Debiut krótkiej sprzedaży w nowej formie mamy już za sobą. Śmiało można uznać, że pierwszy dzień udał się bardzo dobrze. W końcu obrót mógł być symboliczny – animatorzy mogli przerzucić kilka sztuk akcji i na tym koniec. Tymczasem sprzedaż na krótko miała miejsce w przypadku trzynastu papierów od tak mało płynnych i średnio popularnych jak New World Resources do spółek wchodzących w skład indeksu WIG20 – m.in. KGHM, PZU, PEKAO, PKObp.

Tym samym można uznać sezon polowań na spekulantów w Polsce za otwarty. Choć przez dziewiętnaście lat naszego rynku GPW obywała się bez krótkiej sprzedaży (nie licząc rozwiązania w dość „ułomnej formie”) nie zapobiegało to krachom, załamaniom i bessom. Okresowo silniejszym niż na wielu innych rynkach. Teraz jednak zyskamy nowego chłopca do bicia. Zwłaszcza jeśli dziennikarze zaczną konstruować różne twórcze związki przyczynowo-skutkowe. Może nawet niektórzy z nich sięgną do historii i przypomną, że już Naopleon zakazał tej niepatriotycznej aktywności. Od czasu do czasu przypomni się historię najnowszą, czyli fakt utrudniania życia okropnym spekulantom choćby przez Niemcy czy Francję.

Pomijając już te aspekty niesłychanie ciekawe są transakcje krótkiej sprzedaży, jakie miały miejsce na wspomnianych wyżej, mniej płynnych spółkach, czyli NWR oraz PBG. W pierwszym przypadku wolumen „krótkich transakcji” stanowił 27 procent całego dziennego obrotu, zaś w przypadku PBG blisko 21 procent (do około 12 było to ponad 40 procent całkowitego wolumenu). Myślę, że obserwacja akcji tych dwóch spółek może być niesłychanie ciekawa w najbliższym czasie. Poniżej wykresy obu spółek z naniesionym wolumenem i linią średniej wolumenu z 15 sesji.

NWR_short

PBG_short

W przypadku reszty spółek wolumen transakcji krótkich stanowił mało znaczący ułamek dziennego wolumenu, choć 1,2 mln wartości w przypadku PKO bp robi (przynajmniej niewielkie*) wrażenie.

Pełne zestawienie:

short_sale

* w tabeli dane są w złotych, wcześniej były tys. zł, co spowodowało, że bezmyślnie napisałem o 1,2 mld obrotu na PKO

11 Komentarzy

 1. exnergy

  Moi drodzy blogowicze – mówi się, że podróże kształcą. Dodałbym – mnie bardzo często przynoszą natchnienie. Czytanie tego bloga jest swoistą wirtualną podróżą po rynkach finansowych. Czasem tematy są banalne, czasem zaawansowane, czasem ktoś rzuci inne światło na sprawy, które wszyscy określili mianem oczywistych.
  Do czego natchnęła mnie dzisiejsza lektura blogów – otóż jestem ciekaw jak przeciętny Kowalski (którego nie ma) widzi obecnie działania innych lub swoje na giełdzie/otc – jakie jest postrzeganie parania sie tą profesją? Czy to wciaż marzenia o szybkiej kasie, prestiż i mylenie inwestycji z tradingiem. Czy to znowu niechęć, wskazywanie na hazard i podobienstwa do pralni mafijnej kasy?

  Kiedyś pewien Dyrektor jednego z domów maklerskich powiedział, że klienta nie interesuje zawiła kwestia ryzyka, wygładzanie krzywej kapitału, klient chce wiedzieć co kiedy zrobić, żeby zarobić, a więc – w prostych słowach wskazał na przeciętnego dawcę kapitału.
  Z drugiej strony inni dwoją sie i troją, żeby wyedukować uczestników rynku – oczywiście w swoim interesie także.

 2. krzych

  pekulanci nie nadchodzą. Oni już są. I to w ilości kilkuset tysięcy. To są ci, którzy nabrali kredyty hipoteczne w obcych walutach na ileś tam lat. Cinkciarze z PRL-u to przy nich ostoja nieszkodliwości, bo nie musiałem do nich dopłacać, gdy stracili. A coś mi się wydaje, że obecnych spekulantów walutowo-hipotecznych będę musiał (z płaconych podatków) wyciągać za uszy z nietrafionych spekulacji.

 3. Greg

  Chyba naciągane to 1,2 mld PKO?? :))
  Choć jak patrzę na tabelkę na gpw.pl to jak byk stoi „Wartosc obrotu* (tys zł)” co może być dziwne skoro obrót całej giełdy wyniósł 1,5 mld – no ale tutaj też może być błąd 😀

 4. gzalewski (Post autora)

  Dzięki Greg, poprawilem i dodalem komentarz

 5. dario

  Czy jest możliwe w Bossie zawarcie transakcji krótkiej sprzedaży? A jeśli nie teraz to kiedy będzie możliwe?

  1. gzalewski (Post autora)

   Dario, mam nadzieje, że dziś ktoś sie ustosunkuje do Twojego pytania

 6. gzalewski (Post autora)

  dziś obrót w ramach KS – 0

 7. Trystero

  NWR jest na dual listingu albo z AIM albo glownym parkietem w Londynie. Mysle wiec, ze krotka sprzedaz jest na NWR dostepna w Londynie i udostepnienie jej w Warszawie niewiele zmieni. Kurs na WGPW jest i tak ksztaltowany przez animacje-arbitraz z rynkiem londynskim. Tak mysle, moge sie mylic.

 8. mwojciechowski

  @dario
  Jesteśmy w trakcie przygotowań krótkiej sprzedaży (czytaj czekamy,
  aż nasz dostawca softu przekaże wersję do testów).
  Nie potrafię podać konkretnego terminu wdrożenia, mogę tylko zapewnić,
  że nam zależy na jak najszybszym ale nie jest to od nas w pełni zależne.

 9. lesserwisser

  Nie wiem czy jest to wystarczający powód by się w ogóle ekscytować faktem umożliwienia KS, zresztą nigdy nie za bardzo pojmowałem, czemu indywiduele tak tęsknią za krótką sprzedażą. Mnie się ona nieodparcie kojarzy z karą śmierci ( na rachunku i dla kapitału- czyli KS).

  Krótka sprzedaż jest może przydatna dla animatorów rynku i inwestorów instytucjonalnych, realizujących bardziej złożone strategie, a chyba mniej dla prywatnych inwestorów, a szczególnie drobnicy rynkowej.

  Zresztą, nie jednemu psu burek, więc rodzajów i odmian short sale jest mnogo i równie dużo jest motywów transakcyjnych stojących za decyzją jej dokonania.

  Warto więc może poświęcić krótkiej sprzedaży jakiś wpis, zanim niektórzy zbyt napaleni klienci wykopią sobie grób własnymi rekami. Nie powinno się bowiem oczekiwać, że samo wprowadzenie KS umożliwi indywidualnym inwestorom dokonywanie cudów na naszej giełdzie.

 10. gzalewski (Post autora)

  lesser, ale ja przy roznych okazach podkreslam to samo. To dosc trudny instrument.
  Do materiałow sie przymierzam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.