IKE – kres dyskryminacji nierezydentów coraz bliższy

W grudniu 2009 roku Sejm przegłosował, a następnie Senat przyjął bez poprawek Ustawę wprowadzającą zmiany do IKE. Szkoda tylko, że proces legislacyjny nie został zakończony ostatecznie, bo oznacza to, iż zmiany te jeszcze nie obowiązują… a jest z pewnością grono osób, które czekają na to z niecierpliwością.

Komisja Europejska tupnęła

Najbardziej rozczarowane brakiem zmian mogą czuć się osoby, które z różnych powodów pracują, zarabiają i rozliczają się z podatków poza granicami Polski (nierezydenci), ale oczywiście – na terenie Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Jak na razie wpłat na IKE mogą bowiem dokonywać wyłącznie osoby o nieograniczonym obowiązku podatkowym (rezydenci). Zmiany ustawy poszły w kierunku umożliwienia dokonywania wpłat na IKE osobom, która nie są polskimi rezydentami podatkowymi (ale są w UE lub EOG). Zmiana została wymuszona przez Komisję Europejską, której zdaniem, dotychczas obowiązujące w Polsce regulacje IKE naruszały obowiązującą we wspólnocie zasadę swobodnego przepływu kapitału, czyli krótko mówiąc – były niezgodne z prawem unijnym.

Nierezydenci przestaną być dyskryminowani

W praktyce oznaczało to (i jeszcze przez jakiś czas będzie oznaczać), że osoby, które w przeszłości założyły IKE, ale wyjechały „za chlebem” za granicę (chyba najwięcej pokrzywdzonych znajduje się w Anglii) i rozliczały się z podatków poza Polska nie mogły dokonywać kolejnych wpłat na IKE (do ponownej zmiany statusu podatkowego). Stanowisko KE znalazło jednak dość szybko uznanie w polskim rządzie i prace legislacyjne zmieniające ten stan rzeczy ruszyły w 2009 roku „z kopyta”. Gdy ustawa wejdzie w życie – krąg osób, które będą mogły dokonywać wpłat na IKE zostanie rozszerzony, z czego na pewno ucieszy się wielu naszych rodaków na „unijnej emigracji”. Przy okazji tej zmiany, doprecyzowano kilka spraw dotyczących wpłat i wypłat oraz częściowego zwrotu (mają one jednak drugorzędne znaczenie).

Ustawa już jest…

Ustawa, dokonująca zmian, została w dniu 17 grudnia 2009 roku, przyjęta przez Sejm oraz przekazana do Senatu i Kancelarii Prezydenta. Senat Ustawę przyjął bez zmian. Przebieg dotychczasowych prac legislacyjnych oraz treść ustawy i opinii do niej, można prześledzić na stronach Sejmu pod tym linkiem – zmiana ustawy o IKE

Sejm i Senat zrobiły swoje…. Kiedy Ustawę podpisze Prezydent, pozostanie czekać na publikację, gdyż wejdzie ona w życie w terminie 14 dni od jej opublikowania. Czekamy zatem nadal…

Czekamy…

Chciałem się oczywiście dowiedzieć, jakie są losy Ustawy, dzwoniąc do Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta RP. Z przykrością dowiedziałem, się, iż Biuro Prasowe udziela odpowiedzi wyłącznie przedstawicielom mediów – czyli łagodnie mówiąc zostałem „spławiony”. Niezależnie od tego przesłałem zapytanie mailem i liczę, że „jakąś” odpowiedź jednak uzyskam, choć nie jestem przedstawicielem mediów, a co najwyżej – blogów 🙂

Jeśli jakiś dziennikarz po lekturze tego wpisu zechce sprawić mi i innym osobom interesującym się losami Ustawy – przyjemność, czyli narzucić się Biuru Prasowemu Kancelarii Prezydenta RP z pytaniem o losy Ustawy z 17 grudnia 2009 roku ” o zmianie ustawy o indywidualnych kontach emerytalnych oraz ustawy o pracowniczych programach emerytalnych” – będę wdzięczny za podzielenie się ewentualnym rezultatem takiej rozmowy na naszym blogu.

3 Komentarzy

 1. Gonzo

  Bardzo dobra wiadomosc. Ciekawe jak bedzie z laczeniem, np IKE w Polsce a SIPP i/lub ISA w Wlk Brytanii. Niby nie powinno byc laczenia, ale w WB mozna miec zarowno ISA jak i SIPP chociaz nie mozna miec dwoch ISA.

 2. jtyszko

  W dniu 28 stycznia 2010 Prezydent podpisał ustawę z 17 grudnia 2009 r. o zmianie ustawy o indywidualnych kontach emerytalnych oraz ustawy o pracowniczych programach emerytalnych – wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia

  HURRA ! 🙂

  Na mojego maila nikt z Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta RP nie odpowiedział, przykre 🙁

 3. Pingback: Vladik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.