Czy brak płynności może być zaletą?

Tydzień temu zaproponowałem kontrowersyjną hipotezę: w pewnych okolicznościach brak płynności i transparentności inwestycji może pomóc inwestorowi.

W pierwszym spojrzeniu teza wydaje się być sprzeczna z rynkowymi regułami. Niewielka płynność jest jednym z rynkowych czynników – tego rodzaju aktywa wyceniane są z dyskontem. Inwestorzy oczekują dyskonta bo traktują brak płynności jako istotną wadę.

Większość drobnych inwestorów indywidualnych, którzy wchodzą na rynek akcyjny, bezpośrednio lub przez ETF-y zakłada, że w razie potrzeby łatwo wyjdzie z inwestycji. W końcu wysoka płynność jest jednym z największych atutów giełdy. Jednak czasem ten sam atut – możliwość szybkiej sprzedaży – może stać się problemem, bo zachęca do panicznego reagowania na spadki czy plotki rynkowe. W niektórych sytuacjach lepiej jest… mieć ograniczoną możliwość natychmiastowego wyjścia z inwestycji.

Powyższą myśl dobrze podsumowuje rynkowe powiedzeni: „Najlepsze inwestycje to czasem te, których nie sprzedajemy w najgorszym możliwym momencie.”

Dlaczego brak płynności może być korzystny dla inwestorów?

Brak płynności utrudnia podejmowanie transakcji pod wpływem skrajnych emocji. Na przykład kupowania z powodu piekącego żalu, że nie uczestniczymy w gorącym trendzie albo panicznego strachu w czasie rynkowych tąpnięć, zwłaszcza jeśli mają silne fundamenty w napływających na rynek informacjach. Gdy można sprzedać w każdym momencie, łatwiej ulec impulsywnej decyzji. Łatwe wyjście zwiększa ryzyko, że zrealizuje się stratę w panice i nie odczeka na odbicie.

Brak płynności zwiększa szanse na to, że inwestor zdoła utrzymać długi horyzont inwestycyjny nawet w trakcje wzbudzających silne emocje zawirowań na rynku. Jest to korzystne dla inwestycyjnych wyników. Pokazuje to popularny w świecie inwestycyjnym wykres. Na rysunku widzimy szanse na dodatnią stopę zwrotu z inwestycji w S&P 500 w zależności od horyzontu czasowego:

Za Bespoke

Część czytelników powie: „Nie wygłupiaj się tylko pokaż polski indeks.” Tak wygląda zestawienie dla indeksu WIG od wprowadzenia codziennych sesji czyli od połowy lat 90.

Należy oczekiwać, że podobnie wyglądać będzie zestawienie dla indeksu globalnego rynku akcyjnego.

Historia rynków akcyjnych pokazuje więc im dłużej inwestor trzyma akcje lub ETF-y szerokiego rynku, tym większą ma szansę, że „przetrwa” wahania i doczeka satysfakcjonującej stopy zwrotu. Z kolei ciągłe zamiany w portfelu generują koszty transakcyjne i często prowadzą do gorszych wyników (tzw. overtrading).

Mogę podzielić się osobistą historią o tym jak skrajna niepłynność inwestycji umożliwiła mi osiągnięcie największej procentowej stopy zwrotu w mojej inwestycyjnej historii. W kwietniu 2013 roku przelałem pieniądze na Mt.Gox i rozpocząłem swoją obecność na rynku kryptowalut.

W sierpniu 2013 roku giełda zawiesiła wypłaty gotówkowe. W lutym następnego roku zawieszone zostały także wypłaty w bitcoinach. W tym samym miesiącu rozpoczęło się postępowanie upadłościowe. Postępowanie właśnie dobiega końca a jego uczestnicy otrzymają nieco ponad 20% środków na rachunku Mt.Gox. Jednak cena bitcoina wynosi obecnie około 100 000 USD a nie 250 USD gdy wpłacałem środki.*

Ekstremalna niepłynność pozwoliła mi przetrwać wiele głębokich korekt i wiele skrajnie negatywnych wydarzeń jak upadek innej giełdy walutowej – FTX. Znam swój inwestycyjny profil i jestem pewien, że nie zdołałbym tego uczynić przy codziennym dostępnie do rachunku inwestycyjnego.

Cześć czytelników powie: „Nie wygłupiaj się. To oczywiste, że blokada inwestycji będzie bardzo korzystna jeśli dotyczy aktywów w silnym, długotrwałym trendzie wzrostowym.” Rzecz w tym, że globalne rynki akcyjne są takimi właśnie aktywami (choć z dużo niższymi stopami zwrotu niż bitcoin).

Co więc polecam? Założenie rachunku inwestycyjnego. Kupienie za wszystkie środki ETF-a na globalny rynek akcji i poproszenie kogoś o zmianę hasła i pytań pomocniczych? Myślę, że można znaleźć mniej ekstremalne metody na częściowo „przymusowe” wydłużenie swojego horyzontu inwestycyjnego.

*  W wpisie na X zaznaczyłem, że ze względu na mocno ograniczony budżet oraz alternatywny status bitcoina, moja wpłata na Mt.Gox nie była wysoka. Otrzymane środki nie odmienią teraz mojego życia.

5 Komentarzy

  1. Czytelnik

    Ładna historia z tym Mt. Gox.
    Ja też wpłaciłem środki na Mt. Gox, ale z rok wcześniej. Niewiele, ale też cena BTC w 2012 była inna. Mi udało się wypłacić BTC z Mt. Gox zanim upadł. Ale byłem wtedy szczęśliwy, z takiego fuksa!

    Dzisiaj, gdybym otrzymał 20% tamtych środków, to owszem, odmieniłyby moje życie.

    A tak to… No cóż 🙂

    1. trystero (Post autora)

      @ Czytelnik

      W moim przypadku uczyniło życie przyjemniejszym 🙂

      Porównanie naszych historii dobrze pokazuje jak ważny jest czynnik szczęścia w życiu.

  2. Czytelnik

    Swoją drogą, czytałem Twój wątek na Twitterze i sporo osób odpuściło temat odzyskania środków.

    Mi na Mt. Gox zostały jakieś drobne złotówki, więc też odpuściłem, ale byłem pod ogromnym wrażeniem, że do takiego randoma z drugiego końca świata jak ja pisał ktoś z Japonii, reprezentował mnie i działał w moim interesie, mimo że ja przecież palcem nie kiwnąłem.

    Nigdy wcześniej nic takiego mnie nie spotkało na polskim rynku.

    Wydaje mi się, że nasze przykre doświadczenia – jako inwestorów – z polskim Nadzorem Finansowym oraz Wymiarem Sprawiedliwości mogły mieć kluczowe znaczenie w decyzji wielu Polaków poszkodowanych przez Mt. Gox, co doprowadziło do dużych strat finansowych.

    Myślę, że jest to ważna lekcja, aby w przyszłości, w podobnych przypadkach, nie oceniać Nadzoru Finansowego w innych krajach naszą miarką. Niestety.

  3. Olo

    Może warto jest lokować mniejsze sumy w takich produktach i, zostawiać na bardzo długi czas, tak, żeby w razie czego zawału nie dostać 😉

  4. Aleksander Piński

    Czy dobrze rozumiem, że podana na wykresach stopa zwrotu jest nominalna, tzn. bez uwzględnienia inflacji?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.