W poprzednich 2 częściach prezentowałem 2 zasadnicze strategie Toma Hougaarda – SR i ASR, które stanowią jego bazę tradingu na otwarciach sesji w Europie i USA. Pora na kilka uzupełniających.
Mając podstawy o SR i ASR łatwiej zrozumieć to, co on odlicza na streamach, przygotowując się do zajęcia pozycji. Tym samym łatwiej zrozumieć jego trading live. Spora baza archiwalnych rozegrań jest do obejrzenia na jego -> kanale youtube.
Warto je pooglądać, by wyrobić sobie opinię o jego stylu, zachowaniach, decyzjach, klimacie rozegrań. To pozwoli zrozumieć filozofię tego rodzaju day tradingu, którą podsumuję i ocenię w finałowej części.
Czasami Tom używa dodatkowych strategii, które skupiają się na samym otwarciu, zanim jeszcze przechodzi do SR i ASR. A czasami jeśli zajmie pozycję wg tych dodatkowych, to tylko nimi się już opiekuje i nie otwiera innych pozycji albo robi piramidowanie, czyli dobudowuje pozycje w oparciu o SR lub ASR (ostatnio częściej wg ASR).
Oto kolejne jego 2 strategie dodatkowe:
1.Wybicie z zakresu godzinnego przed otwarciem
Z jego wyliczeń statystycznych wyszło, że minimum i maksimum notowań przedsesyjnych kontraktów stanowi dobrą podstawę do zajęcia dobrej pozycji na otwarciu. Używa tego tylko na DAX i DJIA.
Wyznacza on na wykresie minimum i maksimum z ostatniej godziny notowań przed otwarciem indeksu i ustawia jednocześnie zlecenia kupna powyżej tego maksimum oraz poniżej minimum. Które pierwsze zostanie odpalone, taką pozycję zajmuje na rynku, czyli long lub short odpowiednio.
Pokazuje to poniższy wykres zaczerpnięty z jego manuala:
Źródło: tradertom.com
Godzina 8:00 wyznacza otwarcie (czas w Londynie, u nas 9:00). MAX i MIN obok czerwonych linii to oznaczenia zakresu wahań kontraktów CFD ostatnią godzinę przed sesją
Jak widać na powyższym wykresie nastąpiło wybicie powyżej MAX, co zarazem otwiera długą pozycję. W tym momencie Tom ustawia zlecenie stop-loss po przeciwnej stronie, czyli w tym przypadku na MIN zakresu. Jeden warunek jednak: otwarcie sesji musi się zawierać w obszarze zakresu MIN MAX. Bywa bowiem tak, że otwarcie następuje już z poziomu MIN lub MAX, czyli za późno na ustalenie sygnału. On zlecenie stawia minutę przed otwarciem sesji.
Zyski zamyka dość szybkim take-profitem i traktuje to jako skalping.
2. Wejście przeciwne do świecy otwarcia
Zdarza się, że tuż po pierwszej 5 minutowej świecy na otwarciu rynek obiera kierunek przeciwny. To oznacza pomyłkę rynku i gwałtowną reakcję ucieczkową. Tom liczył statystyki i wyszło mu, że opłaca się grać przeciw trendowi z otwierającej świecy
Jeśli pierwsza świeca 5-min. na otwarciu była spadkowa (czarna) i kurs zejdzie poniżej jej minimum, Tom otwiera długą pozycję ze stop-lossem o określonej wartości typu 15 pkt, a potem stopem śledzi pozycję w razie jej pozytywnego rozwoju. Zamiast wykresu wskażę coś praktycznego, czyli to -> nagranie, na którym taką pozycję otworzył po otwarciu FTSE.
Symetrycznie po pozytywnym otwarciu potrafi wejść w krótką pozycję. Dość dziwne takie zagranie z kontry, ale trzeba pamiętać, że on najpierw liczy statystyki zanim zacznie grać.
***
Jak widać wszystkie techniki koncentrują się na otwarciu i poszukiwaniu impetu po otwarciu. Niestety dość często rynek jest na tyle niezdecydowany, że dość szybko wpada na stop-lossy. Mimo to Tomowi udaje się wyciskać z tych zagrań spore zyski, które prezentuje na swoim kanale na Telegramie. To jednak historia na kolejne wpisy.
CDN
—kat–
Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.