Co narracja dała, to może też odebrać

Wczoraj napisałem, że umiejętność wykorzystania napływających z różnych źródeł informacji do odgadywania potencjalnych narracji rynkowych, zanim staną się popularne wśród większej grupy inwestorów, to jeden ze sposobów na zdobycie przewagi rynkowej. Zachęcałem do prób wyciskania ile się da z umiejętności pozycjonowania się pod narracje, które dopiero się tworzą.

Chciałbym dziś pokazać, jak niezwiązane bezpośrednio z konkretnymi spółkami informacje napędzają i niszczą rynkowe narracje. Zrobię to na podstawie rollercoastera na akcjach spółek z sektora technologii kwantowych.

Na początku grudnia Google ogłosiło przełom w rozwoju swojego komputera kwantowego. Spółka zaprezentowała nowy chip o nazwie „Willow”. Ten 105-kubitowy procesor potrafi rozwiązać skomplikowane problemy obliczeniowe w czasie poniżej pięciu minut, podczas gdy tradycyjnym superkomputerom zajęłoby to nawet 10 kwadrylionów lat.

Część ekspertów uznała, że osiągnięcia badaczy Google przybliżają świat do praktycznego wykorzystania technologii kwantowych w przyszłości. Część badaczy prezentowała sceptyczne podejście i zwracała uwagę na fakt, że Google wykorzystało test Random Circuit Sampling – test syntetyczny, który nie ma bezpośrednich zastosowań praktycznych. Dodatkowo Google nie podało wyników w alternatywnych metrykach używanych przez inne firmy, na przykład IBM. Akcje Google zyskały ponad 5% po publikacji informacji prasowej. Nie sądzę jednak, by ktokolwiek z kupujących na tej sesji akcje Google był w stanie ocenić, jaki wpływ na wyniki spółki w następnych 10 latach będzie miał ogłoszony przełom.

Inwestorzy inwestujący w małe spółki z dziedziny technologii kwantowych także nie zajmowali się analizowaniem, jak duży krok wykonali badacze Google i co konkretnie oznacza on dla branży. W następnych dwóch tygodniach akcje spółek kwantowych notowanych na amerykańskich giełdach zyskały od kilkudziesięciu do kilkuset procent.

Rigetti Computing Inc. (RGTI), Quantum Computing Inc. (QUBT), Quantum-Si Incorporated (QSI), IonQ Inc. (IONQ) i D-Wave Quantum Inc. (QBTS) działają w sektorze deep tech, koncentrując się na rozwoju technologii kwantowych. Obecnie nie generują one znaczących dochodów, a te, które osiągają, pochodzą głównie z grantów, subwencji oraz kontraktów rządowych,. Znaczące zyski są kwestią odległej przyszłości. Ich działalność opiera się przede wszystkim na badaniach i rozwoju. Segment rynku o takiej charakterystyce to miejsce, w którym o kursie spółek decyduje dominująca narracja. Na początku grudnia tę narrację można streścić słowami „jesteśmy coraz bliżej praktycznego zastosowania technologii kwantowych w dziedzinie obliczeniowej”.

Sektorowy ETF, Defiance Quantum ETF, pozyskał netto w grudniu około 250 mln USD. Bloomberg podaje, że od stworzenia w 2018 roku do początku tego roku napływy netto wyniosły 164 mln USD.

Athanasios Psarofagis z Bloomberg Intelligence skomentował tę sytuację: „Komputery kwantowe przeżywają teraz taki sam moment, jak sztuczna inteligencja w zeszłym roku. Wiele akcji związanych z technologią kwantową nie jest szeroko uwzględnianych w funduszach ETF, więc QTUM jest tak naprawdę jedyną czystą opcją inwestycyjną w tej dziedzinie”.

Wyjątkowy moment branży komputerów kwantowych został dziś brutalnie przerwany – przynajmniej na jakiś czas. Co zniszczyło stworzoną na początku grudnia narrację? Wypowiedź prezesa Nvidii, Jensena Huanga, na spotkaniu z analitykami. W czasie sesji pytań i odpowiedzi Huanga zapytano, czy może podzielić się swoją opinią na temat tego, jak technologia obliczeń kwantowych będzie się rozwijać w czasie i jaka jest strategia Nvidii w tym obszarze.

Huang wyjaśnił, że komputery kwantowe mogą działać tylko w połączeniu z klasycznymi komputerami, a Nvidia buduje najszybsze komputery, jakie może stworzyć ludzkość, i dlatego jest idealną firmą do dostarczania klasycznej części w połączeniu klasyczno-kwantowym.

Następnie dodał: „Prawdopodobnie jesteśmy w odległości – w liczbie kubitów – rzędu 5 lub 6 rzędów wielkości od celu. Jeśli powiedziałbyś, że to zajmie 15 lat, aby uzyskać bardzo użyteczne komputery kwantowe, to pewnie byłby to optymistyczny scenariusz. Jeśli powiedziałbyś 30 lat, to byłaby późniejsza perspektywa. Ale gdybyśmy wybrali 20 lat, myślę, że wielu z nas by w to uwierzyło. Jednak nas najbardziej interesuje, aby pomóc branży osiągnąć ten cel tak szybko, jak to możliwe, i stworzyć komputer przyszłości”.

W kilka minut narracja wokół branży komputerów kwantowych zmieniła się z „jesteśmy coraz bliżej praktycznego zastosowania technologii kwantowych w dziedzinie obliczeniowej” na „do praktycznego zastosowania technologii kwantowych w dziedzinie obliczeniowej potrzeba jeszcze 20 lat”. To dużo dłużej niż horyzont inwestycyjny inwestorów w tym segmencie. Efekt?

Akcje IonQ (IONQ) spadają dziś 37%, Rigetti Computing (RGTI) tracą 41%, D-Wave Quantum (QBTS) zniżkują 29%, Quantum Computing (QUBT) spadają 39%, a Quantum-Si Incorporated (QSI) tracą 29%. Dane na 20:25.

Za TradingView

Nic się nie zmieniło w działalności operacyjnej powyższych spółek, nic się nie zmieniło w samej branży. Człowiek, którego opinie w dziedzinie rozwoju mocy obliczeniowych są słuchane i szanowane, stwierdził, że na praktyczne wykorzystanie komputerów kwantowych trzeba będzie poczekać dwie dekady.

Zmiana narracji rynkowych, do której – jak zobaczyliśmy wyżej – nie zawsze wiele potrzeba, może diametralnie zmienić nastawienie do branży i wyceny działających w niej spółek. Ten efekt będzie oczywiście wyraźnie silniejszy w branżach, które są oceniane w kontekście swojego potencjału, zwłaszcza oddalonego o co najmniej kilka lat, a nie na podstawie wyników. Okazuje się też, że o ile inwestorzy akceptują kilkuletni horyzont na materializację potencjału, to nie są gotowi czekać dwóch dekad.

1 Komentarz

  1. Simon

    Myślę że wielu się przewiozło na tych spółkach ale hossa może powrócić na nie może nie już ale jeszcze w tym rokuam takie dziwne przeczucie…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.