Kłopot podczas otwarcia sesji

Zostawmy na chwilę kontrakty na akcję i spróbujmy przyjrzeć się najbardziej popularnym kontraktom na GPW, czyli kontraktom na indeks WIG20. W ostatnich miesiącach pojawiło się wyjątkowe zagęszczenie luk występujących podczas otwarcia sesji. Mam więc na myśli sytuację, taką choćby jak dziś, gdy kontrakt otwiera się na poziomie (1810) istotnie różnym od wczorajszego zamknięcia (1786), nie zaś lukę w rozumieniu analizy technicznej, gdy na wykresie pojawia się ?przerwa” między kolejnymi notowaniami.


Taka sytuacja dla wielu uczestników rynku jawi się jako przekleństwo ?pozycji zostawionej na noc”. Tego rodzaju zdarzenie może w pył zmieść naszą wycyzelowaną strategię i konsekwentne trzymanie się stopów, jeśli okaże się, że nasze zlecenie stop znalazło się właśnie w obrębie tej luki. Naturalnie na tego rodzaju sytuacje również należy być przygotowanym i uwzględnić to ryzyko przy budowaniu strategii, zwłaszcza jeśli okazuje się, że nasz ?stop” zbyt często wpada w tego rodzaju pułapkę.

Nie będę jednak zajmował się tu budowaniem strategii, chciałbym raczej pokazać parę statystyk związanych z tym zjawiskiem.

Od początku 2000 roku do końca maja 2009 luki na otwarcie większe lub równe niż 10 pkt. wystąpiły w 46,5% przypadków. Ale w samym 2009 roku było to już 61,7%. Szczególnie w ostatnich tygodniach mamy ciekawą sytuację, gdy sporą część dziennego ruchu wykonuje właśnie ?luka”, a nie to co się dzieje już w trakcie notowań.

Spójrzmy jak wygląda rozkład wielkości tych luk na otwarciu sesji.
Częstość występowania luk

Najwięcej mamy luk o maksymalnej rozpiętości 9 pkt. Ale w 2009 roku wzrosła częstość pojawiania się luk większych. Szczególnie w obszarze 20-29 pkt. oraz 40-49 pkt. jest to wzrost ponad dwukrotny w stosunku do dotychczasowej częstości (w latach 2000-2008). Krótko mówiąc dość wyraźnie wzrosło ryzyko związane choćby z trafieniem ze swoim zleceniem stop w taką lukę i tym samym znacznie gorszej ceny wykonania (koszt poślizgu).

Kolejny wykres pokazuje wielkość luk (pkt) oraz średnią liczoną krocząco od początku notowań – czyli ostatnia wartość średniej obejmuje wszystkie wartości (i wynosi 13,7 pkt).

Wielkość luk

Proszę zwrócić uwagę na różnicę między obecnymi wartościami a tymi z 2004 roku. Dlaczego właśnie z tym okresem? Indeks był na podobnych nominalnie poziomach, a zmiana 30 pkt przy wartości 1700-1800 pkt. ma inne znaczenie, niż przy 2700 czy 3700.

47 Komentarzy

 1. Lucek

  „Nie będę jednak zajmował się tu budowaniem strategii, chciałbym raczej pokazać parę statystyk związanych z tym zjawiskiem.”

  Daytrading rulez!

 2. exnergy

  Jako, że wiedza nt. tego jak sobie radzić w praktyce z lukami, żeby nie popłynąć jest co tu dużo mowić – zastrzeżona dla tych, którym sie to udaje i nie zawsze dająca efekty (stąd wątpie by tu ktoś się pochwalił) – dlatego pozwolę sobie skierować uwagę na fakt dawania sobie rady :

  Po przeczytaniu tego komentarza:

  http://www.futures.pl/?did=139&wdid=12860

  Mogę powiedzieć – niestety gość ma rację.

