Me gustaría abrir una cuenta con su corredor

O co chodzi w tytule? No cóż, gdyby do naszego domu maklerskiego przyszedł rodowity lub naturalizowany Hiszpan albo Meksykanin, w ten sposob najprawdopodobniej zakomunikowałby nam – „Chciałbym otworzyć konto w waszym domu maklerskim”. Co powinien odpowiedzieć „rasowy” pracownik? Najlepiej spytać: „¿Que cuenta?” (czyli – „jakie konto?”). A co no to Hiszpan lub Meksykanin? – „Por supuesto, el IKE” („oczywiscie, ze IKE”).

Finansisto, ucz się języków obcych !

Już niedługo pracownicy polskich instytucji prowadzących IKE mogą stanąć przed koniecznością poszerzenia zdolności, przynajmniej podstawowej komunikacji, w wielu rzadko używanych językach. Dlaczego? Weszła w życie nowelizacja Ustawy o IKE, ktorej podstawowe zmiany można przedstawić w jednym zdaniu – „IKE dla kazdego”.

Koniec dyskryminacji i ograniczeń…

Ustawa o IKE w dotychczasowym brzmieniu umożliwiała dokonywanie wpłat na IKE (czyli tylko tym osobom opłacało się otwierać IKE), osobom fizycznym, pod warunkiem ukończenia 16 lat i posiadania nieograniczonego obowiązku podatkowego na ternie RP. Oznaczało to, iż z zalet IKE mogły korzystać wyłącznie osoby rozliczające się ze swoich podatków w Polsce. Taki zapis nie znalazł uznania Komisji Europejskiej, gdyż naruszał unijną zasadę swobody przepływu kapitału – był niezgodny z Traktatem ustanawiającym Wspólnotę Europejską (art. 56 TWE) i art. 40 Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym (UEOG). Dla przypomnienia – w Unii obowiązują: swoboda przepływu towarów, usług, kapitału i osób. W sposób dyskryminujący traktowane były zatem osoby, które rozliczająsie z podatków w innym kraju niż Polska, a są obywatelami Unii lub kraju będącego stroną Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym.

…choć zdania bywały podzielone

W trakcie dyskusji nad zmianami (nikt nie oponował, iż należy dostosować nasze prawo do przepisów prawa wspólnotowego), pojawiały się jednak pewne róznice zdań co do interpretacji szczegółów. Ministerstwo Finansów stało na stanowisku, iż nowe zapisy powinny zawierać ograniczenia, zezwalające na dokonywanie wpłat na IKE tylko obywatelom Unii i obywatelom państw EOG. Takie stanowisko podważył jednak UKIE (Urząd Komitetu Integracji Europejskiej), gdyż w jego opinii takie brzmienie w dalszym ciagu naruszałoby zasadę swobody przepływu kapitału. Dlaczego? Zasada ta ma zastosowanie …także wobec państw trzecich. A to w konsekwencji oznacza, iż IKE będą mogli (mogły) posiadać w Polsce nie tylko „zimne Niemki” i „gorący Hiszpanie” będący obywatelami Unii, ale także „wszechobecni Amerykanie” i „słońce Peru” 🙂

Kluczowy, w tej zmienionej ustawie, jest zapis art. 3 ust. 1 Ustawy o IKE – „Prawo do wpłat na IKE przysługuje osobie fizycznej, która ukończyła 16 lat”. Koniec, kropka

Czy Polonia skorzysta z nowych mozliwości?

Skoro mowa o obcokrajowcach – bądźmy szczerzy, cudzoziemcy raczej nie rzucą się do tego, aby masowo korzystać z nowych możliwości jakie daje Ustawa o IKE. Dobrowolny filar emerytalny nie jest nowością i występuje w wielu innych krajach. Nie mozna jednak wykluczyć, iż z takiego dobrodziejstwa może masowo korzystać Polonia rozrzucona po całym świecie oraz osoby pragnące związać się z Polską – tym bardziej, że wskazując w Umowie o IKE osoby uprawnione na wypadek śmierci oszczędzającego, mozna im zrobić miłą niespodziankę – coś lepszego niż darowiznę – bo dziedziczenie IKE następuje bez “podatku Belki” i podatku dochodowego (ale te korzyści bedą do odniesienia tylko w przypadku smierci darczyńcy).

