Rynek krypto stale daleki od powagi

W zakończonym roku rynek kryptowalut mógł jawić się jako ucywilizowany. Rosnąca popularność ETF-ów i zaprzęgnięcie rynku krypto w kampanię prezydencką USA dodało kryptowalutom szlachetności. Patrząc jednak na ranking rynku przez pryzmat zmian procentowych, stale pełno tam dziedzictwa meme’ów i braku powagi.


Gracze, którzy tylko sporadycznie spoglądają na rynek krypto słyszeli o zeszłorocznych sukcesach Bitcoin’a czy Etherum. Dwie wspomniane kryptowaluty wygrały z rynkami akcji i szukały zwyżek min. na bazie obietnic Donalda Trumpa na stworzenie amerykańskiej rezerwy krypto. Pojawienie się na scenie politycznej Elona Muska zaowocowało również wzrostami Dogecoin’a, który nigdy nie wyszedł poza rolę waluty meme’owej. W istocie, zeszłoroczny wzrost Pieseła – jak czasami mówi się w Polsce na kryptowalutę, którą Musk strollował internet – był przeszło dwa razy większy od wzrostu Bitcoin’a.

Na pierwszym miejscu ulokowała się jednak inna meme’owa kryptowaluta – Pepe. Pepe zdrożała w zeszłym roku o przeszło 1400 procent. Kryptowaluta pożycza od Dogecoin’a swoją ikonografię, wykorzystując innego bohatera internetowych meme’ów – żabę Pepe. Pepe ma w swoim założeniu standardowy zestaw głupot na rynku krypto w postaci marzeń o wolności podatkowej i pieniądza niezależnego od banków centralnych. Naprawdę jednak, jest projektem, którego głównym marzeniem jest powtórzenie sukcesu Dogecoin’a. Tylko skąd wziąć kolejnego Muska?

Uwzględniając fakt, iż w gronie pięciu najmocniejszych kryptowalut – pod względem zmiany procentowej w 2024 roku – dwie mają swój rodowód w walutach powołanych do życia dla beki, rynek krypto stale ociera się o inwestycyjne żarty. Możemy szanować wzrosty bitcoin’a i podziwiać sprawność branży w tworzeniu ETF-ów na rynek krypto, ale cywilizowanie kryptowalut przez wprowadzenie instrumentów regulowanych i nadzorowanych nie wybiło z tego segmentu elementów, które odpychały szaleństwem i podatnością na robienie z inwestycji żartów.

Paradoksem zeszłorocznych zwyżek bitcoin’a jest również to, iż BTC szybuje właśnie w okolicach 100000 dolarów, a na rynku nie ma poważnego narzędzia, które pozwoliłoby wycenić kryptowalutę w sposób zrozumiały dla ludzi operujących na bazie metod wypracowanych przez branżę inwestycyjną. W efekcie, analizom rynku krypto stale bliżej do astrologii niż astronomii. Inwestującym na rynku krypto pozostaje życzyć dalszego cywilizowania bitcoin’a, ale też cierpliwości w świecie, w którym gorączka spekulacyjna jawi się jako stale obecna.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.