości go „pobić”. Nie jest to specjalnie zaskakujące, jeśli zna się konstrukcję indeksów czy średnich rynkowych. Zobaczmy jak wygląda indeks WIG20 i jego składniki w minionym roku (wykresy dotyczą akcji spółek, które w indeksie znalazły się na początku 2010 roku)
4 Komentarzy
Dodaj komentarz
Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.
Z deczka to nieczytelne (wykresy) ale sens zostal oddany.
Czyli wzrost KGHMu dal ok 8-9% dla WIGu20.
Jego udzial w indeksie to chyba cos kolo 13%… a 65%*13% da 8,5
Bez niego ogolny wynik nie bylby taki ladny
A czy w wynikach spółek są uwzględnione dywidendy i pp? Bo kurs Cersanitu dziwnie nurkuje w we wrześniu czyli wtedy kiedy rozdzielali pp.
Czyżby cześć tekstu się gdzieś zapodziała?
@olbap
z Cersanitem słuszna uwaga – pp nie uwzglednilem. Prawde mowiac umknąl mi ten spadek (choć teraz widze go jak na dłoni).
W przypadku dywidend nie jestem zwolennikiem korekty cen.
@lesser
nie nie 🙂 To taki specjalny zabieg stylistyczny. Zeby kazdy sam mogl wywnioskowac co chce