  Z resztą uważni czytelnicy Bryce Gilmora, który o ile pamietam 25 lat na tradingu spedził, przypomna sobię jego uwagę , że systemy padają i lepiej w momencie gdy zaczyna się to dziać – wiedzieć co się na rynku dzieje. Że niestety ale lata na praktyce to coś czego nic innego nie zastąpi. Wiara, w to, że popularnie dostępne komercyjne metody/systemy dadzą nam 100% pewne zyski w stylu no-brainer – prowadzić może do luki, ale w naszym depozycie.

  Za to jestem ( w świetle moich obecnych doświadczeń) za systemami wspomagajacymi decyzje/eskperckimi, aby nasze mechaniczne decyzje, miały poparcie w prawdziwym sentymencie rynku, – takie wsparcie ma zapewniać, aby trader nie był zmęczony natłokiem danych.

  I ten akapit jakby z ust wyjął : „Najgorsze generalnie jest to, że potrzeba kilku lat żeby mieć jakas znacząca stastycznie próbkę transakcji, żeby nasze podejscie (jeżeli jest +EV) zbliżyło się do wartości oczekiwanej. Dlatego ciężko nie być „result oriented” i po kilku miesiącach na plusie myslec że jest się bogiem albo totalnie się zniechęcić, a to może być tylko wariancja i ten co „chwilowo” traci wygrałby w długim terminie, ale poddaje się. A jelop który ma chwilowo farta i tak wszystko odda i niestety obaj zawodnicy kończą smutno.”

 3. exnergy

  Lucek a ile zarobisz w DT gdy masz duża lukę i płaską sesję? Chyba nie dużo. Za to prowizji możesz brokerowi natrzepać.

  Niestety -bardziej ryzykowny FX, ma jakby cechę ciagłego DT – luki nie zdarzają się zbyt często – po weekendach. Lucek – DT na FX to wydaje się rozwiązanie, dla spiżowych klejnotów 😉

 4. tommekk1231

  Serdecznie witam Szanowne Grono tworzacych blogi, komentujacych je oraz czytajacych!
  Dopiero odkrylem ta fajna stronke i pewnie wiele tu spedze bo ciekawych tematow sporo…na poczatek zaciekawila mnie podnoszona w wielu komentarzach strategia P. Lucka….czy gdzies mozna znalezc konkrety w/w strategii oraz jakies opinie osob wykorzystujacych zasday „mapy drogowej”?:)…mam nadzieje, ze nie bedziecie mi mieli za zle , ze od razy zaczynam od prosby, ale chyba jak wiekszosc osob najlepiej ucze sie na konkretach:)
  Odnosnie luk to chyba (?) najgorsze sa dla systemow typu P. Rejczaka – sam podobnym teraz gram i ostatnie trzy dni to niestety porazka….

 5. investor

  fajna zabawa wykresami i pseudostatystyką

  „w 2009 roku wzrosła częstość pojawiania się luk większych. […] jest to wzrost ponad dwukrotny w stosunku do dotychczasowej częstości (w latach 2000-2008).”

  proponuje przedstawic i – v 09 na tle wszystkich pieciomiesiecznych okresow w latach 00 – 08.

  „Proszę zwrócić uwagę na różnicę między obecnymi wartościami a tymi z 2004 roku. ”

  a ja prosze zwrocic uwage na roznice miedzy obecnymi wartosciami a tymi z 1999/2000 roku… indeks na podobnych poziomach -> obecne luki zdecydowanie mniejsze (przynajmniej na oko patrzac na wykres)

 6. Lucek

  Na wykresie cenowym, linie poziome, to własnie „mapa”.
  Oto dzisiejszy wykres 5min:
  www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/1c47a092d78f22db.html
  Zwracam uwagę, że odległość pomiędzy ciągłymi szarymi liniami wynosi ok. 20 pkt:)

 7. gzalewski

  @ investor lata 99/2000 to okres przed WARSETEM.

  To mialo duuuże znaczenie. WLasciwie nalezaloby wszystkie dane dotyczace luk przez listopadem 2000 zignorować.