JOKE !

Dla rozluźnienia poważnego nastroju z poprzedniego akapitu, podzielę się znalezionymi w internecie fragmetami „najciekawszych” odpowiedzi, jakie sie ponoć pojawiały w teleturniejach w USA i Angli (pytanie i odpowiedź).

1.Jakie owady występują powszechnie nad brzegami jezior? – Aligatory.

2. W którą stronę obracają się wskazówki zegara? – W stronę przeciwną do ruchu wskazówek zegara.

3.W jakim europejskim kraju leży Etna? – W Japonii.
– Powidziałem: w europejskim kraju. Proszę spróbować jeszcze raz. – yyy… w Meksyku?

Pomożecie? Pomożemy 🙂

Dla otwarcia IKE W DM BOŚ nie trzeba wiedzieć, jak działa zegarek (choć czas to pieniądz), ani gdzie lezy Polska (choć to byłby wstyd – nie wiedzieć). Wystarczy wypełnić formularz rejestracyjny na naszej stronie, a my zadbamy aby umowa dotrała we właściwe miejsce 🙂

Od ostaniego piątku obowiązującą zasadą jest – „IKE w Polsce dla wszystkich” (osób fizycznych, które ukończyły 16 lat, a jeśli chcą otworzyć IKE w DM BOŚ – jeśli ukończyły 18 lat). Nowelizacja ustawy weszła w życie z dniem 19 lutego 2010 roku.

14 Komentarzy

 1. Gonzo

  Dziekuje serdecznie za dobra wiadomosc. A moze jeszcze jakies informacje na temat laczenia z podobnymi programami z kraju w ktorym jest sie rezydentem podatkowym? W Wlk Brytanii maja ISA, SIPP i pewnie cos jeszcze. Mozna to wszystko laczyc?

 2. jtyszko (Post autora)

  Na dzien dzisiejszy kraje mają odrębne systemy emerytalne. Czy bedą docelowo możliwe jakies transfery miedzy różnymi systemami emerytalnymi? Nie trafiłem na jakies wątki z tym związane. Czas na ekspertów podatkowych, którzy na pewno będą szukać możliwości albo proponować jakieś rozwiązania…

 3. Leon_Zawodowiec

  Mało się działo ostatni tydzień na bosiowym blogu, a tu nagle taki powiew świeżości i lekkości, Panie Jacku, jest Pan prawdziwym przemytnikiem wiedzy, pozornie luźny styl, a ile można się wartościowych rzeczy dowiedzieć nonono, chyba zacznę namawiać rodzinę w Chicago na to IKE, rzadko się tu udzielam, ale nie mogłem się powstrzymać od komentarza, zapraszam ponownie do Białegostoku ! Może teraz coś Pan napisze po niemiecku? Pozdrawiam !!!!

 4. deli deli

  Nie mogę sobie znależć miejsca, moi drodzy, po dzisiejszej sesji. Warszawa poniżona do linii horyzontalnej trzepie skrzydłami jak rasowy ptak uwięziony w klatce, pomiędzy niewyszukanym oporem a eleganckim wsparciem. Kardiogram (wykres) podaje oznaki Zycia i triumfu nad skurczem recesji. Powtórzenie szczytu 2280 WIG20 nabiera wartości niematerialnej.

