Wykres dnia: wszystko za wzrostami

Zostało jeszcze kilka znaczących czynników, które mogą windować wyżej indeksy amerykańskie w najbliższym czasie.

Są to przede wszystkim:

  • decyzja Fed 18 grudnia, którą będzie cięcie stóp z dużym prawdopodobieństwem (samo czekanie na to daje napęd)
  • rajd na koniec roku (Santa Claus Rally)
  • strojenie witryn przez fundusze (tzw. window dressing)
  • efekt stycznia
  • wyniki spółek w styczniu, które powinny być nadal pokaźne
  • oczekiwanie na prorynkową politykę nowego prezydenta

Jeśli wierzyć statystykom, to do inauguracji nowego prezydenta fala entuzjazmu ma szansę się utrzymać. Pokazuje to poniższy wykres, który porównuje mediany wszystkich zmian S&P 500 tuż przed i po wyborach w USA, od 1932 roku:

Moment wyborów (Election) zaznaczony na wykresie to dzień zero na skali poziomej. Inauguracja nastąpi 20 stycznia 2025. Jak widać do dnia inauguracji indeks średnio rósł. Ale kolejne 100 dni po inauguracji to okres niezbyt przychylny giełdom w historii USA.

Oryginalny wykres został zrobiony przez Macrobond i propagowany przez Bloomberg, a czarna krzywa, która pokazuje przebieg S&P500 w tym roku, sięgała jedynie do dnia wyborów. Ja pociągnąłem ją dalej na powyższym wykresie, dlatego dodałem na nim notkę ‚updated’.

Dzień po tegorocznych wyborach doszło do największego wzrostu na 1 sesji w historii powyborczej. Ale do dziś, choć wzrosty są znaczące, jest to dopiero 2. co do wielkości ruch w okresie miesiąca po wyborach. Większy był w 2020, ale to dlatego, że wówczas nałożyło się na to wynalezienie szczepionki na Covid.

—kat—

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.