  Ta zabawa wykresami i pseudostatytsyką może pomóc komuś zrozumieć jak budować stopy, by nie były zbyt bliskie

 8. Lucek

  I kilka minut później:
  www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/e2091d0f149b92a8.html

 9. zoneb

  @Lucek, Jeżeli wysyłasz jeszcze mapy dla zainteresowanych, to zoneb1410 ( at ) gazeta ( . ) pl . Dziękuje z góry. Pozdrawiam.

 10. Lucek

  Dla kompletu wykres końcowy:
  www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/2d48a3f877752897.html

 11. Jerzy Olszewski

  @ Lucek

  „Dla kompletu wykres końcowy”

  Sakiewka jest bardziej jednoznaczna i nie owija w bawełnę , tylko wykłada kawę na ławe:)
  http://www.juraura.neostrada.pl/

 12. Lucek

  Każda droga jest dobra, która prowadzi do celu.
  Sakiewka to Twoje dziecko i ja wiem, że każdy ojciec swoje dziecko chwali:)

 13. adam

  Kłopot z luką jest jeden czy jest to luka startu kontynuacji czy odwrotu ? Objętnie na jakiej pozycji pozostaliśmy czy w kierunku czy nie , pytanie to jest podstawowe. Mapa Lucka /nomenomen LUKA/ jest super , ale czy jest w niej odpowiedź na to pytanie. Dla mnie tak , a Sakiewka zaciekawiła mnie , chętnie się z nią zapoznam . Swoją drogą ciekaw jestem jak radzicie sobie z tematem roszyfrowania luk?

 14. exnergy

  Chyba Grzegorzowi Z. nie chodziło o typową lukę, ale o fakt otwierania się rynku na innym poziomie niż był Close w ramach zmiennosci z poprzedniego dnia lub 2-3 dni.

 15. nowy

  Lucek ja tez poproszę mapkę jesli mozna, wraz z instrukcją obsługi 😉 system007 (at) wp.pl
  PS. działa w Ami??albo wersja do Ami

 16. adam

  Oczywiście że luki te wynikają z dużej zmienności jaka występuje obecnie, a kłopot pozostaje. Większość z nich jest zamykana , w konsoli nie ma problemu z takimi lukami , trudniej się obronić w trendzie jeśli źle zinterpretujemy kierunek rynku . Dlatego proszę o doświadczonych kolegów o wskazówki pomagające interpretację kierunku na początku sesji .

 17. investor

  @gzalewski

  „Ta zabawa wykresami i pseudostatytsyką może pomóc komuś zrozumieć jak budować stopy, by nie były zbyt bliskie.”

  Rozumiem cel notki ale obawiam się że w przypadku czesci czytelnikow efekt moze byc odwrotny. Beda stawiac stopy zbyt blisko i narazac sie na zbyt duze ryzyko poniewaz brakuje nam szczegolowych danych dotyczacych rozkladu wielkosci luki, wiecej.. nie znamy tego rozkladu.

  Wyobrazmy sobie sytuacje gdy w pewnym kraju lezacym w strefie podwyzszonej aktywnosci tektonicznej pewna osoba oglosila: „Przeanalizowalem wszystkie trzesienia ziemi w ciagu ostatnich 1000 lat i z mojej analizy wynika ze wszystki mialy magnitude nie wieksza niz 5,4 Richtera, a 80% nie wieksza niz 4,8 Richtera”. Czy ta analiza pomogla stawiac bezpieczne budynki tak aby minimalizowac skutki trzesien ziemi?

 18. gzalewski

  @ investor
  Chyba odrobine nie rozumiem. Pewne wpisy – zwlaszcza na blogach mają prowokowac ludzi do wlasnych przemyslen. Ja tylko zwracam uwage na zjawiska, ktore samego mnie interesują, lub o ktore mnie pytają ludzie.
  Podalem dane, z ktorymi mozna zrobic mnostwo rzeczy, począwszy od zignorowania.
  Ludzie sami muszą ocenic, jak dane zjawisko na rynku wpływa na ich strategię.

