Tytułem przypomnienia na wstępie: w tym cyklu analizuję warsztat analityczno-decyzyjny Toma Hougaarda na podstawie jego transakcji prowadzonych live na forex.
Druga jego strategia, opisana poniżej, jest dość podobna i w konstrukcji i w nazwie do pokazywanej w pierwszej części. Tam mieliśmy jego autorski SCHOOL RUN (SR), tym razem jest to ADVANCED SCHOOL RUN (ASR). Jak wskazuje nazwa, będzie to w jakimś sensie ulepszona wersja poprzednio pokazywanej.
Tom rozpoczął jej używanie dużo później niż SR. Stało się to w wyniku nie tylko obserwacji zachowań indeksów, lub raczej kontraktów CFD na nie, ale także inspiracją były statystyki z testów na danych wstecznych. Z tego co zrozumiałem, bo nie obserwowałem wszystkich jego streamów w historii, to testy robili jego fani czy współpracownicy. Z testów tych wyszło, że użycie akurat takiego układu (set-upu) daje spore statystyczne szanse na niezłą trafność i zbudowanie rynkowej przewagi.
Reguły ASR:
To również jest odmiana techniki tzw. range breakout. Polega owa technika na tym, że dla wybranej świecy ustawia się jednocześnie zlecenia kupna powyżej jej maksimum (high) oraz poniżej minimum (low). Które pierwsze zostanie odpalone, taką pozycję zajmuje się na rynku, czyli long lub short odpowiednio. Zlecenie po drugiej stronie jest usuwane.
Tom wybrał tym razem jako sygnał czwartą świecę po otwarciu i używa przy tym świec 5-minutowych. Pokazuje to poniższy wykres zaczerpnięty z jego manuala:
Źródło: tradertom.com
Niebieska linia z podpisem ASRS BAR wskazuje taką świecę sygnalną na DAX. Otwarcie sesji jest pokazane na 8:00 ponieważ to czas w Londynie ( u nas 9:00).
Jak widać na powyższym wykresie nastąpiło wybicie powyżej high tej świecy sygnalnej, co zarazem otwiera długą pozycję (wskazane na czerwono jako LONG na wykresie). W tym momencie Tom ustawia zlecenie stop-loss po przeciwnej stronie, czyli w tym przypadku na low świecy sygnalnej. Tak naprawdę jego zlecenia są stawiane kilka tików powyżej lub poniżej tych 2 linii high/low.
Otworzona automatycznie pozycja długa okazała się zyskowna, gdyż kurs ruszył w górę. W ślad za zmianą kursu Tom przesuwa zlecenie obronne stop-loss, a przy dużym ruchu dochodzi ono do poziomu otwarcia (breakeven), co zapewnia mu wyjście na zero.
Zyski z kolei zamyka albo zleceniami take-profit, albo gdy kurs zawraca, to na przesuwanym w ślad za trendem stopie obronnym.
Jeśli pierwsze wybicie okazuje się fałszywe, to Tom czeka aż kurs przeleci przez linię po przeciwnej stronie świecy sygnalnej i otwiera pozycję odwrotną, którą prowadzi tak jak pierwszą. W tym wypadku gdyby long nie wypalił, a kurs zszedłby poniżej low świecy sygnalnej, to otworzyłby pozycję short. Czy faktycznie to zrobi zależy od zaawansowania sesji. Jeśli od otwarcia sesji upłynęło sporo czasu, to trzeba przyjąć, że impet się wypalił i nie warto kusić się jednak na grę po przeciwnej stronie.
Obie strategie – SR i ASR – są podejściami krótkoterminowymi, pozycje są zamykane na tej samej sesji, zależnie od tego jak długo trwa trend powstały po wejściu w transakcje. Tom ma więc potem sporo czasu dla siebie, choć zwykle rozgrywa zarówno otwarcie w Europie, jak i w USA tego samego dnia. Techniki zamykania pozycji omówię w osobnym specjalnym wpisie.
Czy te strategie faktycznie działają? W sensie statystycznym nie potrafię tego ocenić. To zresztą bez znaczenia skoro Tom korzysta z nich często, ale nie zawsze, co zmienia rozkłady zysków i strat. Kluczem jest tu raczej poszukiwanie ruchu na początku sesji, gdy zmienność jest przyzwoita, i podpięcie się pod niego. Do tego ścisła kontrola ryzyka, co w jego wykonaniu wygląda niezwykle zdyscyplinowanie.
CDN
—kat–
Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.