 5. jtyszko (Post autora)

  @deli deli, jak dzisiaj sampoczucie, gdy Warszawa opromienniona blaskiem złotego, wynurza się znad horyzontu, którego imię brzmi – 2200, i mknie ku przyciągającym niczym magnes, oporom na WIG20, niczym motyl mieniący się barwami tęczy w blasku dnia (a może niczym ćma dążaca ku zagładzie w płomieniu świecy)?
  @Leon, dzieki 🙂

 6. Gonzo

  A moze jakis wpis lub seria na temat jak inwestowac w IKE? Bo jak dla mnie IKE to juz nie spekulacja dla 50% rocznie z horyzontem inwestycji kilka tygodni tylko powolne odkladanie na emeretyre, 10% plus inflacja mi wystarczy. Jak narazie planuje kupowac spolki z zyskami, ktore wyplacaja dywidende, ale rozumiem niechec spolek do dywidendy – jest opodatkowana wyzej niz zyski kapitalowe. Moze wiec kupowac spolki co za zyski skupuja wlasne akcje? Ale skad brac informacje o takich spolkach? Jako gracz techniczny codziennie odpalam skrypta co sciaga dane, sprawdza sygnaly i reszta mnie nie obchodzi, inwestowanie w IKE to cos zupelnie innego i przydala by sie jakas seria o tym 😉
  Pozdrawiam
  G

 7. deli deli

  Gdym zobaczył jak jedna nartka Justyny odrywa się od Ziemi tuż przed metą zaraz poleciałem sprawdzić, czy tam jaki byczek z paleniami orła nie zubruje po Książęcej. No to macie! Jeszcze go ta fura WIG20-2200 jadąc z górki ku Wiśle poturbuje, kurca. Na was to bedzie.

 8. jtyszko (Post autora)

  @deli deli, nie wiem co brałeś, ale podczas oglądania następnego występu Justyny poproszę o to samo 🙂

  @Gonzo, intensywnie analizuję Twoją ciekawą propozycję… będzie kontynuacja, ale na razie nie mogę zdradzić szczegółów

 9. deli deli

  Środa, dzień Merkurego. Tradycyjny dzień mego blogowania. Dobiega kresu konfrontacja rzeczywista moich prognoz z dni; 21.01.10.,10.02.10., 24.02.10. Przyszła pora na zaległą korespondencję. Nie macie pojęcia jak trudno się przestawić ze słodkiej katorgi dociekania co jutro powie Pani Nasza na rynkach, na dobrze widzianą pewność siebie blogmena w kategorii gadu-gadu. Bywa najczęściej, wpadam do Was nieprzytomny z gorącą nowiną, nie zważając o czym mowa i dlaczego. Przepraszam. Autorów świetnych postów podwójnie.

  @jtyszko, było o motylkach, o ćmach potem o braniu… Cierpliwie jeszcze posłucham, co wyprawia mucha, gdy karaluch dmucha a pajączek bieży na ratunek. Z prawdziwą satysfakcią jednak zwinę obrazki z życia owadów, jeśli tylko pozwolisz mi się pochwalić, że zaglądam w Twoje posty ceniąc sobie próby konceptu autora, logiczną dyscyplinę i wiarę w lepszy świat.

 10. j.tyszko

  @deli deli, zaglądaj do nas jak najczęściej i dziel się z nami wiedzą i swoimi spostrzeżeniami, tym bardziej, że bywają dość inspirujące :-), choć ja owadom i innym insektom pod skrzydła nie zaglądam… a niech sobie robią co chcą !

  zapraszam też do udziału w naszym konkursie !

 11. deli deli

  Hola, poczekaj na mnie Jacku paliwodo! Jużeś spod ręki furknął, już gonię robaka. Pocóżeś to w jednym zdaniu gości spraszał; „Zaglądaj do nas…” i tą samą ręką przed nosem drzwiami trzasnął; „choć ja (…) pod skrzydła nie zaglądam (…)”? A jam Ciebie już chwalił, że Ty celnie pukasz… Stój mi hardy Soplico! Spóżniona depesza, tę otworzyć mszę.

 12. deli deli

  Justyna już w domu. Na podniebnej grani orlica zostaje. Tej na imię Marta.

  Nie pytajcie mnie o nic. Nie trzeba zapraszać. Na hiszpańską nutę to pyszne finale.

 13. deli deli

  Dzień dobry Panie Jacku. Proszę wybacz, jeśli konwencja nazbyt śmiała. Spójrz proszę! Dzieci Marty szybują w stronę morza.

 14. Marcin

  Super!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *