Być może niewiele osób pamięta wypowiedziane podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez Związek Artystów Scen Polskich w 2002 roku, słowa prezesa ZASP Olgierda Łukaszewicza „Jesteśmy artystami nie znamy się na pieniądzach”. Chodziło o to, że ZASP stracił na inwestycji w krótkoterminowe papiery upadającej Stoczni Szczecińskiej około 9 mln PLN (przy rocznym budżecie organizacji w wysokości 7 mln PLN).

Odpowiedzialny za transakcję był wcześniejszy prezes ZASP Kazimierz Kaczor, który przy okazji rozmów z mediami powiedział, że papiery były kupowane od kilku lat i zawsze przynosiły zyski.

To niemal klasyczny schemat, że podczas długotrwałej hossy na jakimś rynku garną się do niego laicy, do których nie przemawia w żaden sposób argument, że rynki rosną i spadają. Słynne „tym razem będzie inaczej” słyszałem z ust wielu początkujących (i nie tylko) graczy, przy okazji niemal każdego z ważniejszych szczytów na długorosnących rynkach akcji. Nasze firmy, które zaangażowały się w transakcje opcyjne w 2006 i 2007 roku też nie wierzyły, że wartość złotego kiedykolwiek spadnie.

Po kilku latach od strat poniesionych przez ZASP, artyści „dostali” z innej strony. Puls biznesu ujawnił, że tym razem ZAIKS – organizacja zarządzająca prawami autorskimi twórców stracił około 16 mln zł. „Winnym” tym razem była lokata dolarowa.

Ciekawe jak dalej potoczy się sprawa. Tym razem przedstawiciele organizacji nie mogą się tłumaczyć, że nie znają się na pieniądzach. Wręcz przeciwnie. Interesujące więc może być poszukiwanie winnego.

Więcej deja vu:

https://blogi.bossa.pl/?s=deja+vu

12 Komentarzy

 1. exnergy

  To tak jakby każdy laik bez doświadczenia, dostał nagle w spadku ogromną fortunę i chciał konkurować z Microsoftem. No nie ma takiego grania. Koniec imprezy. Dobranoc 😉

 2. lesserwisser

  Może to ten sam podpowiadacz zasugerował to wejście ? Tym razem żeby się mogli odkuć.

  A moze i tym razem staraa gwardia ZASPała.

  Marna to dla nich pociecha, że wielu nowych ulubieńców tłumu i z różnych gwiazdeczek, też popłyneło w 2008-9 r, na dobrze rokujacych lokatach w struktury, walutt itp., które im wcisneli osobiści doradcy finansowi.

  Dużo łatwiej im się zarabia niż pomnaża.

 3. exnergy

  Ale wy jesteście. Narzekacie na podaż łatwej kasy, zamiast się cieszyć ;). Co za was za spekulanci. 😉

 4. lesserwisser

  „Łatwo przyszło, łatwo poszło” – Elvis Presley

 5. gzalewski

  czyli jednak, „jesteśmy artystami” znów działa
  http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/10,88722,7541916,Skiba__Jak_widac_artysci_nie_maja_wyczucia_do_interesow.html

 6. lk

  Ironicznie rzecz ujmując, ciekawe jakie doświadczenie musiałbym mieć jako arysta, żeby dostać posadę działe finansowym czy dziale administracyjno-inwestycyjnym ZAIKSu – dopisałbym w CV zainteresowania: „finanse” 🙂

  http://www.zaiks.org.pl/portalzaiks/zax/kontakt/index.html

 7. Alicja

  @ GZ

  a jaka jest różnica pomiędzy nimi artystami a innymi branżami/firmami, z własnymi komórkami finansowymi, które dokładnie na takich samych operacjach czy podobnych ponieśli podobne straty w ostatnim okresie?

  Bo ja jakoś nie umiem tego dostrzec…

 8. deli deli

  Polska dziewczyna pędzi byka na rynek.

  Taki obraz dzisiaj to wielka sztuka i kosztowne hobby. Jeszcze się nie poddawaj, jeszcze się ociągaj. Koneser popiołem wydłuża cygaro. Pojutrze marszand wyszuka dla mnie najwierniejszą kopię „Szermenta”. Jutrzenka – zapala się jego żrenica w tym momencie – idzie na łąki, pola, lasy… „Pod Czarncę, Jaworznik, Bodzentyn” – dodaję, by pozdrowić w duszy moją wielką matkę. Pojutrze, w poniedziałek, bolid obrotu i przewrotu wyciągnie z rowu pobocza i postawi twarzą na północ. Na szpicę idą banki i widzę naszą walutę. Ale furta u fary na żle zachowanym płótnie, uchylona tylko do połowy. Bo śniegi ruszą? I jeszcze ten akord barwy miedzi opiera się wciąż Kronosowi…

  Ten artysta uczy mnie chodzić po rynku w Warszawie. Jak Boga kocham.

 9. gzalewski

  @Alicja.
  Tez nie wiem czemu. Ale dzieki temu zawsze mozna sie wylgac z trudnych sytuacji.

 10. deli deli

  Uzupełnienie. Furta fortuna uchylona tylko do połowy marca.

 11. agh

  Pewnie ludzie z ZAIKS-u się nie przyznają ale i w tamtej i w tej „inwestycji” doradzał jakiś „fachman” z branży. Proponuję sprawdzic co mówili panowie np. M. Zuber lub dr Staniszewski jak wig20 był na poziomach 2900 w 2008 i 1800 w 2009.

 12. Thome

  Ależ ci panowie świetnie znają się na pieniądzach. Zawodowo zajmują się ich wyłudzaniem od państwa. To jednak inny rodzaj „zarabiania” niż inwestowanie, więc na realnym rynku tracą……

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.