Jeszcze odrobina podróży w przeszłość. Tym razem tekst  M.Płazy „Grecya zbankrtuowała” z Ateneum (1894)

„U schyłku ubiegłego roku Grecya oświadczyła urzędownie, że nie jest w stanie płacić nadal dotychczasowych rat procentowych od swych pożyczek: nazywając rzeczy po imieniu—zbankrutowała. Wiadomość tę przyjęto w świecie dyplomatycznym przez noty protestujące energicznie, ale po przyjacielsku, a w prasie zachodniej, reprezentującej interesa kapitalistów, z oburzeniem, z naigrawaniem się, z komedyą niewysłowionego zdumienia. Gdy niedawno zbankrutowała Portugalia, traktowano ją daleko łagodniej. Hiszpania, która znajduje się na krawędzi bankructwa od lat kilku i Włochy, które pośpiesznie do tej samej ujemnej zdążały mety, mogą z przykładu Grecyi z góry przewidzieć los, jaki je oczekuje. Ponieważ jednak są silniejsze, prawdopodobnie świat spekulantów giełdowych okaże się dla nich, w owej krytycznej chwili, wyrozumialszym. Na pochyłe drzewo i kozy skaczą. Biedna, wyczerpana, złupiona, okradziona Grecya traktowana jest jak parszywa owca.

[…]

Jestto nieszczęście, zgoda, — ale nie jestto hańba. Jeżeli komu wstydzić się dzisiaj wypada, to agentom finansowym, zgrai kosmopolitycznej spekulujących meklerów, co jak pijawki krew ssali z anemicznego organizmu i nie posiadają się z oburzenia, że ofiara protestować się ośmiela. I publiczność wszech-europejska nie jest także bez winy, a grzechem jej jest nieświadomość istotnego stanu rzeczy”

Dalsza część tekstu: oai:ebuw.uw.edu.pl:6425 (e-biblioteka UW)

7 Komentarzy

 1. bronisław

  a czy ktoś się wstydzie http://www.prywatyzacjadlaludzi.pl przecież to totalna głupota wyprzedawać nasz majątek

 2. robbo2k

  Ten majatek kolego Bronislawie nie jest NASZ ani WASZ. A co do Grecji… to juz Angela z tymi papierami ktore ma zrobi im jesien sredniowiecza w swoim czasie

 3. gzalewski (Post autora)

  Szanowny Bronislawie/Waldemarze czy jak tam jeszcze wystepujesz. Przestan wysylac na blogi ten najgłupszy rodzaj spamu z linkiem, tylko po to, żeby kliknąć.
  Jesli jestes w jakis sposob zainteresowany promowaniem tego serwisu uruchom odrobinę głowe i zachęć do odwiedzin dyskusjami, konkretami, a nie działaniami „sprawdz czy masz IQ takie jak DOda”

 4. exnergy

  A propos bankructw – jak wam się podoba artykuł o wtapiających na NewConnect, który pojawił sie na Onecie?

  Nie muszę pewnie przypominać, że napisany jest dla w stylu – „żeby był ruch i ciemna masa mogła ponarzekać na oszustów giełdowych i wyśmiać „frajerów””.

  1. gzalewski (Post autora)

   Odnosze wrażenie że ten tekst czytałem już ze dwa razy 🙂
   W różnym czasie w różnych miejscach. Konstrukcja, za każdym razem taka sama – przedstawienie bohatera, który siedzi w DM-ie (dobrze, ze autor zauwazyl, ze jednak onlinowych jest wiecej)., przeswiadczenie o łątwych pieniadzach i pobudka w realnym świecie.

 5. exnergy

  Prawda jest banalna – zawsze taki tekst bedzie pisany przez osoby, które nie mają pojęcia o tradingu. Bo te ca 15% które ma pojęcie, to zarabia i nie ma ochoty psuć sobie rynku przez zły PR 😉

 6. astanczak

  Na 100 procent wina leży po stronie HFT.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.