Słodki smak drogiej miedzi

Ostatni dzień roku sprzyja podsumowaniom, które w przypadku rynków surowcowych, czy szerzej towarowych, kupujący zapamiętają, jako drugi rok hossy. Mimo czytelnego skorelowania z indeksami rynków akcji koszyk CRB okazał się o około 4 procent silniejszy od indeksu S&P500. W przypadku WIG20 było lepiej. Średnia największych spółek zyskała w procentach niemal tyle samo, co indeks CRB.

Jednak jednym z największych hitów były właśnie spółki surowcowe. Wzrost KGHM o blisko 65 procent pobił zwyżkę ceny miedzi, która na przestrzeni roku zyskała niewiele więcej niż 32 procent. To samo można powiedzieć o PKN Orlen, który zyskał przeszło 30 procent, przy jakże skromnym na tym tle wzroście ropy o 12 procent. Również Lotos pobił zwyżkę na rynku ropy o około 2 procent.

Analogiczne wyliczenia można poczynić dla ważnych spółek surowcowych na innych rynkach, jak np. Freeport-Mcmoran Copper & Gold (na bazie jej wykresu można właściwie handlować akcjami KGHM), która zyskała w rok blisko 50 procent. Paliwowy gigant Chevron wzrósł o blisko 18 procent, choć w przypadku Exxon Mobil radości było mniej a zwyżka o około 6 procent przegrała z indeksami rynków akcji.

Takich wyliczeń akcentujących zwycięstwo towarów nad akcjami można nie kończyć – starczy przypomnieć szybujące wysoko srebro. Niemniej widać, że sygnalizowane kilka razy na blogach bossy wezwanie, by raczej koncentrować swoją uwagę na spółkach surowcowych a nie samych surowcach okazało się w ubiegłym roku czymś, co pozwalało wygrać z indeksami. W istocie dawało to ekspozycję zarówno na rynek surowcowy, jak i rynki akcji – złotej mieszanki zeszłego roku.

Równie ciekawie prezentowały się rynki towarów rolnych, które minionym roku – za sprawą bossyFx – stały się w szerszy sposób dostępne dla klientów DM BOŚ. Pszenica miała swoje złote lato za sprawą pożarów w Rosji. Równie dobrze radziły sobie inne nowości w ofercie bossyFx – soja i kukurydza. Jeśli dołożyć do tego rynek bawełny, który zawstydził skalą zwyżki wiele innych segmentów, czy rynek cukru, to doprawdy trudno było narzekać na towary rolne w tym roku.

Patrząc w przyszłość trzeba wysiłku, by zostać pesymistą. Globalna gospodarka podnosi się z recesji, która ograniczyła proces inwestycyjny u wielu producentów surowców i towarów. Niskie rentowności i/lub spadek wiarygodności wielu obligacji oraz ciągle tani kredyt powodują, iż pieniądz nie ma wielu alternatywnych ścieżek wobec rynków towarowych oraz rynków akcji. Jeśli dołożyć do tego naturalną w fazie ożywienia większą akceptację ryzyka, to rok 2011 zapowiada się na kolejny, w którym trudno będzie stracić na akcjach surowcowych gigantów.

Jeśli coś niepokoi w tej układance, to właśnie bezalternatywność zwyżek. Ostrożność podpowiada, że giełdy nie zachowują się tak, jak nakazuje oczywistość. Dzisiaj jednak inwestujący na rynkach, którzy w 2010 zaufali spółkom surowcowym, mogą z czystym sumieniem otwierać szampany, bo udało się ugrać na polu więcej niż na indeksach. Nie wiem, czy na świecie sprzedają szampana w kolorze miedzi, ale i bez tego akcjonariuszom KGHM powinien smakować wyśmienicie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.