Diamenty są wieczne (i kosztowne)

Notowania kontraktów terminowych na diamenty rozpoczęto w 1972 roku na West Coast Commodities Exchange. Każdy kontrakt opiewał na pocięte i wypolerowane diamenty o wadze dwudziestu karatów z odpowiednimi certyfikatami. Notowania rozpoczęły się od ceny 660$ za karat, czyli 13 200$ za kontrakt. Przez sześć kolejnych dni cena kontraktów spadała o maksymalne określone przez giełdę wartości w wyniku masowej wyprzedaży kontraktów przez dealerów diamentów.

Przed upływem dwóch tygodni cena kontraktu spadła 40%, zaś spekulanci z długimi pozycjami zostali zmasakrowani. W drugim tygodniu istnienia kontraktu giełda postanowiła zakończyć handel tym rodzajem kontraktów. Uznano, że wartości tego towaru nie da się określić na ?wolnym rynku?.

Pod koniec ubiegłego roku pojawiły się w mediach amerykańskich informacje o planowanym ponownym ożywieniu tego rynku (wcześniej podejmowany próby pod koniec lat osiemdziesiątych), konkretne propozycje mają się pojawić przed końcem 2008 roku.
Póki co możemy podziwiać Indeks tego rynku.
http://www.idexonline.com/Diamond_Index_Drivers.asp

22 letnia Ashley Alexandra Dupre (właściwie Ashley Youmans) znana jako ?Kristen? była diamentową dziewczyną (profil na myspace ). Za godzinny ?pobyt? z nią gubernator Eliot Spitzer płacił według doniesień mediów 4 300 $ – 5 500$. Według cennika Emperors Club, którego klientem był Spitzer dziewczyny z 3 diamentami brały za godzinę 1000$, z siedmioma 3 100$.

[katalog zdjęć z klubu Emperors został wycięty przez cenzurę ;]

W tym momencie przypomina mi się sekwencja z filmu BIG Time:

„There’s a theatre right up Western, with seven X’s. I mean, double-X, okay. Triple-X, eh… but seven X’s. „GIRLS WITHOUT SKIN?!”

Spitzer swoją przygodę ze zbyt drogimi diamentami zakończył podobnie jak spekulanci z 1972 roku.

2 Komentarzy

  1. astanczak

    Bo diamenty są – jak śpiewała MM – a girl’s best friend. Mężczyźni z takiej przyjaźni wychodzą z pustym portfelem.

  2. karlkir

    pamiętam opowieść o jakimś sporym z afryki niewolnik który go ukradł skończył na dnie oceanu kapitan statku rozpił się i powiesił facet który go miał chodził non stop z bronią nie przyznawał się na ulicy jak go ktoś rozpoznał ostatecznie go przekazał gdzieś

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.