 19. Lucek

  Luka, luka, luka…

  Strategia,strategia,strategia…
  www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/0ede891f5639f942.html

 20. exnergy

  urlop, urlop, urlop…

 21. adam

  Strategia jasne. Wkres strategii jest po godz. 9 a wkleiłeś o 8 35 ? Luka super gorzej dla misiów piątkowych, gdyby zrobili to co Lucek skórke by uratowali.

 22. Lucek

  Wykres przedstawia tworzenie sie świeczki o 9:25.
  Wysłanie na fotosika i wpis na blogu nastąpił chwile później.
  To co podaje automat jest czasem z innej strefy, stąd różnica 🙂

 23. Trystero

  @ adam

  A niby co mieli zrobic? Zostac z pozycja? Z wykresu Lucka wynika, ze zostal z pozycja na weekend. Nie ma zadnego sygnalu wyjscia na wykresie.

  I tyle mniej wiecej daje wklejanie kolorowych kreseczek bez opisu. Jakakolwiek strategie mozna sobie do tych kreseczek dorobic.

  Nie moge uwierzyc, ze naprawde jest tylu ludzi, ktorzy wierza, ze te kreseczki to juz jest strategia 🙂 To nawet 5% strategii nie jest.

 24. Lucek

  @ Trystero

  Guzik mnie obchodzi co ludzie tacy jak Ty wypisuja na temat wykresów, które zamieszczam.
  O tym, ze gram tylko intra pisałem na mircu od ok. dwóch lat.
  Ale ponieważ nie masz za grosz przyzwoitości, to wolisz napisać kolejną głupotę.:)))

 25. Lucek

  Cytat:
  „Z mechanicznego systemu EOD przeszedłem na intra.”

  Całość z 7.02.2007
  www.futures.pl/?did=139&wdid=4288

  W ciągu ponad dwóch lat od napisania tego tekstu, wiele sie nie zmieniło, ale to co się zmieniło – to tylko na lepsze.
  Tym, którzy wypisują głupoty typu: „Nie ma zadnego sygnalu wyjscia na wykresie.”
  polecam w czerwcowym TASC’u artykuł „Short-Term Trend Trading” Russell’a Rhoads’a.
  Autor opisuje strategie, które zakładają wchodzenie na rynek o godz. 9:00 lub 10:00 i wychodzenie z rynku o godz.13:00 lub 14:00
  Może Trystero powinien napisać do redakcji słowa krytyki, gdyż załączone do teksty wykresy, nie dają „zadnego sygnału wyjścia”.
  Do tradingu potrzeba tylko trochę pomyślunku, bo to jest proste, chociaz nie łatwe zajęcie:)

 26. Trystero

  @ Lucek

  Po pierwsze, wiem, ze masz problem z przerostem ego ale naprawde nie mozesz zakladac, ze inni ludzie czytaja wszystko to co piszesz. Zwlaszcza to co napisales w 2007 roku 🙂

  To jest niemal tak komiczne jak twoje legendarne 20 punktów co sesje, w kazda sesje – przeczace fundamentalnym zasadom statystyki i sprawiajace, ze trudno Cie traktowac powaznie.

  Po drugie, na zamieszczonych wykresach, nie piszesz, ze grasz intra wiec nikt kto skrupulatnie nie czyta Cie od 2007 roku tego nie wie. Nie wie tez na dobra sprawe jaki jest sygnal wejscia, jaki sygnal wyjscia, gdzie jest SL ani jak zarzadzasz pozycja.

  Dlatego wklejajac te wykresy i nazywajac je STRATEGIA wzbudzasz raczej wesolosc u osob, ktore profesjonalnie zajmuja sie rynkiem.

  Po trzecie, poniewaz wykluczyles sie z kregu moich rozmowcow, podstepnych wyzywaniem mnie dzisiaj, w innym miejscu Internetu i pod ‚ukrytym’ nickiem, dyskusje te uwazam za zakonczona.

  Pozdrawiam serdecznie i przepraszam adminów za watki personalne.

