Sesja z piątku 4 kwietnia na GPW dla wielu mogła wyglądać dramatycznie ze spadkiem 6,37% indeksu WIG20. A weekend mógł być jeszcze większą torturą, skończyło się póki co polubownie. A jak wygląda to w statystykach z historii?
Zacznijmy od tego, że spadek o 6,37% to wcale nie jest jakaś anomalia czy dramat w ujęciu historycznym. Dodam dla porządku, że spadek oznacza zamknięcie danej sesji w relacji do zamknięcia sesji poprzedzającej (można też robić statystkę zamknięcia do otwarcia tej samej sesji). W rankingu najgorszych sesji ta z piątku znajduje się dopiero na …31 miejscu. Widać to na poniższym zestawieniu, które zawiera wszystkie sesje ze spadkiem powyżej 6%:
Mamy tutaj 38 takich sesji od powstania WIG20 w kwietniu 1994 roku. Najgorsza sesja w historii to 13 marca 2020, czyli na początku covidowej pandemii (-13,28%). W sumie 3 sesje opiewały na spadek 10% lub więcej. Ostatnią sesję spadkową o dużym zakresie mieliśmy podczas inwazji Rosji na Ukrainę t.j. 24 lutego 2022. W jakimś sensie jest to więc wydarzenie znaczące.
Spójrzmy co działo się po takich sesjach, bo to jest zawsze ciekawsze w sensie prognostycznym niż sam ranking.
Dodałem więc 3 dodatkowe kolumny, w których pokazuję o ile kurs zmieniał się 1 sesję po spadkowym dniu, 5 sesji później (tydzień roboczy) i miesiąc potem (przyjąłem 20 sesji roboczych).
Jak widać sesję później obraz wcale nie jest w jakiś sposób jednoznaczny, ponieważ zdarzały się i duże spadki i duże wzrosty. Nie ma tu jakiejś reguły. Widać za to inną tendencję:
Jeśli sesja kolejna była spadkowa, to często i 5 dni później i miesiąc później również dochodziło do spadków. Przy czym działo się tak głównie w poprzednim stuleciu. W tym tylko 2 razy dochodziło do takiej sytuacji, że tydzień i miesiąc później były notowane spadki: w 2008 i w 2020. To drugie związane z Covidem, to pierwsze w związku z krachem nieruchomości w USA, który rozlał się bessą po świecie.
W szczegółach rozkład wzrostów i spadków w kolejnych okresach wygląda tak:
– spadkowych sesji kolejnego dnia po tąpnięciu mieliśmy 15, czyli 40% wszystkich w tym rankingu,
– spadkowych tygodni mieliśmy po tąpnięciu 18, czyli 49%,
– spadkowych miesięcy mieliśmy po tąpnięciu 15, czyli 40%.
W takim razie więcej niż połowa zdarzeń kończyła się pozytywnie w tych okresach.
Niewiele wnosi średnia wartość zmiany:
– dzień po to +0,6%
– tydzień po to -0,8%
– miesiąc po to +3,2%
Wskazuje to raczej, że średnio rzecz biorąc kupowanie zawsze zamknięcia dużej spadkowej sesji mogło dać troszeczkę zarobić po miesiącu, bez szału jednak.
Tym razem kolejna sesja, czyli w poniedziałek 7 kwietnia była ostatecznie spadkowa (-1,49% dokładnie). Nie przesądza to ostatecznie o tym, jak zachowa się indeks w kolejnych dniach, chociaż szanse na to, że zobaczymy niższe kursy są spore. Aż 11 razy pojawiły się w tej tabeli niższe kursy po tym, gdy kolejna sesja po tąpnięciu była spadkowa, a tylko 3 razy spadków już nie było. W sumie spadki nie byłyby dziwne zważywszy, że cały chaos z cłami Trumpa nie wygląda na rzecz szybką do zakończenia.
—kat–

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.