 27. adam

  Oczywiście @ TRYSTERO , proste walnięcie dwa razy w denko , są tacy nieskomplikowani , że im to wystarcza na zjęcie pozycji ,pewnie i zarabiają . Trystero napisz coś o strategii , może swojej , a szczególnie po wystąpieniu LUKI porannej bo tu ten temat mozolnie ćwiczymy .

 28. Lucek

  „Dlatego wklejajac te wykresy i nazywajac je STRATEGIA wzbudzasz raczej wesolosc u osob, ktore profesjonalnie zajmuja sie rynkiem.”

  Ludzie profesjonalnie zajmujący się rynkiem, spojrza na wykres i wiedzą co na nim widzą.
  Analfabeci giełdowi muszą mieć zaznaczoną „szczałeczkę”, aby wiedzieć, że juz należy nacisnąć Enter.
  Do daytradingu „profesjonalni” używają Pivot Point, który często nazywany jest „key of day”.
  Jeśli „profesjonalny” widzi poziom PP oraz poziom otwarcia, to nie musi mieć rozumu „statystyka wszechczasów”,
  aby określić sobie gdzie wchodzi gdy są luki.
  Open+atr(x)*0.75
  Open-atr(x)*0.5
  to tylko jedne z wielu, wielu mozliwości.
  Ja wykorzystuję do tego swoje narzędzie jakim jest „mapa”, o której pisze od lat.
  To że Ty nie wiesz o czym ja piszę, to jest Twój problem – nie mój.
  Wszystkim młodym, z otwartymi głowami ludźmi powtarzam:
  „The secret to winning trades is to make consistent profits.”
  Nie musicie wygrywać konkursów, musicie mieć trwały zysk.
  I oczywiście rozumieć to co widać na wykresie:))
  W tym celu trzeba oglądać więcej praktycznych wykresów, a mniej czytać
  teoretycznych rozważań „co by było, gdyby babcia miała wąsy” – co można wyczytac na blogach
  pożal się Boże, teoretyków rynku.
  Żeby wzbudzić jeszcze więcej wesołości pokazuje wykres, który zaprzecza prawom natury wg statystyki Trystero:)
  No po prostu nie da się zabrać swoich 20 pkt z rynku:))))))))

  www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/af9a368f9f4cb375.html

 29. exnergy

  „Nie musicie wygrywać konkursów, musicie mieć trwały zysk.
  I oczywiście rozumieć to co widać na wykresie:))”

  Raczej w odwrotnej kolejności – wiedzieć gdzie jest cena i co to oznacza. 😉

  Z pivotami jest pewne „ale” – otóż róznych poziomów pivotów jest troche, mozna miec klasyczne floor , woodiego, jakies kombinacje, camarilla … pytanie gdzie patrzy wiekszosc kapitałowa…. Ona patrzy na S i R 😉

  Napiszcie cos o pivotach w waszym doświadczeniu!

 30. Jerzy Olszewski

  „Napiszcie cos o pivotach w waszym doświadczeniu”

  Sakiewka widzi to tak, ale to tylko program komputerowy, więc może się mylić
  -> http://www.juraura.neostrada.pl/

 31. Lucek

  „otóż róznych poziomów pivotów jest troche”

  (H+L+C)/3 to PP
  Mimo, że to tylko program komputerowy, nie myli się i pokazuje zgodnie z tym co powinno być:)

  www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/97ccad039db10d95.html

  Mógłbym coś napisać na temat PP, ale wiem, że inni zrobią to o wiele lepiej:)

 32. exnergy

  JO – może programista z ciebie niezły, ale marketing ….

  Lucek – może ci sie wydaje, ze guru jestes, ale mnie te wrzuty z Metasa smieszą 😉 Tak jakbym pierwszy raz widział pivoty. Pokazalbym ci cos, ale nie chce przed cala Polską machac na wiwat sztandarami 😉

 33. exnergy

  A Największy Kłopot podczas otwarcia sesji to jak sie jeszcze SPI 😉

 34. Lucek

  „Napiszcie cos o pivotach w waszym doświadczeniu!”

  „Pokazalbym ci cos, ale nie chce przed cala Polską machac na wiwat sztandarami”

  No Ty na pewno nie jesteś guru, Ty jesteś cwaniaczek, który wie dużo, ale chce wiedzieć jeszcze więcej.
  Także wysyłając na prywatne adresy proszalne maile:)))

 35. wojtek

  @exnergy
  Jak się śpi to kłopot jest spory ale nie największy.
  Większy jest jak się wraca z imprezy i siada do tradingu – fantazja może ponieść 🙂

 36. exnergy

  Lucek – sorki, ze zaczałem prywatnie, ale ty tak się ciągle nastawiasz. Na pewno wiele o mnie można powiedzieć, ale nie, że cwaniaczek i to z tak pejoratywnym wydźwiękiem jaki od ciebie pochodzi. Inteligencja + spryt to chyba dobre cechy.

  Jedni demonizują rynek, inni przyprawiają mu skrzydełka, a ja to wszystko po prostu ODCZAROWUJĘ. Złoty środek kochani.

 37. Lucek

  @ exnergy

  nie bądź mazgaj i nie rozczulaj się nad sobą!
  Kazdy z nas ma o sobie inne zdanie niz inni ludzie.
  Dzięki temu, że tutaj zagladałem dowiedziałem się o sobie więcej niż w gabinecie psychologa.
  Muszę pozbyć się rozbudowanego ego i wyobrażenia , że jestem guru.
  Także Ty przyjmij do wiadomosci, że jesteś cwaniaczkiem, a inteligencja + spryt, to tylko takie Twoje wyobrażenia.
  Tak naprawde nie chodzi tutaj nikomu o jakies merytoryczne treści zwiazane z tradingiem.
  Ja pokazując swoje wykresy pozwalałem się dowartosciować tym, którzy o rynku wiedzą wszystko poza tym,
  jak zarabiac na nim kasę:)
  Dzisiaj ktoś mnie zapytał: „Po co nawalasz się znowu na jakimś blogu?
  Przecież chodzi o zarabianie kasy, a nie o gadanie z ludźmi.”
  Właśnie! I to jest inteligencja + spryt.

 38. exnergy

  Ja nie muszę zaglądać na blogi, żeby znać swoje słabe strony.

  Sorki, ale dla mnie cwaniak, to ktoś kto naciąga ludzi, oszukuje i kombinuje jak tu zarobić a sie nie orobić. W te ramy można by wielu „kapeluszników” wrzucić, moje zmęczone oczy mówią, że się nie lenię i nikogo nie oszukałem.

  Skończmy te pierduchy pogaduchy 😉

 39. tommekk1231

  @ Lucek
  Dziekuje za zamieszczone wykresy – czy moglbym liczyc na dalszy kontak?…czy moglbys podac swoj mail….moj: sabisz@autograf.pl..Serdecznie pozdrawiam!

 40. mfa

  panowie dyskusja bezsenu jest dla mnie lucek ma racej co do techniki gry gdybym ja mial tego metasa i potrafil go tak ustawic to napewno bym obserwowal ta technike bo to prosta podsatwa gry gdzie wystepuje jakis tam trend, ja mam podobna technike z tym ze szykam trendu rysujac linie , a co powiesz panie lucek na technike wykresu XO bo tez jest prosta do stosowania tylko z dostepnoscia do niej jest ciezko wiem ze sakiewka ma ale instalacja jej tez nie taka latwa jest

 41. Jerzy Olszewski

  @ mfa

  Instalacja Sakiewki jest „tak prosta, jak to możliwe, ale nie bardziej”. Na sznurku http://www.juraura.neostrada.pl/ pokazałem rodzje wykresów zastosowane w Sakiewce.

  Mam nadzieję , że gospodarze bloga nie traktują tego , co piszę na temat Sakiewki, jako promocji, czy reklamy. Od pół roku zaniechałem (z różnych powodów poza merytorycznych) z prób komercyjne dystrybucji tego programu. Obecnie (aż do możliwych w przyszości zmian tych założeń), program udostępniany jest jedynie zainteresowanym osobom na zasadzie bezpłatnej wersii testowej, a odnośniki do niego służą mi jedynie , jako ilustracje porusznych tematów, podobnie , jak inne miejsca na sieci, służące do umieszczania obrazków i krótkich tekstów objaśniających (robionych z użyciem różnych programów), które używane są przez innych dyskutantów na różnych forach. Wydaje mi się, wobec tego, że nie naruszm w ten sposób regulaminu blogu.

 42. exnergy

  A w świadomości czytelnika pozostanie i tak idea programu sakiewka. Kiedyś jak sie Pan rozwinie z biznesem, będzie podłoże ;). Całkiem atrakcyjna strategia.

  @mfa Metastock to muł. Są dużo tańsze rozwiązania. To co pokazuje Lucek można bez problemu zrobić choćby w Amibrokerze. A nawet dużo dużo więcej. Bo to co Lucek pokazuje to taki wierzchołek góry lodowej. Góry, o którą rozbija się 90% traderów i potem idą sobie samotnie na dno i nikt nie kręci o nich filmów, nie pisze wierszy, nie roni łzy… Rozrywa ich ciśnienie w głebi mroku i potem nie ma już nic.

 43. mfa

  tez tak mysle ze ludzie koncentruja sie na wielu rzeczach zapominajac o podstawach a same idea tej techniki to wlasnie ta podstawa ja to siedze na statice poki co i cwicze m in podobna technikę robiac kreski na wykresie 5 min i szukajac trendu istota ta sama a wykonanie inne, podobna podstawa jest wykres xo nie wiem czy masz z tym jakies doswiadczenia ? w tym amibrokerze sproboje tylko spytam czy mozna jakis ogolnodostepny wzor wykorzystac

  Panie Olszewski dziękuję za link będę próbował

 44. Lucek

  @ mfa

  Najważniejsze w daytradingu z zastosowaniem P&F jest odpowiednie dobranie parametrów box’a i odwrócenia.
  Jest dużo na ten temat w sieci a takze w archiwach TASC’a.
  Na temat P&F pisał w Profesjonalnym Inwestorze Dominik Staroń.

  Wykres od 1 czerwca w ujęciu świec 10min i w postaci Point & Figure
  www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/67b492930fcb9f6d.html

 45. Lucek

  „Sam prosiłeś się o besztanie na oczach całej Polski.”

  Na oczach całego świata! Internet działa poza granicami Polski.
  Tylko to „besztanie” to jakaś baśń, nijak przystająca do rzeczywistości.
  Nie napisałeś najważniejszego, że tak naprawde, to jestem garbatym wielbłądem:)))

 46. mwojciechowski

  Ostanie komentarze potraktowałem jako niepotrzebne „opluwanie” się, którego na tym blogu nie akceptujemy.
  Dlatego zostały usunięte.

 47. mfs

  1) ja chciałem wtracic już co prawda po czasie , wczesniej nie zdązyłem zdanie że ten kto szuka autorytetów na rynku to nie rozumie tej całej zabawy i niech szuka dalej a komentarz dalszy jest zbedny w tej sprawie

  2) wracają do sedna jest gdzies dostepny wzor ktory mozan by wpisac zeby prograqm mechanicznei okreslal te gorki i dolki ja robie podobnie tylko ze recznie kresle linie szukajac trendu intra na wykresie z cena i z checia porownalbym obie techniki

  3) co do wykresu XO oczywiscei najwiekszy problem tkwi w odpowienim okresleniu zminy kolumny dlatego opinia osoba ktora to uzywa lub sprawdzala jest ciekawa inaczej pozostaje cwiczenia i praktyka

  4) co do wykresow Lucka one wszykie oparte sa o srednie w roznych postaciach co tu komentowac za malo tych z oznaczonymi goraki i dolkami a ten 4 ciekawy i prosty tez taka technike probuje tylko ze o ema 100 co nad i co po nia a tam to nie wiem co to za srednia

  zeby nie mieszac kwestia poruszana w punkcie 2 i 3 najistotnijsza w tym poście

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.